نشانه‌های التهاب رحم در دام
نشانه‌های التهاب رحم در دام

التهاب رحم در دام

التهاب رحم در دام یکی دیگر از مقالات آموزشی ما درباره انواع دام و بیماری‌های آنها می‌باشد. التهاب رحم یکی از بیماری های بسیار نادر است که بعضی از گوسفندان و دام‌ها بعد از لقاح با آن روبرو می‌شوند. به این خاطر دامداران عزیزی که از طریق لقاح مصنوعی به آبستن کردن گله و گوسفندان خود می‌پردازند، می‌توانند با مطالعه این مطلب به کاملی درباره این بیماری دست پیدا کنند.

شناخت بیماری‌های دام و راه‌های درمان آنها برای دامداران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. زیرا با داشتن اطلاعات دقیق درباره گوسفندان می‌توانند به بهترین نحو ممکن از گله و دام‌های خود مراقبت کنند. به این خاطر یکی از بیماری‌هایی که دامداران باید درباره آن اطلاعات دقیقی داشته باشند التهاب رحم در انواع دام می‌باشد.

بیماری التهاب رحم در انواع دام

یکی از عوامل و دلایل بسیار اساسی که باعث عدم باروری انواع گوسفندان خواهد شد، التهاب رحم می‌باشد. این بیماری باعث می‌شود تا دام نتواند بارور شود و همین امر نیز می‌تواند به ضرر دامدار باشد. به این خاطر ما به بررسی بیماری التهاب رحم گوسفند خواهیم پرداخت. تا شما بتوانید با مطالعه این مطلب اطلاعات بسیار جامع و دقیقی را به دست بیاورید. و از بروز همچنین بیماری در گله خود جلوگیری کنید و بتوانید بهترین بهره‌وری ممکن را از دام‌های خود به دست بیاورید.

علل التهاب رحم گاو
علل التهاب رحم گاو

التهاب در رحم گوسفندان دارای چند سطح مختلف می‌باشد، که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های مختلفی می‌باشند. در نوع درجه یک و درجه دو این نوع بیماری، گوسفند زنده آبستن نمی‌شود، و مجددا فحل خواهد شد. اما در نوع درجه سه این بیماری که از بیرون نیز کاملا مشخص است، حدود 40 الی 50 لیتر مایع چرکین داخل رحم وجود دارد. که به نوع درجه 3 التهاب رحم گوسفند زنده پیومترا نیز گفته می‌شود. شما در صورت اینکه مشاهده کردید که گله و یا گوسفندانتان آبستن نمی‌شوند، باید بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید، تا بتوانید دام خود را درمان کنید.

نحوه تشخیص بیماری

همانطور که گفتیم این بیماری از 3 نوع درجه و سطح بندی برخوردار می‌باشد. به این خاطر در این بخش ویژگی و خصوصیات مربوط به هر کدام از این نوع درجه بندی التهاب رحم را مورد بررسی قرار خواهیم داد. تا شما دامداران به راحتی بتوانید این نوع بیماری را تشخیص و کارهای درمانی آن را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

التهاب رحم درجه 1

 • گوسفندان و دام‌هایی که التهاب رحم درجه 1 را دارند بدون علائم خاص بیرونی هستند.
 • همچنین آنها دارای ترشحات شفاف در مهبل هستند، همچنین فرج و مهبل این نوع دام‌ها آبکی می‌باشد. که در مقایسه با این گوسفندان سایر گوسفندان گله بدون ترشحات و دارای فرج و مهبل ( دستگاه تناسلی ) خشک می‌باشند.

التهاب رحم دام درجه 2

 • گوسفندان و دام‌هایی که التهاب رحم درجه 1 را دارند بدون علائم خاص بیرونی هستند.
 • همچنین آنها دارای ترشحات شفاف در مهبل هستند، همچنین فرج و مهبل این نوع دام‌ها آبکی می‌باشد. که در مقایسه با این گوسفندان سایر گوسفندان گله بدون ترشحات و دارای فرج و مهبل ( دستگاه تناسلی ) خشک می‌باشند.
 • همچنین در این نوع درجه بندی در آلت تناسلی دام لکه‌های چرکی وجود دارد، که بروز علائم آن اغلب در دوره میان فحل می‌باشد.

التهاب رحم گوسفندان درجه 3

تشخیص التهاب رحم درجه 3 دام از طریق مایع چرکین بسیار زیاد داخل رحم می‌باشد. که دارای علائم خارجی و بیرونی نیز می‌باشد، به این صورت که شما با دیدن آن به راحتی از بروز چنین بیماری مطلع خواهید شد. اغلب جفت ماندگی دلیل اصلی این نوع بیماری خطرناک در دام خواهد شد. که گاه باعث از بین رفتن رحم گوسفند می‌شود.

التهاب رحم در بز
التهاب رحم در بز

دلایل اصلی بروز این نوع بیماری رحم

التهاب رحم در انواع دام و گوسفندان می‌تواند دلایل بسیار زیاد تنوعی داشته باشد. یکی از دلایل این بیماری می‌تواند تغذیه دام باشد، به این صورت که اگر دام تغذیه غنی با پتاسیم داشته باشد و از طرف دیگر کمبود سدیم داشته باشد، درصد بروز این بیماری بسیار زیاد است. اغلب گوسفندانی که در مزارع ذرت هستند با این مشکلات روبرو هستند. البته ما در پایین دلایل دیگر را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • زایمان ناقص تحت التهاب
 • تعدد جنین
 • زایمان زودرس
 • چرخش رحم
 • موقعیت نادرست جنین در رحم
 • رعایت نکردن بهداشت مامایی هنگام زایمان
 • احتباس زائده‌های زایمان‌های قبلی
 • انواع زخم‌های دستگاه تناسلی
 • تغذیه نادرست که در وزن گوسفند زنده تاثیر گذار باشد.

درمان بیماری التهاب رحم دام

در بالا به صورت تخصصی و جامع بیماری التهاب رحم و دلایل بروز آن را مورد بررسی قرار دادیم. در این بخش نیز درمان این نوع بیماری را مورد تحلیل قرار خواهیم داد، تا دامداران نیز بیشتر با این نوع بیماری مربوط به رحم حیوانات و راه‌های درمان آن آشنا شوند. درمان التهاب رحم به صورت موضعی و توسط آنتی بیوتیک و یا سولفون آمید و پروستاگلاندین همراه با شستشو با مایعات ضدعفونی کننده (توسط کاتدهای رحمی) همراه می باشد.
می‌توانید مطالعه کنید : تب برفکی در انواع دام

برای درمان درجه یک التهاب شما باید ده دقیقه بعد از تلقیح مصنوعی و 24 یا 48 ساعت بعد از لقاح مصنوعی اقدام کنید. اما در درمان بیماری التهاب رحم دام درجه دو درجه سه بهتر است درمان در دوره بعد فحل و یا دوره میان فحل انجام گیرد. تا با این کار جلوی از بین رفتن رحم دام گرفته شود، و رحم نیز به بهترین شکل ممکن آماده تلقیح دیگری شود.

نکاتی درباره شست و شوی ضد عفونی رحم دام

در شستشوی رحم با مایع ضدعفونی کننده مدت دوره فحل کوتاه می‌شود. به طوری که اگر شستشو چهار روز بعد از فحل انجام گردد دوره سیکل بعدی احتمالا ۱۰ تا ۱۲ روز کوتاهتر می‌باشد. و اگر شستشو در روز ۱۴ تا ۱۶ دوره سیکل جنسی (۲۱ روز دوره نرمال سیکل جنسی) انجام گیرد سیکل بعدی حدود ۲ تا ۶ روز با تاخیر خواهد بود.

علل التهاب رحم دام
علل التهاب رحم دام

نکاتی درباره عدم ابتلای دام به این بیماری

شما باید برای عدم ابتلای دام به التهاب رحم نکات مختلفی را رعایت کنید، تا گوسفند شما دچار این گونه بیماری نشود. در این بین شما باید به خوراک و تغذیه گله خود توجه داشته باشید و بتوانید تمام مواد معدنی مورد نیاز آنها را تامین کنید. شما باید بتوانید دوره نفاس در دام را به صورت دقیق و صحیح زیر نظر داشته باشید. همچنین باید هنگام زایمان و مامایی شما نکات لازم بهداشتی را رعایت کنید، تا انواع دام با چنین بیماری خطرناکی دچار نشوند.

بیماری التهاب رحم در گوسفند و گاو یکی از بیماری‌های شایع و خطرناک می‌باشد، که باعث عدم باروری انواع دام و حیوانات می‌شود. به این خاطر شما با مطالعه این مقاله می‌توانید با ویژگی‌ها و راه‌های درمان آن آشنا شوید، و همچنین از دچار شدن گله و گوسفندان خود به این نوع بیماری جلوگیری کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.