انواع گوسفند افغانستان
انواع گوسفند افغانستان

گوسفندان افغانستان

گوسفندان افغانستان یکی دیگر از مطالب بسیار خاصی می‌باشد. که ما در آن به بررسی و تحلیل ویژگی‌های انواع نژاد گوسفندان خواهیم پرداخت. تا اطلاعات بسیار دقیقی را درباره خصوصیات بدنی و نگهداری گوسفندان را در اختیار دامداران قرار دهیم. در همین رابطه در این بخش از سایت شیپ98 به بررسی بیشتر انواع نژاد گوسفند افغانستان خواهیم پرداخت. گوسفند زنده افغانستان با شرایط آب و هوایی این کشور سازگار شده است و همین امر باعث شده تا بازدهی بسیار زیادی داشته باشند. البته در این بین این گوسفندان دارای نژادهای بسیار خاص دیگری می‌باشند. که ما در مطالب دیگر به معرفی و بررسی دقیق آنها خواهیم پرداخت.

انواع دام افغانستان

در حال حاضر هر کشور به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی مختلف دارای انواع نژاد گوسفند می‌باشد. که هر کدام از این نوع گوسفندان، دارای ویژگی‌ها و خصوصیات ظاهری بسیار خاصی می‌باشند، که این خصوصیات باعث تمایز آنها از یکدیگر شده است. در این بین کشور افغانستان به دلیل داشتن شرایط مساعد برای دامداری به عنوان یکی از مهمترین منطقه‌های نگهداری و پرورش گوسفند زنده در منطقه به شمار می‌رود. به این خاطر ما در ادامه به بررسی بیشتر شرایط آب و هوایی و انواع دام در کشور افغانستان خواهیم پرداخت.

شناخت دام افغانستان
شناخت دام افغانستان

شرایط آب و هوایی افغانستان برای پرورش دام

کشور افغانستان به عنوان یک کشور با شرایط آب و هوایی معتدل و خنک شناخته می‌شود. و این امر باعث شده است تا چراگاه‌ها و دشت‌های بسیار حاصلخیزی در این کشور و دامنه کوه‌های ان وجود داشته باشد. وجود چنین شرایط خاصی باعث شده است تا دامداری در این کشور به دلیل بازدهی فراوان بسیار رونق داشته باشد. و بیشتر افراد برای گذراندن زندگی خود و کسب درآمد به دامداری مشغول باشند.

حدود 30 میلیون از خاک کشور افغانستان را علفزارها و دشت‌ها تشکیل داده‌اند. یعنی حدود 47 درصد از خاک و سرزمین افغانستان برای دامداری مناسب است و افراد می‌توانند به نگهداری انواع گوسفند و دام بپردازند. دامنه کوه‌هایی مانند هندوکش در هر فصل دارای دشت‌هایی برای چرای گوسفندان می‌باشند. وجود چنین شرایط بسیار عالی باعث شده است تا کشور افغانستان محل مناسب و خوبی برای دامداری و پرورش انواع نژاد دام باشد و افرادی که به دنبال پرورش گوسفندان افغانستان و در نتیجه افزایش وزن گوسفنده زنده باشند به نگهداری از دام زنده روی بیاورند.

ویژگی گوسفندان اصیل افغانستان

ساکنین افغانستان در 9 هزار سال قبل به اهلی کردن گوسفند مشغول بوده‌اند. و همین امر باعث شده تا آنان اولین کشوری باشند که به اهلی کردن گوسفند بپردازند. بعد از اهلی کردن گوسفند در افغانستان، ساکنین ایران نیز قادر به این کار شدند. و سپس روش اهلی کردن انواع گوسفند به آفریقا و ترکیه نیز سرایت کرد و آنان نیز توانستند به اهلی کردن گوسفند بپردازند.

معرفی گوسفندان افغانی
معرفی گوسفندان افغانی

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم در کشور افغانستان انواع مختلفی از نژاد گوسفند وجود دارد. که البته در این بین آنها به گوسفندان فاقد دنبه و گوسفندان دنبه دار تقسیم می‌شوند که هر کدام از این نژادها دارای ویژگی و خصوصیات ظاهری و بدنی بسیار خاصی هستند.

گوسفندان دنبه دار افغانستان

گوسفندان دنبه دار این کشور از چند نژاد برتر و اصیل تشکیل شده‌اند، که توانسته‌اند خود را با شرایط آب و هوایی افغانستان سازگار کنند. در این بین برترین و بهترین نوع گوسفند زنده در افغانستان، گوسفند قره گل است که با استفاده از پشم و موی آن به ساخت کلاه نیز می‌پردازند. در این بین این نوع گوسفندان دنبه دار اغلب گوسفندان گوشتی این کشور را تشکیل می‌دهند. که ما در ادامه به معرفی چند نوع از این گوسفندان خواهیم پرداخت.

  • غلجای
  • گدیک
  • هزارگی
  • بلوچی
  • قندهاری
  • قره قل

گوسفندان فاقد دنبه این کشور

در این کشور تعدادی از نژادهای گوسفند بدون دنبه نیز مشاهده می‌شود. که دامداران با وارد کردن این گوسفندان به پرورش و نگهداری از آنها خواهند پرداخت. در این بین گوسفند ترکی و گوسفند عربی از مشهورترین این نوع گوسفندان می‌باشند که در افغانستان نگهداری می‌شوند. این گوسفندان نیز توانسته‌اند خود را با شرایط اقلیمی این کشور سازگار کنند و بهترین بازدهی ممکن را از خود برجای بگذارند.

قیمت گوسفند نژاد افغانستان

اغلب در ایران تعداد کمی از نژاد گوسفند افغانی دیده می‌شود. به این دلیل نمی‌توان به صورت دقیق قیمت گوسفند افغانستانی را بیان کرد. به این خاطر شما عزیزانی که به دنبال دانستن قیمت این نوع دام هستید می‌توانید با شماره‌های داخل سایت تماس بگیرید و یا در کانال تلگرام دام زنده عضو شوید و از قیمت این نوع نژاد از گوسفندان اصیل باخبر شوید.

در این مطلب به صورت کامل توانستیم گوسفندان افغانستان را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم. تا اطلاعات دقیق و جامعی را درباره ویژگی‌ها و خصوصیات ظاهری و بدنی این نوع از دام را در اختیار شما دامداران عزیز قرار دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.