بهترین زمانی تلقیح مصنوعی

بهترین زمان برای تلقیح مصنوعی گاو

زمان تلقیح مصنوعی گاو یکی از نکات مهمی می باشد که هر دامداری باید از آن اطلاع داشته باشید. اگر شما گاودار هستید و قصد دریافت بازدهی بیشتری را دارید بهتر است در مورد زمان دقیق تلقیح مصنوعی گاو دانش کافی داشته باشید. این مورد برای سایر دامدارانی که در حال پرورش گوسفند هستند نیز صدق میکند. با دانستن زمان تلقیح مصنوعی گوسفند نیز می توانید روی سود و بهره وری بیشتر تاثیر زیادی داشته باشید.

تلقیح مصنوعی گاو
تلقیح مصنوعی گاو

تعداد دفعات تلقیح گاو

همانطور که میدانید هر گاو در طول یک سال (12 ماه) یکبار آبستن شده و زایش دارد. اما اگر در رابطه با فحل شدن گاو اطلاعات نداشته باشید ممکن است عملیات تلقیح به صورت طبیعی اشتباه صورت گرفته و درصد آبستن شدن را کاهش دهد. به همین بهتر است با کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با زمان تلقیح مصنوعی گاو و همچنین در رابطه با آشنایی با علائم فحل شدن گاو مطالعات و تحقیقاتی داشته باشید.

کارکنان در گاوداری باید زمان زایش و دوره های فحلی گاو را یادداشت کرده و آنها را تحت نظر داشته باشند. در غیر اینصورت بدون اطلاع از فحلی گاو ممکن است تلقیح مصنوعی به صورت طبیعی زود تر یا دیرتر رخ دهد. در هر دو حالت درصد آبستنی گاو بسیار پایین می باشد. اما با آگاهی از این مورد، بعد از دیدن اولین علائم می توانید چیزی حدود 14 ساعت بعد عمل تلقیح مصنوعی را انجام دهید.

نحوه فهمیدن فحلی گاو

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، لازم است در گاوداری فردی را جهت برنامه ریزی و زیر نظر گرفتن گاوها از نظر فحلی در نظر گرفت. افرادی که قصد دارند واقعا سوددهی بیشتر از تولید مثل گاو و حتی تولید شیر برای گاوداری داشته باشند باید به این نوع نکات دقت کنند. درصد آبستن شدن گاو در زمانی که ما از فحلی گاو اطلاع داریم بسیار بالا می باشد. چرا که با اطلاع از این موضوع در زمان مشخص اقدام به انجام عملیات مربوط به تلقیح مصنوعی می کنیم.

فحل یابی در گاو
فحل یابی در گاو

بهترین زمان فحل یابی

دامداران زیادی از ما سوال میکنند که بهترین زمان فحل یابی گاو چه زمانی است. مسئول این کار باید بداند که زمان فحل یابی گاو کیه. به همین دلیل اگر در رابطه زمان مناسب آن اطلاع ندارید بهتر است بدانید ما در روز 3 زمان مناسب برای فحل یابی گاو داریم. این سه زمان مربوط به اول صبح ، اول بعد از ظهر و در پایان غروب می باشد. هر چند در این سه حالت بهترین زمان صبح زود است. به طوری که قبل از شیرگیری و خوردن خوراک انجام شود.

در این بازه زمانی ها علائم فحلی بیشتر در گاو ها دیده می شود.

علائم نشان دهنده فحلی گاو چیست؟

  • تیز شدن گاو فحل
  • پریدن گاو فحل روی سایر گاوها
  • داشتن ادرار زیاد نسبت به حالت طبیعی
  • قرمز شدن فرج گاو
  • بیرون آمدن موکوس از دستگاه تناسلی
  • کپل گاو
  • پهلوی گاو فحل اکثرا کثیف می باشد
  • گاو در زمان فحلی سر خود را روی بخش خلفی بدن گاو دیگر می گذارد
  • و …
علائم فحلی گاو
علائم فحلی گاو

بهترین زمان برای تلقیح مصنوعی

در اینجا منظور بهترین زمان برای تلقیح پس از زایمان می باشد. یعنی بعد از زایش و تولد گوساله ، گاو چیزی حدود 40 الی 50 روز علائم فحلی را نشان می دهد. در این زمان با برنامه ریزی و تحت نظر داشتن گاو می توان تلقیح مصنوعی انجام داد. هر چند تعداد روز های اعلام شده ممکن است بر اساس شرایط مختلف همچون: آب و هوا، تغذیه و بسیاری موارد دیگر ممکن است پس و پیش و کمی متفاوت باشد.

دلیل خونریزی فرج گاو برای چیست؟

یکی دیگر از سوالات در رابطه با دوران فحلی مربوط به خونریزی فرج گاو می باشد. لازم است در رابطه با این موضوع بدانید که گاو ها در هر دوره فحلی دارای خونریزی می باشند. دلیل این مورد مربوط به عدم انجام تلقیح بعد از گذشت 14 ساعت از فحلی گاو بگذرد. در این صورت به طور متغیر چیزی حدود یک الی سه و حتی چهار روز خونریزی گاو را مشاهده خواهید کرد. اما هیچگونه نگرانی ندارد و یک امر کاملا طبیعی است. برخی بر این باور هستند که این خونریزی فرج گاو سبب از بین رفتن تخمک ها و حتی از آبستن شدن جلوگیری می کند، در حالی که هیچ ارتباطی به تخمک و آبستن شدن گاو ندارد.

چیزی حدود سه هفته بعد از خونریزی گاو که در اکثر گاو ها حدود بعد از 17 / 18 روز مجددا علائم فحلی دیده می شود و مجدد گاو برای تلقیح آبستن شدن آماده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.