قیمت گاو هلشتاین
قیمت گاو هلشتاین

گاو نژاد هلشتاین-فریژن

گاو نژاد هلشتاین که با نام گاو نژاد فریژن نیز شناخته می‌شود یکی از بهترین گاو‌ها در سطح جهان می‌باشد که در کشور‌های مختلفی نگهداری می‌شود. این نژاد با داشتن خصوصیات و ویژگی‌های متعدد نسبت به سایر نژاد‌ها، محبوبیت بیشتری در بین دامداران دارد و اکثر افرادی که به دنبال پرورش نژاد مناسب برای تولید گوشت و شیر در مقدار زیاد هستند مطمئنا این نژاد را در بین انتخاب‌های خود قرار می‌دهند. در ادامه اطلاعات بیشتری راجع به گاو و گوساله زنده هلشتاین خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

گاو هلشتاین فریژن Holstein Friesian

شاید شما هم در میان انواع نژاد‌های مختلف گاو که وجود دارند تنها با نام‌هایی همچون گاو سمینتال و گاو ایرشایر و … آشنا باشید و این نژاد‌ها را بهترین نژاد‌ها بدانید. اما باید گفت نمونه دیگری نیز وجود دارد که در میان بهترین‌ نژاد‌های گاو در جهان می‌باشد که شهرت آن بسیار زیاد است و در مناطق مختلفی از جهان نگهداری می‌شود. گاو هلشتاین در دسته گاو‌های سنگین وزن شیری قرار دارد که علاوه بر استعداد بالا در وزن گیری، در تولید شیر نیز بسیار فعال می‌باشد و می‌تواند روزانه مقدار شیری زیادی را تولید نماید.

گاو‌های هلشتاین
گاو‌های هلشتاین

اگر بخواهیم معروف‌ترین گاو‌های شیری که قابلیت وزن گیری بالایی نیز دارند را نام ببریم، بدون شک گاو هولشتاین یکی از گزینه‌هایی است که باید در لیست نامبرده‌ها باشد. توجه داشته باشید که این گاو برترین نژاد در بین انواع نژاد‌های شیری می‌باشد که علاوه بر این میزان استعداد در تولید شیر، وزن بالایی را نیز دارد. داشتن این خصوصیات سبب شد است تا به عنوان برترین نژاد گاو شیری در سطح جهان شناخته شود. و علاوه بر پرورش در هلند، به سایر نقاط نیز صادر شود تا همگان بتوانند از این نژاد خارق العاده استفاده ببرند.

خصوصیات

خاستگاه اصلی این نژاد را می‌توان مناطق شمالی آلمان و هلند و جاتلند دانست. گاو هلشتاین را می‌توان بزرگترین تولید کننده شیر گاوی در جهان دانست. این دام در رنگ‌های سفید و سیاه اغلب دیده می‌شود. و طبق این باور افراد معتقدند که گاو‌هایی با رنگ سیاه و سفید می‌توانند شیر بیشتری تولید نمایند. دو نوع گاو از این نژاد وجود دارد که به دو دسته گاو فریژن هلندی و هلشتاین فریژن تقسیم می‌شوند.

فریژن هلندی به صورت سیاه و سفید وجود دارد و ساق پا و دم آن سفید رنگ است. در مقایسه هلشتاین فریژن دارای درصد ترکیبی متفاوتی است و گاهی اوقات به رنگ کاملا سیاه نیز دیده می‌شود. در هر دو گونه پیشانی به رنگ سفید دیده می‌شود و در مواردی نیز گاو هلشتاین به رنگ قرمز دیده شده است. مدت زمان بارداری این گونه 9 ماه و نیم یعنی در حدود 280 روز می‌باشد. همچنین اولین زایمان گاو هلشتاین بین سن 23 تا 36 ماهگی می باشد اما به طور کلی قابلیت بارداری در 13 ماهگی را نیز دارد.

وزن

گاو هلشتاین علاوه بر اینکه دارای خصوصیات ذکر شده می‌باشد، در برابر انواع بیماری‌ها و امراض نیز مقاوم می‌باشد و درصد گوساله زایی سالم و عاری از هر گونه بیماری در این نژاد بسیار بالا است. وزن گوساله تازه متولد شده هلشتاین در هنگام تولد حدود 43 کیلوگرم است. وزن گاو نر حدود 1000 کیلوگرم است و وزن گاو ماده نیز تا حدود 650 الی 700 کیلوگرم نیز می‌رسد.

تولید شیر

میانگین تولید شیر در گاو نژاد هلشتاین فریژن در طول دوره شیردهی به صورت سالانه حدود 7240 لیتر می‌باشد. شیر این نژاد دارای درصد پروتئین 3 درصدی و چربی 3.6 درصدی می‌باشد. میزان تولید متوسط شیر در این نژاد به صورت روزانه حدود 34 کیلوگرم می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.