عامل لنگش دام
عامل لنگش دام

درمان بیماری لنگش در گوسفندان

درمان بیماری لنگش در گوسفندان یکی دیگر از مقالات و مطالب بسیار مهمی می‌باشد، که ما در زمینه مراقبت و بهداشت گوسفندان به بررسی و تحلیل آن خواهیم پرداخت. گوسفندان و انواع دام زنده در معرض انواع بیماری‌های مختلف قرار دارند که بعضی از این بیماری‌ها می‌تواند باعث تلف شدن دام نیز بشود. به این دلیل شناخت انواع بیماری گوسفند زنده و راه‌های درمان آن برای دامداران بسیار حائز اهمیت می‌باشد. به این دلیل در این بخش از مطالب سایت شیپ 98 به بررسی بیماری لنگش گوسفند و راه درمان آن خواهیم پرداخت، تا بتوانیم اطلاعات جامع و کاملی را در این باره در اختیار دامداران عزیز قرار دهیم.

بیماری لنگش گوسفند

بیماری‌های مختلفی در انواع دام وجود دارند، که هر کدام از آنها دارای علائم و خصوصیات خاص به خود می‌باشند. در این بین بیماری‌هایی وجود دارند که باعث تلف شدن گوسفند و حتی آسیب رساندن به آن می‌شود. به این دلیل دامدارانی که به دنبال کسب بهترین نتیجه در دامداری و کسب سود قابل توجهی در این کسب و کار هستند، باید با بالا بردن اطلاعات عمومی خود و شناخت بیماری‌های مختلف گوسفندان بتوانند به بهترین شکل ممکن از گله خود مراقبت کنند.

لنگش در گوسفند
لنگش در گوسفند

البته در این مقاله ما به بررسی بیماری لنگش در انواع دام خواهیم پرداخت، تا دامداران بتوانند با مطالعه این مطلب بیشتر و بهتر با این نوع بیماری بسیار خطرناک برای دام آشنا شوند. بیماری لنگش یکی از بیماری‌های شایع در بین گوسفندان می‌باشد که اغلب در اقلیم هوایی مرطوب و همچنین با بی توجهی دامدار به بهداشت دام به وجود می‌آید. این نوع بیماری اغلب با ایجاد چرک و عفونت خاکستری در سم و دست و پای دام ایجاد می‌شود. و باعث می‌شود تا گوسفندان توان و قدرت ایستادن بر روی پا و حرکت کردن را نداشته باشند.

بیماری لنگش چیست؟

سوالی در این بین ممکن است پیش بیایید که بیماری لنگش دام چیست و ما چگونه بتوانیم آن را تشخیص دهیم. در این رابطه باید گفت که به سرخ شدن و التهاب در بین سم دست و پای گوسفندان که همراه با چرک خاکستری رنگ و بسیار بد بویی می‌باشد، گفته می‌شود. البته دلیل به وجود آمدن این نوع بیماری در انواع دام فرو رفتن کاه، کلش، خاک دارای باکتری در سم گوسفندان می‌باشد، که بعد از مدتی با باقی ماندن این مواد در بین سم گوسفندان این نوع بیماری به وجود خواهد آمد. البته در مناطق شمالی و جنوبی کشور به دلیل گرمی هوا و رطوبت بسیار زیاد احتمال وجود این نوع بیماری بسیار زیاد می‌باشد.

زمانیکه که یک دام به این بیماری نسبتا خطرناک دچار خواهد شد، قدرت ایستادن و همچنین رفت و آمد را از دست خواهد داد. و همین امر باعث می‌شود تا دام نتواند به چرا و همچنین رفع نیازهای خوراکی خود بپردازد. و تمام این امور باعث می‌شود تا وزن گوسفند زنده بسیار کم شود، و اگر شما نتوانید مراقبت‌های لازم را در رابطه با گوسفند انجام دهید، ممکن است که دام و گوسفند بیمار شما تلف شود.

درمان بیماری لنگش گوسفندان

برای هر نوع بیماری در گوسفندان زنده راه‌های درمانی وجود دارد که دامداران با رعایت آنها خواهد توانست به درمان بیماری گله خود بپردازند. در اولین مرحله از دیدن گندیدگی سم گوسفندان که باعث بیماری لنگش در گوسفندان خواهد شد شما باید با دامپزشک تماس بگیرید تا او بتواند با درمان این بیماری در مراحل اولیه از بدحالی دام شما جلوگیری کند. البته شما خودتان نیز می‌توانید با تهیه اسپری اکسی تترا سایکلین و ریختن آن بر روی سم دام به درمان این بیماری بپردازید.

پیشگیری از لنگش در گوسفند
پیشگیری از لنگش در گوسفند

همچنین اگر تعداد زیادی از گوسفندان گله شما دچار بیماری لنگش بودند شما می‌توانید با ایجاد حمام سولفات روی 10 درصد و گذراندن سم حیوانات در این حمام به درمان این بیماری نسبتا خطرناک بپردازید. البته شما باید این کار را هر روز یک دفعه انجام دهید. البته باید با مشاهده گندیدگی سم در گوسفندان فورا با دامپزشک تماس بگیرید تا او با انجام کارهای لازم از گسترش این بیماری در گله شما جلوگیری کند.

راه‌های پیشگیری از بیماری لنگش انواع دام

البته در این بین همواره راه‌های پیشگیری برای انواع بیماری وجود دارد، که دامداران می‌توانند با رعایت آنها از بروز انواع بیماری در گله خود جلوگیری کنند. به این خاطر ما در ادامه به بررسی راه‌های پیشگیری از بیماری لنگش و گندیدگی سم گوسفند زنده خواهیم پرداخت. تا دامداران با رعایت این نکات بهداشتی بتوانند به بهترین نحو ممکن از گله خود مراقبت کنند.

  • شما باید همواره در مسیر رفت و آمد و همچنین کنار آبشخور و آخور گوسفندان آهک بریزید تا سم گوسفندان همیشه ضد عفونی شوند
  • شما باید هر ماه یک بار حمام سم درست کنید و با عبور گله خود از این حمام از بروز بیماری لنگش جلوگیری کنید
  • باید مراقبت‌های لازم و بهداشتی را همیشه رعایت کنید و با بررسی هر چند وقت سم گوسفندان از بروز این بیماری جلوگیری کنید

در این مطلب درمان بیماری لنگش گوسفندان ما به صورت کاملا تخصصی و جامع به بررسی این نوع بیماری پرداختیم. تا بتوانیم اطلاعات خوبی را در این باره در اختیار دامداران عزیز قرار دهیم، و آنان با استفاده از این اطلاعات بتوانند به بهترین شکل ممکن از گوسفندان و گله خود مراقبت کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.