مهمترین گوسفندان جهان
مهمترین گوسفندان جهان

آشنایی با انواع نژاد گوسفند در جهان

یک گوسفند نژاد منحصر بفرد خودش را دارد. بی شک همه ما به خوبی می دانیم که هر موجودی از یک نژاد خاص می باشد. بنابراین قصد داریم در این بخش از وبلاگ بازار دام زنده ، به بررسی انواع نژاد گوسفندان در جهان بپردازیم. لازم به ذکر است که تعداد نژادها بسیار زیاد می باشد. اما ما قصد داریم تنها به بهترین نژاد گوسفندان دنیا در این مقاله اشاره کنیم. بنابراین علاوه بر معرفی برخی موارد به ارائه توضیحاتی در رابطه با هر کدام خواهیم پرداخت.

چرا باید نژاد گوسفندان را بدانیم

شاید با خودتان فکر کنید چه لزومی برای شناخت انواع نژاد دام زنده وجود دارد؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که علاوه بر افزایش آگاهی خود در این زمینه، دامداران می توانند بر اساس ویژگی ها اقدام به خرید گوسفند نژاد برتر از هر نژادی کنند. دلیل آگاهی هم این است که باید ویژگی های و شرایط نگهداری گوسفندان را باید دانست تا بتوان از پرورش آن سود زیادی داشته باشیم. حتما شما هم می دانید که برخی نژاد گوسفند برای مناطق خاصی هستند و تنها در شرایط آب و هوایی مخصوص به خود امکان زندگی کردن را دارند. البته ممکن است یک نژاد در یک منطقه برخلاف شرایط آب و هوایی زنده بماند اما بازدهی خوبی برای دامدار نخواهد داشت. پس از هر نظر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، لازم است اطلاعات خود را تا جای ممکن افزایش دهیم.

معروف ترین گوسفندان جهان
معروف ترین گوسفندان جهان

ویژگی های انواع نژادها در جهان

نکته مهم دیگری که باید قبل از رفتن به سراغ معرفی به آن اشاره کنیم، آشنایی با برخی ویژگی های نژاد های مختلف گوسفند می باشد. همه ما به خوبی می دانیم که گوسفند دارای سه ویژگی می باشد که عبارتند از:

  • گوشتی
  • شیری
  • پشمی

البته لازم است در این باره بدانید که ترکیب این موارد نیز وجود دارد. یعنی ممکن است یک نژاد گوسفند گوشتی ویژگی شیری بودم هم داشته باشد. حتی امکان داشتن هر سه مورد نیز وجود دارد. اما برای اینکه ما بدانیم چه نوع نژادی را پرورش دهیم لازم است نوع نژادی آنها را بدانیم که شامل کدام یک از موارد بالا می باشد. در نهایت با به دست آوردن اطلاعات لازم می تواند اقدام به خرید انواع نژاد گوسفندان کنید. چند مورد مهم که بدون توضیح اضافی در رابطه با ویژگی نژادهای مختلف می باشد را در زیر برای شما لیست می کنیم.

  • شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی
  • نحوه نگهداری و پرواربندی
  • تک قلوزا و چند قلوزا بودن
  • نژاد خارجی و نژاد ایرانی
  • نژاد بره ها بعد از زایش
  • و ….

موارد دیگری نیز وجود دارند که از نظر برخی ویژگی های مختلف ، گوسفندان را در دسته های مختلفی قرار می دهد. به همین دلیل است که این موارد را در زمان خرید باید در نظر بگیرید.

انواع نژاد گوسفند

پس از شناخت اولیه در رابطه با این موضوع و آشنایی با ویژگی های مختلف شامل مواردی که بالاتر ذکر شد، قصد خرید و پرواربندی گوسفند و بره را داریم. در این میان برخی نژادها طرفداران بسیار زیادی دارند. یعنی جزو بهترین نژادها در جهان شناخته می شوند. هر چند ما بر اساس هدف پرواربندی قصد تهیه نژاد خاصی را داریم، لازم است برخی نژادها خارجی را که بره های آنها بسیار گران قیمت هست هم در گله خود داشته باشیم. در ادامه به طور مختصر به معرفی بهترین نژاد گوسفندان جهان می پردازیم.

گوسفند نژاد رومانف

آیتم اول را به یکی از برترین نژادها چند قلوزا در دنیا اختصاص داده ایم. ممکن است تا به حال نام گوسفند رومانف را شنیده باشید. از این نژاد به عنوان چند قلوزا بودن یاد می کنند. البته همه ما می دانیم نژادهای زیادی هستند که دارای این ویژگی می باشند، اما بیشتر رتبه در یک زایش را گوسفندان رومانف به ثبت رسانده اند. آخرین موردی که رکور ثبت شده مربوط به 9 بره در یک زایش می باشد. این مورد در کشور آمریکا اتفاق افتاده است. واقعا عدد بسیار بزرگی برای یکبار زایش می باشد. همین دلیل سبب شده آن را به عنوان یکی از بهترین نژاد گوسفندان دنیا بدانند.

نژاد رومانف چند قلوزا
نژاد رومانف چند قلوزا

شما همراهان همیشگی شیپ 98 می توانید برای کسب اطلاعات کامل تر در رابطه با این نژاد به صفحه توضیحات گوسفند رومانف چندقلوزا که قبلا به صورت کامل معرفی شده مراجعه کنید.

گوسفند نژاد سافولک

آیتم دوم مربوط به یکی از نژادهای گوشتی و شیری می باشد که دارای دو ویژگی می باشد. البته درصد کمی هم ویژگی چند قلوزایی در نژاد گوسفند سافولک دیده می شود. این نوع به خودی خود وجود نداشته و بر اساس ترکیب دو نژاد مختلف یعنی Norfolk و Southdown به وجود آمده است. یعنی حاصل ترکیب و جفتگیری این دو مورد سبب شد است گوسفند سافولک متولد شود. جالب است بدانید که بره این دو از خودشان قوی تر بوده و بهره وری بیشتر دارد. همین موضوع سبب محبوبیت سافولک در مدت زمان کمی شده است. در حال حاضر در کشور های مختلفی این نژاد پرورش داده شده و نگهداری می شود.

دام سافولک
دام سافولک

گوسفند نژاد افشاری

شما به عنوان یک دامدار ایرانی با انواع نژاد گوسفندان ایرانی که هم اکنون در این محدوده نگهداری می شوند، آشنایی داشته باشید.گوسفند افشاری یکی از برترین نژادهای ایرانی می باشد که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند. به جرات می تواند گفت هم اکنون در سراسر ایران در شهر های مختلفی تمامی دامداران از این نژاد در گله های خود دارند. و اما برخی دلایل اهمیت این دام مربوط به عادت های منحصر بفرد و ویژگی هایی که دارد می باشد.

گوسفندان افشاری در شرایط سخت آب و هوایی دوام آورده و خود را با انواع آب و هوا و موقعیت مختلف سازگار میکنند. از طرفی درصدی ویژگی چند قلوزا بودن نیز در این نوع دیده می شود که در بسیاری مواقع زایش دو بره در یک دوره بیشتر اتفاق افتاده است. توجه داشته باشید که این نژاد جزو برترین نژادهای ایران می باشد.

گوسفند نژاد مرینوس

همانطور که بالاتر اشاره کردیم از طور کلی گوسفندان را به سه دسته شیری، پشمی و گوشتی تقسیم می کنیم. یکی از بهترین و محبوبترین نژادهای پشمی در دنیا مربوط به گوسفند مرینوس می باشد. این نژاد دارای ویژگی های بسیار عالی بوده و در کشورهای مختلفی در حال نگهداری می باشد. در رابطه با موقعیت زیستگاه آن باید بدانید که این دام زنده برای اولین بار در اسپانیا وجود داشته و سپس با شناخت و عمومی شدن ویژگی های عالی آن، در حال حاضر دامداران مختلفی در سراسر دنیا به پرورش مرینوس پرداخته اند.

گوسفندان نژاد مرینوس
گوسفندان نژاد مرینوس

از آنجایی که این نژاد برترین نوع گوسفندان پشمی می باشد، در هر بار پشم چینی چیزی حدود 2 الی 4 اینچ طول پشم آن می شود. توجه داشته باشید رشد پشم آنها بسیار بالا می باشد و همین مورد سبب شده است در یک سال دو مرتبه به پشم چینی مرینوس اختصاص داده شود.

گوسفند نژاد لینکلن

یکی از انواع نژاد گوسفندان در دنیا مربوط به یک نژاد پشمی دیگر به نام گوسفند لینکلن می باشد که جزو نوع بی شاخ ها هستند. یکی از ویژگی های ظاهر که در نگاه اول می توان آنها را شناسی کرد هیکل بزرگ آنها می باشد. تنها گوسفندان برخی نژادها سنگین وزن بوده و ظاهری درشت دارند. با وجورد سنگین وزن بودن ، لینکلن بیشتر به دلیل داشتن پشم بسیار مرغوب و با کیفیت سبب شده است که نام آن زبان زد دنیا شود. همچون سایر دام های پشمی از پشم این هم برای کارهای بافندگی مواردی همچون لباس، کلاه و … استفاده می شود.

زیستگاه گوسفند لینکلن انگلستان می باشد، اما محبوبیت این دام سبب شده امروزه در مناطق مختلفی از این نژاد را پرورش دهند. در رابطه با وزن قوچ لینکلن که گفته شد درشت هیکل می باشد بهتر است بدانید که وزن قوچ آن چیزی حدود 110 الی 170 کیلو گرام می باشند. برای کسب اطلاعات جامع در رابطه با موضوع وزن گوسفند زنده روز می توانید از طریق صفحه ای که قبلا در سایت ایجاد شده است اقدام کنید.

گوسفند نژاد دورست

در این قسمت از مقاله انواع نژاد گوسفندان ایران و جهان قصد داریم یکی از نژادهای گوشتی به نام گوسفند دورست را به شما معرفی کنیم. البته علاوه بر گوشتی بودن این نژاد را می توان در لیست شیری هم قرار داد. یعنی در کنار هم می توان گفت یک گوسفند گوشتی و شیری و می باشد. طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده دورست بیشتر در آمریکا نگهداری می شود. از آنجایی که در طول رو قادر به تولید میزان قابل توجهی شیر می باشد، سبب شده است حتی این ویژگی را برای وی در نظر بگیرند. البته تمرکز بیشتر روی گوشتی بودن این دام می باشد. به این صورت که دارای گوشت بسیار با کیفیتی است که میزان چربی آن بسیار پایین می باشد.

گوسفند نژاد رامنی

همانطور که می‌دانید بروز بیماری‌های مختلف در دام سبب خواهد شد تا مرگ و میر در گله افزایش یابد و این یکی از دغدغه‌های مداوم دامداران بوده است. بنابراین در اختیار داشتن گوسفندی مقاوم در برابر انواع بیماری‌ها که خصوصیات متعدد و مناسبی نیز داشته باشد می‌تواند آرزوی هر دامداری باشد. گوسفند رامنی یکی از نژاد‌هایی است که استعداد خاصی در تولید گوشت و پشم با کیفیت دارد و از سوی دیگر نیز در برابر انواع بیماری‌ها و شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم است.

گوسفند نژاد کاریدال

نژاد کاریدال یکی از برترین گوسفند‌هایی می‌باشد که با داشتن ویژگی‌های متعدد در بسیاری از دامداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته توجه داشته باشید که این نژاد حاصل تلفیق دو نژاد گوسفند مرینوس و لینکلن می‌باشد که در بالا به معرفی این دو نژاد به عنوان برترین نژاد گوسفندان جهان نیز پرداختیم. گوسفندان کاریدال نیز از دسته دام‌های گوشتی-پشمی هستند که می‌توانند گوشت با کیفیت و پشم مرغوبی تولید نمایند.

گوسفندان کاریدال
گوسفندان کاریدال

گوسفندان کاریدال با توجه به میزان استعداد بالا و ژن مناسبی که از دو نژاد مرینوس و لینکلن دارند، وزن بالایی دارند و در همین رابطه نیز وزن این نژاد برای گوسفندان بالغ بالا می‌باشد. میزان تولید پشم مرغوب این نژاد در سال حدود 5 الی 7 کیلوگرم می‌باشد که در صنایع و تولیدات مختلف کاربرد دارد.

گوسفند نژاد سنگسری

گوسفند سنگسری در بین بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می‌باشد که بنا به داشتن خصوصیات متعددی همچون تولید گوشت و پشم با کیفیت در کنار تولید بره‌های سالم و مقاوم جزو یکی از محبوب‌ترین نژاد‌ها برای نگهداری و پرورش می‌باشد. بدون شک در میان انواع گوسفند ایرانی یکی از پرطرفدارترین موارد برای نگهداری می‌باشد. و آن دسته از دامدارانی که شرایط محیطی متناسب با این دام را داشته باشند، نسبت به خرید این نژاد اقدام می‌کنند.

گوسفند نژاد همشایر

شاید بسیار کم پیش بیاید که گوسفندی از جنبه‌های مختلف تولیدی کاملا هم تراز سایر نژاد‌های مخصوص به دسته خاصی باشد. اما گوسفند همشایر را می‌توان جزو گوسفندانی دانست که علاوه بر تولید گوشت و پشم مناسب و با کیفیت، میزان تولید شیر مناسبی نیز دارند و همین دلیل سبب شده تا افراد زیادی برای بهره وری از سود سرشار این نژاد نسبت به پرورش و نگهداری آن اقدام نمایند.

توانایی بره زایی و جفت گیری در تمامی فصول سال یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد این دام می‌باشد که با توجه به سایر ویژگی‌های ذکر شده برای این دام، بر محبوبیت آن افزوده است. وزن گوسفندان همشایر در هنگام بلوغ تا 130 الی 140 کیلوگرم نیز می‌رسد که این مقدار، نشان از استعداد زیاد این نژاد در وزن گیری دارد.

گوسفند نژاد رامبویه

یکی از گوسفندان مرتبط با گوسفند مرینوس که توانایی تولید پشم بسیار عالی و گوشت با کیفیت دارد را می‌توان نژاد رامبویه دانست. زیستگاه اصلی این دام در کشور فرانسه می‌باشد. از دسته گوسفندان ریزپشم می‌باشد که توانایی پشم زیاد و با کیفیت را دارد. مقاومت این نژاد در برابر اقلیم‌های مختلف و شرایط آب و هوایی متنوع بسیار بالا می‌باشد. پشم این نژاد در سال حدود 10 سانتی متر رشد دارد.

انواع نژاد گوسفندان در جهان را در این بخش مورد بررسی قرار داده و ویژگی های هر کدام را تا حدودی توضیح دادیم. نکته مهم که باید شما عزیزان به آن توجه کنید این است که ما در اینجا سعی کرده‌ایم چندین نژاد را که محبوبیت بیشتری دارند را به شما معرفی کنیم. پس لازم است بدانید که تعداد نژاد گوسفند در ایران و دنیا بسیار زیاد می باشد و ما در بازه زمانی های کوتاهی تعدادی دیگر را جهت آشنایی بیشتر شما با آنها در این لیست قرار خواهیم داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.