خرید گوشت مرغ سالم
خرید گوشت مرغ سالم

آشنایی با خواص مصرف گوشت مرغ و خروس

آشنایی با خواص مصرف گوشت مرغ و خروس یکی دیگر از مقالاتی می‌باشد که ما در آن به ارائه اطلاعات دقیقی می‌پردازیم، تا عزیزانی که قصد آشنایی و مصرف گوشت خروس و مرغ را دارند بهتر با خواص آن شناخته شوند. بدن انسان همواره برای انجام فعالیت‌های مختلف و سوخت و ساز نیاز به منابع غذایی با ارزش دارد، که بتواند از طریق آنها نیازهای غذایی خود را برطرف کند. به این دلیل گوشت سفید مرغ یکی از بهترین منابع غذایی شناخته می‌شود که حاوی انواع ویتامین و پروتئین می‌باشد. در همین رابطه در این بخش از مطالب مربوط به مرغ و خروس زنده به بررسی بیشتر خواص گوشت مرغ خواهیم پرداخت تا اطلاعات دقیق و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم.

گوشت مرغ

نیاز به خورد و خوراک از نیازهای اولیه و اساسی انسان به شمار می‌رود، که از گذشته تا به الان مردم برای رفع آن تلاش می‌کنند. به این دلیل یکی از مهمترین منابع تامین غذا و خوراک انسان‌ها که از ارزش بالایی برخوردار است، گوشت مرغ می‌باشد. به این خاطر از چندین هزار سال قبل انسان‌ها به پرورش مرغ و مصرف گوشت آن پرداخته‌اند تا از این طریق بتوانند نیاز به خوراک خود را برطرف کنند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که در گذشته به صورت ارگانیک مرغ پرورش و نگهداری می‌شد به همین دلیل گوشت آن دارای طعم و خواص خاصی بود. ولی الان به صورت صنعتی در مرغداری‌ها مرغ پرورش داده می‌شود و مردم نیز از آن استفاده می‌کنند.

فواید گوشت سفید مرغ و خروس
فواید گوشت سفید مرغ و خروس

گوشت مرغ به عنوان یک گوشت با درصد چربی بسیار پایین و سرشار از انواع پروتئین و ویتامین شناخته می‌شود که تمامی پزشکان مصرف آن را به افراد در هر سنی توصیه می‌کنند. همچنین گوشت سفید مرغ به عنوان یک جایگزین بسیار عالی در برابر گوشت قرمز گوسفند زنده و گاو و گوساله و … شناخته می‌شود. همانطور که گفتیم خوراک گوشت سفید مرغ دارای ویژگی و خواص بسیار زیادی می‌باشد که در ادامه به صورت تخصصی و دقیق به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

چرا باید در کنار غذای خود از گوشت مرغ استفاده کنیم

بدن انسان همواره به غذاهای مفید و باارزشی نیاز دارد تا بتواند قوای لازم برای انجام انواع فعالیت‌های مختلف را به دست بیاورد. در این بین مصرف گوشت مرغ یکی از بهترین راه‌های تامین پروتئین مورد نیاز برای سوخت و ساز بدن می‌باشد. امروزه گوشت سفید به عنوان یکی از محبوب‌ترین گوشت‌های مصرفی در جهان شناخته می‌شود، که به صورت‌های مختلفی همچون آب پز، سوخاری، کبابی و سرخ کردنی مصرف می‌شود. به این خاطر از گوشت پرندگان به خصوص مرغ به عنوان یکی از سالم‌ترین و مفیدترین خوراک‌های جهان نام برده می‌شود.

خواص مصرف گوشت سفید مرغ و خروس

استفاده از گوشت انواع پرنده و مرغ برای انسان بسیار ضروری می‌باشد، زیرا علاوه بر اینکه نیازهای مختلف غذایی بدن را رفع می‌کند خاصیت‌های بسیار زیادی نیز برای بدن دارد. به این خاطر در ادامه تمامی خاصیت‌های مصرف این نوع گوشت باارزش را مورد بررسی و نقد خواهیم پرداخت، تا شما بیشتر با اهمیت مصرف ین نوع گوشت آشنا شوید.

گوشت مرغ یک منبع سرشار از پروتئین است

یکی از با کیفیت‌ترین گوشت‌های خوراکی که انسان می‌تواند با خیال راحت آن را مصرف کند گوشت مرغ و خروس می‌باشد. این نوع گوشت سرشار از انواع پروتئین و ویتامین‌های ضروری برای ساخت و ساز بدن می‌باشد. گوشت سفید مرغ در مقایسه با سایر گوشت‌های مصرفی انسان مانند گوشت قرمز دارای مقادیر بسیار پایین چربی و مقادیر بالای پروتئین می‌باشد، به این صورت که در 120 گرم این نوع گوشت 70 گرم پروتئین موجود می‌باشد.

مزایای گوشت مرغ و خروس
مزایای گوشت مرغ و خروس

شما با استفاده از این نوع گوشت می‌توانید به راحتی تمام مواد لازم برای سوخت و ساز بدن خود را به دست بیاورید. همچنین پروتئین موجود در گوشت طیور باعث بازسازی بافت عضلات می‌شود، به این خاطر گوشت خروس و مرغ به عنوان یکی از محبوب‌ترین گوشت‌ها میان ورزشکاران شناخته می‌شود. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که مصرف بیش از حد این ماده خوراکی می‌تواند برای بدن مضراتی را به همراه بیاورد.

مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در این گوشت

گوشت مرغ علاوه بر داشتن مقدار زیادی پروتئین شامل مواد معدنی و ویتامین‌های متعددی می‌باشد، که بر روی بدن انسان و کارکرد آن بسیار تاثیر گذار می‌باشد. به این صورت که گوشت این پرنده شامل مقادیر بسیار زیادی فسفر می‌باشد، که بر روی سلامت استخوان و دندان‌های ما تاثیر گذار می‌باشد و همچنین باعث عملکرد بهتر پروتئین در بدن می‌شود. همچنین گوشت سفید با داشتن آمینه اسید پریپتوفن که بر روی خواب تاثیر گذار است، می‌تواند بر روی کیفیت خواب ما و همچنین پیشگیری از افسردگی بسیار کمک کند.

از نظر دیگر این نوع گوشت شامل ویتامین B6 می‌تواند بر عملکرد و تولید گلبول‌های قرمز موجود در خون، و همچنین کارکرد قلب تاثیر مثبت و بسزایی داشته باشد. نیاسین یکی دیگر از مواد معدنی موجود در گوشت مرغ می‌باشد، که در تقویت پوست، دستگاه گوارش و همچنین سیستم عصبی ما تاثیر بسیار خوبی دارد. سلنیوم دیگر مواد معدنی در بدن می‌باشد که آنتی اکسیدان است و بر روی ترسیمی بافت عضلات و پیشگیری از سرطان در بدن بسیار تاثیر می‌گذارد.

کاهش وزن با گوشت مرغ

امروزه با بالا رفتن میانگین وزن جامعه و افزایش روز افزون چاقی، مصرف گوشت سفید می‌تواند باعث کاهش وزن در افراد مختلف شود. به این صورت که این گوشت به دلیل اینکه مقدار بسیار زیادی پروتئین در خود جای داده است و چربی بسیار اندکی نیز دارد، به عنوان یک غذای سالم و عاری از چربی شناخته می‌شود. برای افرادی که قصد لاغری و تناسب اندام را دارند بیشتر توصیه می‌شود که به صورت منظم به مصرف عضله و فیله سینه مرغ که چربی بسیار اندکی را دارد مصرف کنند. تا به این طریق چربی بسیار کم و پروتئین بسیار زیادی را برای ساخت عضله و سوخت و ساز وارد بدن خود کنند.

خاصیت مصرف گوشت سفید
خاصیت مصرف گوشت سفید

مصرف گوشت سفید مرغ باعث کاهش کلسترول خون خواهد شد

مصرف گوشت‌های سفید پرندگان مانند مرغ و همچنین گوشت ماهی به دلیل داشتن چربی بسیار کمی که دارند، می‌توانند به خوبی کلسترول موجود در خون را تنظیم و متعادل کنند. به این خاطر شما می‌توانید با مصرف منظم و متعادل گوشت سفید کلسترول موجود در خون خود را کاهش دهید. همچنین نکته مهمی که شما باید در مصرف این نوع گوشت‌ها در نظر داشته باشید این نکته می‌باشد که مصرف بیش از حد این نوع گوشت می‌تواند باعث تشدید بیماری‌های قلبی شود. از بابت سالم بودن گوشت مرغ نیز می‌توانید اطمینان خاطر حاصل کنید چرا که همواره به ای پرندگان واکسن زده می‌شود که در سایت شیپ98 نیز آموزش واکسن زدن به مرغ و سایر طیور ارائه شده است.

با گوشت پرندگان از افسردگی و استرس دور باشید

شما با صرف انواع گوشت سفید از قبیل مرغ و خروس می‌توانید از افسردگی و استرس در امان باشید. گوشت سفید مرغ به دلیل اینکه دارای آمینه اسید تریپتوفان می‌باشد باعث ایجاد آرامش در انسان و فرد مصرف کننده می‌شود. همچنین با وجود ماده معدنی سروتونین در گوشت این نوع موجود افسردگی و همچنین احساس استرس در بدن شما از بین خواهد رفت.

تقویت بینایی و دید چشم

تقویت بینایی یکی دیگر از خواص مصرف گوشت مرغ می‌باشد. زمانیکه که شما گوشت این پرنده را مصرف می‌کنید مقادیر بسیار زیادی ویتامین A یعنی بتاکاروتن، لیکوپن، آلفا و رتینول که در بینایی ما بسیار تاثیر گذار می‌باشند، جذب بدن خواهند شد.

کاهش ابتلا به سرطان با مصرف گوشت سفید مرغ

یکی از خواص بسیار مهم گوشت سفید مرغ کاهش درصد ابتلا به سرطان از طریق مصرف این نوع گوشت می‌باشد. به این صورت که مصرف بیش از حد گوشت قرمز می‌تواند باعث ابتلا به سرطان روده و مقعد شود، به این خاطر شما با جایگزین کردن گوشت سفید به جای گوشت قرمز می‌توانید از بروز چنین بیماری‌هایی جلوگیری کنید. همچنین وجود مواد معدنی نیاسین موجود در گوشت مرغ برای مبارزه با بیماری‌های ژنتیکی و سرطان بسیار کاربردی می‌باشد.

گوشت خروس و مرغ محلی
گوشت خروس و مرغ محلی

داشتن پوستی شاداب

ریبوفلاوین یکی دیگر از مواد و املاح معدنی موجود در این نوع گوشت می‌باشد. این ماده در جلوگیری از خشکی پوست در بدن و لب و دهان بسیار تاثیر گذار می‌باشد. به این دلیل شما با خوردن این گوشت می‌توانید به پوست شاداب و سلامتی دست پیدا کنید. البته باید دانست که جگر مرغ حاوی مقادیر بسیار زیادی از این ماه می‌باشد.

تقویت استحکام استخوان با خوردن مرغ

یکی از منابع اصلی رشد استخوان در بدن و جلوگیری از پوکی استخوان ویتامین د می‌باشد، به این خاطر گوشت مرغ زنده شامل مقادیر بسیار زیادی از ویتامین د می‌باشد. همچنین شما می‌توانید با مصرف مرغ مقادیر قابل توجهی سدیم و پتاسیم را که در رشد استخوان و عملکرد مغز تاثیر مثبتی دارند وارد مغز خود کنید. همچنین مصرف گوشت خروس و مرغ می‌تواند در سالمندان از بروز پوکی استخوان و همچنین التهاب مفاصل جلوگیری کند و با داشتن پروتئین باعث تقویت بیشتر استخوان‌ها شود.

مضرات مصرف بیش از حد گوشت مرغ

درست است که مصرف گوشت سفید مرغ دارای خواص بسیار زیادی می‌باشد، که از جنبه‌های مختلف بر روی سلامت بدن انسان تاثیر مثبت می‌گذارد. اما در این بین شما با مصرف بی رویه مرغ می‌توانید مشکلاتی را برای بدن خود ایجاد کنید. به این صورت که شما نباید به صورت سرخ کردنی همیشه مرغ را مصرف کنید، زیرا با این کار میزان کلسترول بدن شما بسیار زیاد افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین پوست بیرونی مرغ دارای کلسترول و چربی‌های بسیار زیادی می‌باشد، که شما در حین مصرف باید این پوست را از آن جدا کنید. بهترین راه برای مصرف گوشت این پرنده، بخار پز کردن و کباب کردن آن می‌باشد.

در مطلب آشنایی با خواص مصرف گوشت ما به صورت دقیق و تخصصی تمامی خواص مصرف گوشت مرغ و خروس را مورد بررسی قرار دادیم. تا شما عزیزانی که قصد تهیه و استفاده از این گوشت را دارید بیشتر با ویژگی‌های آن آشنا شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.