آموزش قرار دادن مگنت در بدن دام
آموزش قرار دادن مگنت در بدن دام

مگنت دامی چیست ؟ تاثیر آن بر سلامتی دام

مگنت دامی چیست ؟ یکی از ابزار هایی که در جهت حفظ سلامت دام و همچنین جلوگیری از تلف شدن دام، مورد استفاده قرار می گیرد، مگنت می باشد. با پیشرفت علم و تکنولوژی، همواره سعی شده است تا ابزار ها و امکانات مختلفی در جهت افزایش سلامت جانداران تولید شود. در همین راستا با توجه به مشکلاتی که گوسفندان و سایر دام ها همچون گاو و گوساله زنده را تهدید می کنند، مگنت های مختلفی ساخته شده اند. که می توانند از بروز مشکلات مختلفی که متوجه دستگاه گوارش دام می شود جلوگیری کنند.

کاربرد مگنت دامی

در راستای کاهش میزان مرگ و میر دام، به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده های مواد مورد نیاز انسان، ابزار های مختلفی ابداع شده است تا دام ها کمتر با خطر تلف شدن مواجه شوند. یکی از کاربردی ترین و در عین حال موثر ترین مواردی که می تواند میزان مرگ و میر دام بر اثر خوردن عوامل خارجی و آهنی را کاهش دهد، مگنت گاوی و گوسفندی می باشد. شاید برای شما هم پیش آمده که شنیده باشید دامی بر اثر خوردن تکه های آهن و یا تکه های سیم، با مشکل مواجه شده باشد. با توجه به اینکه برای خارج کردن عوامل خارجی باید دام جراحی شود و هزینه های جراحی دامپزشکی بالا می باشد، بیشتر افراد نسبت به ذبح آن اقدام می کنند و عملا دامدار متضرر خواهد شد.

خرید مگنت دام
خرید مگنت دام

خوردن مواد آهنی و غیر قابل هضم می تواند برای هر نوع دامی رخ بدهد. دام هایی که در دامداری پرورش داده می شوند، ممکن است در اثر خوردن علوفه های حاوی مواد خارجی و عواملی همچون تکه های آهن و … دچار آسیب شوند. همچنین دام هایی که در چراگاه ها و مراتع پرورش داده می شوند نیز بیشتر در معرض این آسیب هستند. بنابراین باید روشی برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از خوردن عوامل خارجی و آهنی وجود داشته باشد. که وارد شدن مگنت های دامی به بازار، می تواند حلال مشکلات دامداران برای این موضوع باشد.

فواید استفاده از مگنت

در صورتی که از این وسیله استفاده کنید، در هر زمانی که دام وسیله آهنی یا موارد مشابه را ببلعد، دستگاه گوارشی آن دچار آسیب نمی شود و در نتیجه از تلف شدن دام جلوگیری می شود. این وسیله با استفاده از ابزاری به نام مگنت خوران به داخل بدن دام وارد می شود و در قسمت نگاری گاو یا گوسفند، که پیش از قسمت معده است، ورود پیدا می کند. خاصیت مغناطیسی این ابزار باعث می شود که مواد آهنی وارد پیش از ورود به معده، جذب این مگنت ها شوند و از بروز آسیب هایی همچون پارگی معده و … جلوگیری شود.

بهتر است در محیط دامداری، همواره نظافت توسط پرسنل و دامداران رعایت شود تا هیچ عامل خارجی وارد بدن دام نشود. در شرایطی که قیمت گوسفند زنده و گوساله زنده بسیار بالا است، تلف شدن دام موجب متضرر شدن دامدار می شود. در صورتی که تکه های آهن و مواد خارجی وارد بدن دام شود، موجب بروز عفونت در ناحیه صفاق و نگاری خواهد شد. این آهن ربا از بروز چنین حالاتی جلوگیری خواهد کرد.

محل قرار گیری مگنت

بخش نگاری در دام، جزو یکی از اعضای دستگاه گوارشی می باشد که حالت لانه زنبوری دارد و در صورتی که اجسام خارجی وارد توسط دام بلعیده شوند، به این قسمت وارد خواهد شد و در لایه های نگاری می ماند و بعد از مدتی به سمت صفاق حرکت می کند. در صورتی که جسم وارد صفاق شود، سبب بروز توده های عفونی و آسیب دیدگی های متعدد می شود، در این صورت زمینه بروز بیماری های مختلف و در نتیجه مرگ دام به وجود خواهد آمد. بنابراین بهترین جایی که می توان مگنت را وارد نمود، نگاری است.

مزایای مگنت گاو
مزایای مگنت گاو

زمان مناسب مصرف

این ابزار برای هر نوع دامی در هر سنی مناسب و کاربردی است. اما بهترین زمان مصرف در گوساله ها بین 10 الی 12 ماهگی است. بررسی ها نشان داده که این وسیله می تواند تا حدود 98 درصد از ورود اجسام خارجی به نقاط حساس دستگاه گوارشی جلوگیری کند و در همین رابطه از تلف شدن دام بر اثر این مشکل، جلوگیری نماید. بنابراین استفاده از آن به هر دامداری توصیه می شود.

چگونه بفهمیم مگنت کار می کند؟

شاید این سوال در ذهن دامداران به وجود بیاید که چطور از عملکرد صحیح مگنت در بدن دام مطمئن شویم؟ در این باره باید گفت که کافی است قطب نمایی در قسمت پشتی آرنج دست چپ قرار دهید تا با تغییر وضعیت آن، از عملکرد صحیح مگنت و همچنین قرار گیری در محل اصلی نگاری اطمینان پیدا کنید. مدت زمان در نظر گرفته شده برای کارکرد این ابزار در حدود 8 سال است. این ابزار در انواع مختلف ساده و شبکه ای وجود دارد، که نوع شبکه ای می تواند اجسام بیشتری را به خود جذب نماید.

با استفاده از مگنت دامی که برای انواع دام اعم از گوسفند، بز، گوساله، گاو و … مورد استفاده می باشد، می توانید از بروز تلفات در اثر خوردن اجسام خارجی توسط دام ها جلوگیری کنید. جهت خرید دام سالم و بهداشتی در تهران و کرج می توانید با شماره های روی سایت در تماس باشید تا با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت، بتوانید دام مورد نظر خود را خریداری نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.