خرید دام لری
خرید دام لری

گوسفند نژاد لری بختیاری با ویژگی های منحصر بفرد

گوسفند نژاد لری بختیاری یکی از پر جمعیت ترین نژاد گوسفندان در ایران می باشد که همین پر جمعیت بودن می تواند نشانه و دلیل خوبی برای این باشد که این نوع دام برای دامداران بسیار پر سود و مناسب می باشد. اصولا گوسفندانی که بازدهی فوق العاده بالایی داشته باشند همواره دارای جمعیت زیادی خواهند بود. که دام لری بختیاری نیز جزو این دسته از دام ها می باشد. در این مقاله این نژاد را به عنوان یکی از برترین گوسفندان ایرانی خدمت شما عزیزان معرفی می نماییم که در ادامه اطلاعات بیشتری در این رابطه ارائه می دهیم .

گوسفند لری بختیاری

دام زنده لری بختیاری یکی از انواع نژاد هایی است که به دلیل داشتن خصوصیات و ویژگی های منحصر بفرد در مناطق روستایی و عشایری در بخش های مختلف ایران نگهداری می شود. چرا که این گوسفند با توانایی هایی که دارد می تواند در شرایط مختلف و آب و هوای متنوع زندگی کند. اصولا گوسفندانی برای چرا در مراتع عشایر در نظر گرفته می شوند که علاوه بر بازدهی خوب و مناسب از نظر اقتصادی، در مقابل بیماری ها و شرایط مختلف نیز مقاوم باشند بنابراین می توان این نژاد را جزو مقاوم ترین انواع گوسفندان ایرانی دانست که درصد مرگ و میر کمی نیز دارند.

قیمت گوسفند بختیاری
قیمت گوسفند بختیاری

طبق روال مرسوم در نامگذاری گوسفندان، این نژاد نیز طبق نوع زیست بوم و محل پرورش و نگهداری با نام گوسفندان بختیاری و لری شناخته می شود. این نوع دام در مناطق لر نشین و استان هایی همچون چهار محال و بختیاری نگهداری می شود. جمعیت این نژاد در این مناطق بالای یک میلیون راس است و این مقدار توسط روستاییان و عشایر این مناطق که در ایل های بزرگ مشغول به فعالیت هستند نگهداری می شود.

گوسفنده لری بختیاری در چه دسته ای است؟

همانطور که می دانید بخش بزرگی از نیاز گوشتی و لبنی و … که از دام تامین می شود را عشایر بزرگ ایران برای بازار فراهم می کنند. با توجه به اینکه بزرگترین ایلات عشایر در مناطقی نظیر چهار محال و بختیاری زندگی می کنند بنابراین می توان گفت که گوسفند لری بختیاری بخش زیادی از نیاز گوشتی و لبنی و حتی پشمی بازار ایران را تامین می کند. لازم به ذکر است که این نژاد در دسته گوسفندان گوشتی قرار می گیرد و توانایی تولید گوشت با کیفیت و وزن گیری بالا را دارد.

خصوصیات ظاهری

رنگ سفید پشم و پوست در اکثر گوسفندان این نژاد دیده می شود و در مواردی نیز رنگ قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره در این نژاد دیده می شود. لکه هایی با رنگ قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره در قسمت هایی همچون دست و پا و پوزه، اطراف چشم، مفاصل خرگوشی، قسمت هایی از گوش دیده می شود و به ندرت این لکه ها به رنگ مشکی دیده می شوند. گوش های افتاده و بسیار بزرگ از جمله ویژگی های ظاهری این نژاد است. با توجه به اینکه این نژاد دارای جثه بزرگی نیز می باشد بنابراین سر بزرگی نیز دارند. به صورت کلی هر دو نوع قوچ و میش بدون شاخ هستند و تنها در مواردی قوچ ها شاخ کوچکی یا زائده های برآمده همچون شاخ بر روی سر خود دارند.

در قوچ های لری بختیاری در قسمت بالایی سر و در نواحی روییدن شاخ دسته ای از مو ها قرار دارد که گاها تا پیشانی و روی چشم گوسفند نیز می آیند و این قسمت را می پوشانند، که به آن اصطلاحا کاکل می گویند. بینی این نژاد کشیده و در تناسب با حدقه چشم است. پوزه در این نژاد پهن و کشیده می باشد و به هر دو شکل دیده می شود اما به صورت کلی پوزه پهن بسیار مرسوم تر است. داشتن مو بر روی سر و پوزه بر زیبایی این نژاد می افزاید و اصولا درصدی از گوسفندان که این شاخصه را دارند از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

مشخصات بدنی

استخوان بندی درشت و قرار گیری در دسته گوسفندان گوشتی سبب شده است تا این نژاد بزرگ جثه دیده شود. دست و پای این نژاد نسبت به بقیه نژاد ها بلند و کشیده تر است و مناسب برای راهپیمایی در مناطق صعب العبور می باشد. ران های عریض و عضلانی در این نژاد سبب خواهد شد تا گوسفندان در مناطق کوهستانی به راحتی راهپیمایی کنند.

شناخت گوسفندان بختیاری
شناخت گوسفندان بختیاری

دنبه در این نژاد نسبت به سایر گوسفندان ایرانی بزرگ تر می باشد به صورتی که گاها تا پایین تر از مفصل خرگوشی قرار می گیرد. دنبالچه در اکثر دام های این نژاد کوچک است به طوری که تنها در صورت پشم چینی در گوسفندان این قسمت قابل مشاهده خواهد بود. وزن دنبه در میش بالغ در حدود 4 الی 5 کیلوگرم و در قوچ بالغ از این نژاد در حدود 7 کیلوگرم می باشد.

وزن دام بختیاری

با توجه به اینکه این نوع دام در دسته گوسفندان گوشتی قرار دارد بنابراین طبیعتا وزن بالایی را نیز نسبت به سایر گوسفندان خواهد داشت. وزن بره نر در این نژاد در هنگام تولد حدود 5 کیلوگرم می باشد که این مقدار برای بره ماده حدود 4 کیلوگرم می باشد. وزن در هنگام 6 ماهگی برای بره نر 44 و برای بره ماده 39 کیلوگرم می باشد. وزن گوسفند زنده بالغ لری بختیاری نر 65 کیلوگرم می باشد و برای میش بختیاری نیز 54 کیلوگرم به صورت میانگین در نظر گرفته می شود.

خصوصیات تولیدی

میزان تولید پشم در این نژاد در حدود 1 الی 2 کیلوگرم به صورت سالانه می باشد و در مقایسه با نژاد هایی همچون گوسفند نائینی پشم آن از کیفیت پایین تری برخوردار است. 150 الی 160 روز طول دوره آبستنی در این دام می باشد. درصد باروری و درصد زایش بره در این نژاد بالا می باشد و درصد دو قلو زایی نیز در حدود 20 درصد می باشد. در سیستم عشایری فصل زایش این نژاد اوایل زمستان و در سیستم نگهداری روستایی اواسط تا اواخر زمستان می باشد.

گوسفند لری بختیاری یکی از برترین نژاد گوسفندان با خصوصیات و ویژگی های منحصر بفرد می باشد. این گوسفندان با جمعیت زیاد در مناطق مختلفی از کشور نگهداری می شوند. اطلاعت کاملی برای شناخت و مقایسه این دام با سایر نژاد ها در این بخش خدمت شما عزیزان ارائه گردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.