نژاد آواسی
نژاد آواسی

گوسفند نژاد آواسی

گوسفند نژاد آواسی یکی دیگر از نژادهای برتر گوسفند زنده در جهان به شمار می‌رود. این نوع نژاد از ویژگی‌ها و خصوصیات بسیار خاص و ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، که باعث تمایز آن با سایر گوسفندان شده است. به این دلیل ما در ادامه این مطلب از سایت شیپ98 به بررسی تمام خصوصیات گوسفند آواسی و همچنین شرایط و محل زندگی آن خواهیم پرداخت. تا اطلاعات دقیق و جامعی را درباره این نوع نژاد گوسفند در اختیار شما دامداران عزیز، که علاقه مند به پرورش این گونه دام‌ها هستید قرار دهیم.

شناخت انواع نژاد گوسفندان در جهان می‌تواند بر اطلاعات مختلف یک دامدار بیفزاید. به این خاطر ما در مطالب قبلی نیز مانند بهترین نژاد گوسفند ایران به بررسی چند نوع نژاد دام پرداختیم. تا شما با مطالعه این مقالات آشنایی بهتری با انواع گوسفند ایرانی داشته باشید.

گوسفند آواسی awassi

دامداران امروزه به دلیل گران شدن خوراک دام و همچنین هزینه بالای نگهداری آنان به دنبال پرورش و نگهداری از گوسفندانی هستند که دارای بهترین نژاد باشند. به این معنی که بتوانند بهترین بهره وری را از دامی که از آن نگهداری می‌کنند ببرند. به این خاطر ما در این بخش به معرفی یکی از برترین نژادهای گوسفند زنده در جهان خواهیم پرداخت. تا دامداران عزیزی که به دنبال پرورش یک نژاد و نوع خاص از دام هستند، بتوانند با مطالعه این مطلب اطلاعات دقیق و جامعی را به دست بیاورند.

نژاد اصیل آواسی
نژاد اصیل آواسی

در این بین در آسیا یکی از نژادهای معروف گوسفندان نژاد آواسی می‌باشد. این نوع دام به صورت گسترده در بیشتر کشورهای آسیایی گسترش پیدا کرده است. و مردم این مناطق به دلیل مقاومت بالا و همچنین بازدهی بالای این نوع دام به صورت گسترده به پرورش و نگهداری از این نوع دام می‌پردازند. البته ما در ادامه این بخش به معرفی ویژگی گوسفندان برتر جهان خواهیم پرداخت.

زیستگاه گوسفندان آواسی

گوسفندان awassi به عنوان یکی از محبوب‌ترین نوع دام در آسیا شناخته می‌شود. که بیشتر کشورهای عربی این منطقه به دلیل بازدهی بالای این نوع گوسفند به پرورش و نگهداری آن می‌پردازند. این نوع نژاد دام امروزه در کشورهای مختلفی مانند ترکیه، لبنان، سوریه، اردن و اسرائیل نگهداری و پرورش داده می‌شوند. البته در این کشورها این نوع دام‌ها خود را شرایط آب و هوایی سازگار کرده‌اند و همین امر نیز باعث به وجود آمدن نژادهای اصلاح شده و مختلفی شده است. که در ادامه ما به صورت دقیق و اختصاصی به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

متوسط وزن

دام زنده آواسی یکی از نژادهای پشمی و شیرده گوسفندان در جهان شناخته می‌شوند، که بیشتر دامداران به خاطر کیفیت بالای پشم آنها به نگهداری و پرورش این نوع دام می‌پردازند. این دام از نظر اندازه متوسط به بالا می‌باشند و از این نظر دارای اندازه بسیار خوبی می‌باشند. به این صورت که اندازه قوچ آواسی حدود 70 الی 80 سانتی متر و اندازه میش آواسی حدود 60 الی 70 سانتی متر می‌باشند. از نظر وزنی نیز این گوسفندان دارای وزن مناسبی هستند به این صورت که قوچ‌ها دارای وزن 60 الی 90 کیلوگرم و میش‌ها دارای وزنی بین 50 الی 60 کیلوگرم می‌باشند. متوسط وزن گوسفند زنده این نژاد در مقایسه با سایر نژاد‌ها، مقدار قابل توجهی است.

قیمت گوسفند آواسی

خصوصیات ظاهری

شکل ظاهری این نوع دام نیز زیبا می‌باشد به این صورت که دارای دست و پای نسبتا کشیده و قوی می‌باشند، همچنین دارای گردن کشیده می‌باشند که بر زیبایی این گوسفند افزوده است. سر این نوع نژاد در قوچ‌ها به صورت محدب و گرد می‌باشد، و در میش‌ها مقداری کشیده و مستقیم است. از نظر شاخ قوچ‌ها دارای شاخ‌هایی پیچ در پیج که اندازه آنها به 40 سانتی متر می‌رسد هستند، و میش‌ها نیز اندازه شاخ به حدود 10 سانتی متر خواهد رسید. همچنین این نوع نژاد گوسفند دارای دنبه نسبتا بزرگ با وزن بین 4 الی 6 کیلوگرمی هستند. دنبه این نوع دام دارای یک شکاف سراسری هستند که دنبه را به دو بخش مختلف تقسیم کرده است.

نوع پشم

در این بین مو و پشم دام آوسی از کیفیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. و از پشم آنها بیشتر در صنعت قالیبافی به خاطر کیفیت بسیار بالای آن استفاده می‌شود. همچنین از نظر رنگ و تنوع رنگی این دام بدن سفید، سر و ساق پا قرمز متمایل به قهوه‌ای، انتهای دست و پا اغلب به رنگ سفید سیاه و خاکستری می‌باشد. همچنین رنگ پشم این گوسفند بسیار به ندرت مشکی می‌باشد، همچنین سر و دست و پای این گوسفند عاری از هر گونه پشم می‌باشد.

انواع نژاد

در چندین سال اخیر گوسفندان آواسی بر اساس تغییر و اصلاح نژادی که بر روی آنها صورت گرفته، دارای خصوصیات و نام خاصی هستند. به این دلیل ما در ادامه به صورت کاملا دقیق انواع دام از این نژاد را مورد بررسی قرار خواهیم داد، تا شما دامداران بیشتر با این نوع نژاد دام زنده آشنا شوید.

گوسفند نعیمه آواسی

گوسفند نعیمه نوعی از این نژاد می‌باشد، این نوع دام اغلب در کشور عراق وجود دارد. این نوع گوسفندان ویژگی‌های ظاهری مانند نژاد اواسی دارند با این تفاوت که گوسفند نعیمه دارای اندام و هیکل جمع و جورتری می‌باشد که پا و ساق‌های عضلانی آن بیشتر به چشم می‌خورد. این نوع دام علاوه بر کیفیت بالای پشمی که دارند، میزان تولید شیر زیادی نیز دارند که این ویژگی یکی از مزیت‌های نگهداری این گوسفند می‌باشد.

بره آواسی
بره آواسی

رنگ پشم و موی گوسفند نعیمه اغلب به صورت مشکی می‌باشد. که در بعضی مواقع رنگ‌های قرمز که دست و پاهای دام را نیز پوشانده است وجود دارد. یکی از مراکز و مناطق اصلی پرورش و نگهداری گوسفند نعیمه در عراق قبیله جبل شمر که در منطقه دلیم می‌باشد.

گوسفند شفالی اواسی

نوعی دیگر از نژاد گوسفند زنده اواسی که از محبوبیت بسیار زیادی در بین دامداران برخوردار می‌باشد، دام شفالی می‌باشد. این نوع گوسفند نیز در جنوب دشت مرکزی عراق و در منطقه کوت لیوا پرورش داده می‌شود. این دام از نظر ظاهری دارای بدن درشت و سنگین‌تری می‌باشد. همچنین رنگ مو و پشم این گوسفندان اغلب به صورت سیاه خرمایی و مشکی می‌باشد.

گوسفند اصلاح شده آواسی اسرائیلی

نوع اسرائیلی دام آواسی که با عنوان گوسفند اصلاح شده شناخته می‌شود. دارای ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی می‌باشد، که از سایر نژادهای این گوسفند متمایز می‌باشد. این نوع گوسفند در سال 1953 میلادی اصلاح شده‌اند. به این صورت که میش‌های نژاد هیریک که اندازه و اندام آنها نسبت گوسفندان آواسی کوچکتر می‌باشد با قوچ‌های این نزاد ترکیب شده‌اند و نوعی گوسفند اصلاح شده که میزان تولید شیر و پشم زیادی دارند به وجود آمده است.

قوچ آواسی
قوچ آواسی

در حال حاضر گوسفندان اصلاحی اسرائیلی از این نژاد در سال حدود 200 روز شیر تولید می‌کنند. همچنین میش‌هایی که در یک دوره حدود 370 کیلو شیر تولید کنند میزان و درصد چربی شیر آنها 7 درصد می‌باشد.

ویژگی‌های یک نژاد خوب دام برای پرورش

همانطور که شما دامداران و علاقه‌مندان به دامداری اطلاع دارید، هر نوع نژاد گوسفند دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشد. اما در این بین به صورت اجماعی و کلی یک نژاد برتر دام باید خصوصیاتی داشته باشد، که او را از سایر نژادهای موجود متمایز کند. به این دلیل در این مقاله به بررسی ویژگی‌های نزاد برتر گوسفندان خواهیم پرداخت.

خرید گوسفند متناسب با محیط

اولین شاخصی که شما باید به آن توجه داشته باشید اندازه و شکل گوسفند می‌باشد. به این صورت که یک گوسفند خوب و زیبا باید دارای اندام و بدنی متوسط به بالا از نظر بزرگی باشد، تا بتوانند در شرایط سخت به راحتی زندگی کند.همچنین داشتن دست و پای کشیده و گردن بلند می‌تواند بر جذابیت دام‌ها بیفزاید.

مقاوم بودن در برابر بیماری

مقاومت گوسفند در برابر بیماری و همچنین شرایط آب و هوایی مختلف می‌تواند یکی از ملاک‌هایی باشد که شما به آن توجه داشته باشید. زیرا زمانیکه دام در برابر بیماری و شرایط آب و هوایی مقاوم باشد میزان مرگ و میر آن کاهش می‌یابد و شما بیشترین میزان بهره بری را از گله خود خواهید برد.

چند قلوزایی

همچنین میزان چند قلو زایی از ویژگی‌های نژاد برتر در جهان می‌باشد. در حال حاضر به دلیل گرانی خوراک دام پرورش و نگهداری یک نژاد گوسفند که چند قلوزا همچون گوسفند رومانف می‌باشد می‌تواند سود بسیار زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد.

خرید گوسفند آواسی
خرید گوسفند آواسی

میزان شیردهی

شیر ده بودن دام نیز یکی از ویژگی‌هایی می‌باشد که شما باید در موقع پرورش و نگهداری از گوسفندان به آن توجه داشته باشید. زیرا زمانی که شیردهی دام زیاد باشد علاوه بر تامین لبنیات شما می‌تواند به بهترین شکل ممکن بره خود را نیز تغذیه کند.

مراکز خرید انواع نژاد گوسفند در تهران

امروزه مراکز فروش انواع نژاد گوسفندان در تهران و کرج وجود دارد. اما شما باید به یک مرکز عرضه دام مراجعه کنید، که دارای مجوزهای لازم بهداشتی باشد. به این خاطر شما می‌توانید با تماس با شماره‌های مندرج بر روی سایت به صورت حضوری و همچنین غیر حضوری به خرید انواع دام زنده بپردازید.

ما در این مطلب گوسفند نژاد آواسی به صورت دقیق و جامع تمام خصوصیات این نوع دام را مورد بررسی قرار دادیم، تا اطلاعات بسیار دقیقی را در این باره در اختیار شما دامداران قرار دهیم. همچنین شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این نوع نژاد با مشاوران ما نیز در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.