علائم مسمومیت با مس در دام
علائم مسمومیت با مس در دام

بیماری مسمومیت مس در گوسفند

بیماری مسمومیت مس در گوسفند یکی از انواع مسمومیت‌ هایی می باشد که گوسفند دچار آن خواهد شد. به عنوان یک دامدار شاید در موارد مختلفی با مسمومیت دام مواجه شده باشید که می توانید علل و موارد بروز این مسمومیت را به شناسایی کنید. در رابطه با این بیماری باید گفت که می توان این مورد را بدترین نوع مسمومیت در بین انواع دام دانست که می تواند در صورت تشدید و شدت زیاد بودن حتی موجب تلف شدن دام زنده نیز شود. در ادامه راه های پیشگیری از مسمومیت مس در دام و اطلاعات کامل راجع به این موضوع را خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم.

مسمومیت مس در دام

در هر جاندار زنده ای، در صورت ورود بیش از حد نیاز و مصرفی بدن هر عنصر و ماده ای، بدون شک مشکلات متعددی به وجود خواهد آمد. در میان جاندارانی نظیر گوسفند و گاو و … نیز در اثر ورود انواع ویتامین و عناصر مختلف، بیماری ها و اختلالات متنوعی به وجود خواهد آمد. که در این میان مسمومیت در اثر مس در گوسفند از جمله این موارد می باشد. این نوع مسمومیت بسیار خطرناک می‌باشد و در صورتی که شدت زیادی داشته باشد موجب تلف شدن دام خواهد شد.

گوسفندان با مسمومیت مس
گوسفندان با مسمومیت مس

این بیماری در اثر مصرف بیش از حد مس در یک وعده به وجود نخواهد آمد، بلکه در اثر انباشت مس در مدت زمان طولانی در کبد بروز خواهد کرد. این نوع مسمومیت یک نوع اختلال متابولیکی یا تغذیه ای است که سبب بیمار شدن دام خواهد شد. بهتر است موارد پیشگیری از این عارضه در دام مد نظر دامداران باشد تا دچار ضرر و زیان نشوند.

عوامل بروز مسمومیت مس در گوسفند زنده

عامل اصلی مسمومیت مس را می توان تجمع مس در کبد در اثر مصرف بلند مدت این عنصر دانست. در اثر این تجمع، و در نهایت ایجاد بیماری و آزاد سازی مس به داخل جریان خون، این بیماری بروز خواهد کرد. ورود زیاد مس به بدن دام می تواند در اثر نوع تغذیه و جیره های غذایی فقیر و همچنین نوع آب و هوا و زیست بوم نیز صورت گیرد. اما عامل اصلی آن را می توان نوع تغذیه دام دانست که سبب بروز چنین مشکلی در دراز مدت خواهد شد. این نوع مسمومیت نیز به صورت دو نوع حاد و مزمن در دام مشاهده می شود.

مسمومیت حاد در اثر مصرف بیش از حد مس بین 20 تا 100 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن باشد. این اتفاق در اثر بروز مواردی از جمله استفاده از املاح مس محلول در درمان عفونت، استفاده از اسپری های ضد قارچ که حاوی مقادیری مس هستند، مصرف گیاهان مرتعی که با استفاده از کود های حاوی مس پرورش داده شده اند، می تواند رخ دهد.

علائم و راه پیشگیری

علائم مسمومیت مس در گوسفندان می تواند مواردی همچون یرقان و زردی، رنگ پریدگی و کم خونی باشد. در مواردی قرمزی ادرار نیز از جمله علائم گوسفندان مبتلا به مسمومیت مس باشد. این گوسفندان، کم اشتها و بی حال و به شدت تشنه هستند و تمایل زیادی به خوردن آب دارند. جیره های حاوی نمک و مواد معدنی برای حفظ سلامت دام ضروری می باشد و مهمترین راه پیشگیری از این بیماری توجه به نوع تغذیه دام است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.