گوسفند نژاد فراهانی
گوسفند نژاد فراهانی

گوسفند فراهانی

گوسفند فراهانی یکی از معروف‌ترین نژاد‌های گوسفندی ایرانی می‌باشد که بنا به داشتن خصوصیات و ویژگی‌های مختلف، افراد زیادی تمایل به خرید و نگهداری از آن دارند. در مقالات قبلی سایت شیپ98 به عنوان بزرگترین مرکز گوسفند زنده تهران به بررسی نژاد‌های مختلف گوسفندان پرداخته‌ایم و در این مقاله نیز سعی داریم تا به بررسی مواردی از قبیل قیمت گوسفند فراهانی و مشخصات و ویژگی‌های آن بپردازیم.

گوسفند نژاد فراهانی

یکی از سود آور‌ترین گوسفندان و نژاد‌هایی که سبب می‌شوند دامداران خیلی زود به سود مناسبی دست پیدا کنند، گوسفنده فراهانی می‌باشد. این گوسفند دارای گوشت با کیفیت و بسیار مرغوبی می‌باشد به گونه‌ای که با داشتن درصد چربی بسیار کم، نسبت وزن گوشت در هنگام ذبح به وزن گوسفند فراهانی در حالت زنده بسیار خوب و مناسب است و گوشت زیادی بدون چربی ارائه می‌دهد.

در سال‌های اخیر با تلفیق ژنتیک گوسفندان و اصلاح ژن قدم‌های بزرگی در راه تولید گوسفندان فراهانی با ژن برتر برداشته شده است. و در همین راستا نیز نمونه قوچ فراهانی و میش فراهانی اصلاح نژاد شده در بسیاری از دامداری‌ها وجود دارند که حتی دارای ژن چند قلوزایی هستند و در هر بار تولید مثل، چندین بره به دنیا می‌آورند تا از محصولات لبنی و حتی گوشت آنها در جهت رفع نیاز‌های آدمی استفاده گردد.

خصوصیات دام فراهانی

این نژاد همچون گوسفند سنجابی در دسته گوسفندان پشمی-گوشتی قرار می‌گیرد که علاوه بر وزن گیری زیاد و تولید گوشت مرغوب، پشم بلند و فراوانی نیز همراه دارد. یعنی عزیزانی که اقدام به پرورش و نگهداری از این نژاد می‌نمایند علاوه بر بهره‌وری از گوشت، از پشم آن نیز می‌توانند استفاده کنند و با فروش آن جهت استفاده در مصارف مختلف سود خوبی به دست آورند.

خصوصیات بدنی

همانطور که گفته شد این گوسفند علاوه بر اینکه پشم زیادی دارد دارای گوشت زیاد و با کیفیتی نیز می‌باشد که در همین رابطه به ارائه اطلاعاتی در این باره می‌پردازیم. قد قوپ فراهانی به طور متوسط 75 سانتی‌متر و قد میش فراهانی به طور متوسط 65 سانتی‌متر است. طول تنه قوچ در این نژاد 84 و طول تنه میش 80 می‌باشد. میانگین وزن گوسفند زنده فراهانی در هنگام تولد حدود 3 کیلوگرم در هر دو جنس نر و ماده می‌باشد و وزن بالغ این نژاد نیز حدود 55 تا 60 کیلوگرم است.

خرید بره نژاد فراهانی
خرید بره نژاد فراهانی

ویژگی‌های ظاهری

گوسفند فراهانی رنگی سفید مایل به نخودی دارد که با قرار گرفتن در جلوی نور خورشید گاها به رنگ شیری نیز دیده می‌شود. در قسمت‌هایی از بدن این نژاد همچون دست و پا و اطراف چشم می‌توان لکه‌هایی سیاه مشاهده نمود که این لکه‌ها در اطراف چشم نیز در برخی موارد دیده می‌شود. این گوسفندان نسبت به جثه بدن و درشت بودن اندام دارای سر کوچکی می‌باشند.

این گوسفندان در مقایسه با نژاد‌های دیگر همچون گوسفند سنگسری دارای گوش کوچکتری هستند، در هر دو جنس قوچ و میش شاخ به ندرت دیده می‌شود. این نژاد دارای دنبه و دنبالچه کوچک و گردی می‌باشد که به صورت یک تکه دیده می‌شود.

زیست بوم

اگر بخواهیم زیست بوم اصلی و محل پرورش و نگهداری این نوع دام را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که زیست بوم اصلی این نژاد اراک می‌باشد. همچنین علاوه بر اراک این نژاد در شهرستان‌های فراهان و آشتیان و … نیز نگهداری می‌شود.

جهت خرید گوسفند فراهانی و یا اطلاع از قیمت روز گوسفند زنده فراهانی و سایر نژاد‌ها می‌توانید با شماره‌های داخل سایت در تماس باشید تا با بهترین و به صرفه‌ترین قیمت‌ها دام مورد نظر خود را خریداری نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.