خرید دام کرمانی
خرید دام کرمانی

گوسفند نژاد کرمانی

گوسفند نژاد کرمانی یکی دیگر دیگر از انواع بهترین نژاد گوسفندان ایران می‌باشد. این نوع دام نیز یکی از نژادهای اصیل ایرانی می‌باشد که دارای خصوصیات و ویژگی‌های بسیار متفاوت و خاصی می‌باشد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت، که داداران عزیز و همچنین کسانی که به دنبال شروع فعالیت دامداری هستند باید اطلاعات جامعی را درباره انواع نژاد گوسفند داشته باشند. به این خاطر در این مطلب از سایت شیپ 98 به بررسی بیشتر خصوصیات ظاهری و بدنی نژاد گوسفند کرمانی خواهیم پرداخت، تا شما دامداران عزیز بهتر و بیشتر با این نوع حیوان آشنا شوید.

همواره داشتن اطلاعات بالا در مورد انواع نژادهای گوسفندان می‌تواند کمک بسیار بالایی به دامداران کند. به این خاطر ا در این مطلب دام کرمانی را معرفی خواهیم کرد تا شما عزیزانی که قصد نگهداری و پرورش این نوع گوسفند را دارید بیشتر با آن آشنا شوید.

گوسفند کرمانی

در ایران به دلیل وجود شرایط و اقلیم‌های آب و هوایی متفاوت، تعداد زیادی از گوسفندان وجود دارند. که هر کدام از آنها دارای خصوصیات و ویژگی‌های متفاوتی هستند و همین امر نیز باعث شده است، تا ما در ایران تعداد مختلفی از انواع نژاد دام را مشاهده کنیم. به این صورت که در غرب کشور چند نوع نژاد همچون گوسفند افشاری وجود دارند که با شرایط این منطقه سازگار شده‌اند و به زندگی می‌پردازند. و در دیگر نقاط ایران نیز این شرایط حاکم است، به این خاطر شما برای انتخاب نژاد دام و گوسفند برای پرورش و نگهداری دارای حق انتخاب بسیار زیادی هستید.

گوسفندان نژاد کرمانی
گوسفندان نژاد کرمانی

در مناطق مرکزی و داخلی ایران نیز به دلیل وجود شرایط آب و هوایی متفاوت نژادهای مختلفی از دام وجود دارند. که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌ها و خصوصیات ظاهری و بدنی بسیار متفاوت و خاصی می‌باشند. در این بین یکی از نژادهای اصیل و بسیار معروف نواحی مرکزی ایران، گوسفند کرمانی می‌باشد که دارای ظاهر بدنی بسیار مقاوم و زیبایی می‌باشد. به این صورت که بیشتر دامداران این نواحی اغلب این نوع گوسفندان را برای پرورش و نگهداری انتخاب می‌کنند، که دلیل این امر نیز بخاطر بازدهی بالای این نوع گوسفندان می‌باشد.

انواع نژاد گوسفندان

اگر شما عزیزان قصد دارید که به فعالیت دامداری مشغول شوید و دامداری خود را راه اندازی کنید، حتما این بخش را مطالعه کنید. در کل جهان نژادهای بسیار اصیل و خاصی وجود دارند، که هر کدام از آنها دارای خصوصیات بدنی و ظاهری خاصی هستند. به طور مثال بعضی از نژادهای گوسفندان گوشتی هستند، که دامداران اغلب برای استفاده از گوشت آنها و فروش این نوع نژاد دست به نگهداری و پرورش آنها می‌زنند. بعضی از نژادهای دام نیز پشمی هستند و دامداران اغلب برای استفاده و فروش پشم آنها دست به نگهداری این نوع گوسفند می‌زنند.

در این بین نیز یک نوع نژاد وجود دارد که به چند قلوزا معروف هستند، این نژادها در هر دفعه آبستنی قادر هستند دو یا بیشتر از دو بره را زایمان کنند و با عنوان بهترین گوسفندان چند قلوزا شناخته می‌شوند. به این خاطر شما باید قبل از شروع دامداری هدف خود را تعیین کنید، تا بتوانید بر اساس هدف خود به خرید و نگهداری انواع گوسفند زنده بپردازید. البته در این بین برای نگهداری از هر نژادی از گوسفندان باید اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشید، تا به بهترین بازدهی ممکن در این باره دست پیدا کنید.

خصوصیات

گوسفندان کرمانی یکی از نژادهای اصیل و بسیار با کیفیت ایرانی شناخته می‌شوند. این نوع حیوانات اغلب در مناطق گرم و خشک مرکزی کشور دیده می‌شوند، که توانسته‌اند خود را با این نوع شرایط آب و هوایی سازگار کنند. این نوع گوسفند از نژادهای گوشتی و پشمی شناخته می‌شود، که دارای گوشت و پشم با کیفیتی می‌باشد. همچنین این نوع دام دارای شیر خوب و با کیفیتی نیز می‌باشد و به میزان نژاد خود مقدار شیر متوسطی را نیز تولید می‌کند.

خرید گوسفند کرمانی
خرید گوسفند کرمانی

زیستگاه گوسفندان کرمانی

همانطور که گفتیم هر کدام از نژادهای گوسفند ایرانی در یک منطقه خاصی نگهداری و پرورش داده می‌شوند. دلیل این امر نیز سازگاری آنها با شرایط آب و هوایی منطقه زندگی می‌باشد، به طور مثال شما نمی‌توانید نژاد گوسفند کردی، یا افشاری را در مناطق مرکزی ایران پرورش دهید و بالعکس، زیرا نمی‌توانند بازدهی خوبی را از خود نشان دهند. به این خاطر شما باید در انتخاب نژادی که می‌خواهید پرورش دهید شرایط آب و هوایی منطقه خود را در نظر بگیرید.

این نوع گوسفندان را شما اغلب می‌توانید در نواحی مرکزی و در شهرهایی همچون جیرفت، سیرجان، بافت، کهنوج و شر بابک مشاهده کنید. البته در مناطق دیگری از مرکز ایران نیز می‌توان این نوع نژاد را مشاهده کرد اما تعداد آنها بسیار کم و اندک می‌باشد، البته در شهرهای بالایی که به آن اشاره کردیم حدود 2 میلیون راس از این گوسفندان وجود دارد.

ویژگی‌های ظاهری و رنگ پشم این نوع نژاد

البته این نوع دام دارای ویژگی‌های ظاهری متفاوتی نسبت به سایر نژادها می‌باشد، که شما بر اساس آنها می‌توانید به شناسایی این نوع دام بپردازید. این نوع گوسفند دارای زیبایی ظاهری بسیار زیادی می‌باشد، و رنگ پشم و موی آنها اغلب نخودی رنگ می‌باشد و از این طریق می‌توان به شناسایی این نوع دام پرداخت. البته این نوع نژاد گوشتی و پشمی دارای پشم و موی بسیار با کیفیتی می‌باشد که بیشتر از پشم آن برای تولید نخ و تبدیل آن به انواع پوشاک گران قیمت استفاده می‌شود. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که اغلب رنگ دست و پا و سر این نوع حیوان مشکی رنگ می‌باشد.

ویژگی‌های بدنی و فیزیکی دام کرمانی

این نوع دام دارای شرایط بسیار خاص و عالی برای زندگی کردن در آب و هوای گرم می‌باشد، و حتی برای رشد و زندگی کردن نیز به مراتع غنی نیاز ندارد. اندازه هیکل و جثه آنها متوسط می‌باشد و اغلب بسیار چابک هستند و دارای قدرت راهپیمایی زیاد نیز می‌باشند. دلیل این امر نیز بلندی دست و پای آنها می‌باشد، که توانسته است این ویژگی را برای دام به ارمغان بیاورد و توانند مسافت‌های طولانی را طی کنند.

خرید گوسفند نژاد کرمانی
خرید گوسفند نژاد کرمانی

در کل شکل بدنی این گوسفندان گرد و مقداری کشیده می‌باشد، و همچنین مفصل خرگوشی در این نوع گوسفند حالتی خمیده دارد. بدن این نوع گوسفندان به خصوص گردن آنها بسیار عضلانی می‌باشد، و دو چشم آنها نیز یک مقدار کوچک و ریز هستند اما این امر باعث اختلال در دید آنها نمی‌شود. بره‌های این نوع نژاد زمان زایمان حدود 7 کیلوگرم وزن دارند و زمانیکه آنها به بلوغ می‌رسند وزن آنها حدود 50 کیلوگرم می‌باشد. البته در بین این نوع نژاد چند قلو زایی بسیار کم دیده می‌شود و دو قلو زایی در این نوع دام حدود 5 درصد می‌باشد.

مرکز خرید انواع نژاد گوسفندان

در حال حاضر در ایران مراکز مختلفی برای تهیه انواع نژاد گوسفندان ایرانی و خارجی وجود دارد. اما مطمئن‌ترین و بهترین مرکز فروش دام زنده نژاد اصیل در تهران و کرج شیپ 98 می‌باشد. که شما می‌توانید با تماس با شماره‌های مندرج بر روی سایت نسبت به خرید و تهیه انواع گوسفندان اصیل اقدام کنید، و با قیمت مناسب و منصفانه به خرید بپردازید. همچنین می‌توانید از طریق مشاوران ما به اطلاعات تکمیلی بسیار جذابی در این باره دست پیدا کنید.

ما در این مقاله گوسفند نژاد کرمانی به بررسی و تحلیل جامع تمام خصوصیات و ویژگی‌های ظاهری و بدنی این نوع دام پرداخته‌ایم. تا دامدارانی که قصد خرید گوسفند زنده را دارند با این اطلاعات بتوانند دست به انتخاب بهترین نوع گوسفند بزنند، و در این راه به سود و درآمد قابل توجهی دست پیدا کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.