خرید گوسفند نژاد سنجابی
خرید گوسفند نژاد سنجابی

گوسفند سنجابی

گوسفند سنجابی یکی دیگر از بهترین گوسفندان ایرانی می‌باشد که با داشتن خصوصیات و ویژگی‌های برتر نسبت به سایر نژاد‌ها در زمره پر جمعیت‌ترین گوسفندان قرار می‌گیرد که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به تاثیر و اهمیت گوسفند در زندگی و معیشت آدمی، دامداران همواره به دنبال خرید گوسفند زنده و نگهداری از نژاد‌هایی هستند که بیشترین بازدهی را داشته باشند. در همین راستا گوسفنده سنجابی را در این مقاله مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بدون شک نام ایل و قوم سنجاب کرمانشاه را شنیده اید، این گوسفند نیز متعلق به همین مناطق می باشد و توسط مردم خونگرم همین ایلات و مناطق نگهداری می شود. داشتن ویژگی های متعدد و بازدهی بالا سبب شده است تا به عنوان دامی سودده شناخته شود.

گوسفند نژاد سنجابی

تا کنون در سایت شیپ98 مقالات متعددی در رابطه با انواع نژاد‌های گوسفندی در ایران ارائه کرده‌ایم و در همین راستا نیز برای تکمیل آرشیو معرفی بهترین نژاد گوسفندان ایرانی و بیان تفاوت گوسفندان و خصوصیات آنها به بررسی گوسفنده سنجابی می‌پردازیم. هر گوسفندی با هر نژادی دارای خصوصیات و ویژگی‌هایی است که سبب می‌شود از سایر نژاد‌ها متمایز شود که همین تفاوت‌ها عامل شناسایی نژاد آنها می‌باشد. این نژاد نیز دارای ویژگی ها و مشخصه هایی است که سبب تمایز آن با سایر دام ها می شود. 

قیمت قوچ سنجابی
قیمت قوچ سنجابی

این خصوصیات و ویژگی‌ها سبب می‌شوند تا دامداران بنا به موقعیت و شرایط خود و نواحی‌ای که قصد دارند در آنجا دست به پرورش دام بزنند به انتخاب و خرید گوسفند دست بزنند تا دچار ضرر و زیان نشوند. برای مثال افرادی که قصد نگهداری گوسفندان در اقلیم کوهستانی را دارند بیشتر گوسفند افشاری یا سنجابی را انتخاب می‌کنند. که در این رابطه در مقالات قبلی در رابطه با گوسفندان افشاری اطلاعاتی ارائه دادیم و در ادامه نیز به بررسی دام سنجابی می‌پردازیم.

دام سنجابی می تواند برای دامداران سود بسیار زیادی داشته باشد و سبب افزایش درآمد آنها شود. قدمت وجود این نوع دام زیاد می باشد و از سالیان گذشته نیز مورد پرورش بوده اند و می توان گفت بخش زیادی از نیاز گوشت و شیر کشور از این نژاد و در مناطق کرمانشاه تامین می شود. 

خصوصیات گوسفند سنجابی

اگر بخواهید گوسفندی نگهداری کنید که در کنار داشتن گوشت مرغوب و بازدهی زیاد گوشت نسبت به وزن در هنگام ذبح، پشم زیادی نیز داشته باشد پیشنهاد می‌کنیم که گوسفند سنجابی را انتخاب نمایید. دام سنجابی در کنار داشتن پشم زیبا و زیاد دارای گوشت مرغوب و با کیفیتی نیز می‌باشد که این ویژگی‌ها سبب شده است تا این نژاد در دسته گوسفندان پشمی-گوشتی قرار بگیرد.

با توجه به اینکه این نوع گوسفند دارای پشم بلند و با کیفیتی می‌باشد بنابراین استان‌ها و شهر‌هایی که محل اصلی نگهداری این نژاد هستند از بزرگترین مراکز تولید پشم اصیل هستند. که در این بین می‌توان به شهر کرمانشاه اشاره نمود که جمعیت زیادی از این نوع گوسفندان را در خود جا داده است و با توجه به کثرت این نژاد بنابراین به عنوان اصلی‌ترین مرکز تولید پشم مرغوب در کشور شناخته می‌شود، که این پشم در تولید لباس و همچنین مواد اولیه فرش دست‌بافت کاربرد دارد.

خصوصیات ظاهری گوسفندان سنجابی کرمانشاه

اگر بخواهیم رنگ بندی خاصی برای گوسفندان سنجابی در نظر بگیریم باید بگوییم که این گوسفندان در رنگ‌های سفید و نخودی دیده می‌شوند، گاها در مواردی نظیر لکه‌های قهوه‌ای در قسمت‌هایی همچون گوش‌ها و گردن و دست و پا نیز دیده می‌شود. از آنجایی که این نژاد توانایی تحمل شرایط سرد و کوهستانی را دارد و باید معابر صعب العبور کوهستانی را طی کنید بنابراین دارای جثه قوی و دست و پای دراز می‌باشد. متوسط وزن گوسفند زنده سنجابی را نیز می‌توان بین 60 الی 65 کیلوگرم در نظر گرفت چرا که نژادی پرگوشت می‌باشد. پشم‌های زیاد و بلند سبب شده است تا قسمت‌های کمی از بدن این گوسفند بیرون بماند، بخش زیادی از دست و پا پوشیده از پشم است. میش سنجابی و قوچ سنجابی هر دو فاقد شاخ هستند.

تیپ نژادی

اگر بخواهیم گوسفندان سنجابی را از نظیر تیپ بندی مورد بررسی قرار دهیم باید گفت که این دام در سه تیپ اصلی دیده می‌شود، شامل :

تیپ زردی :

در این تیپ سر و صورت از محل خط وصل کننده دو چشم به پایین دارای رنگ قهوه‌ای است. که داشتن این رنگ در نواحی ذکر شده نشان از قرار گرفتن این دام در این نوع تیپ است.

تیپ کژل :

در این تیپ از نژاد سنجابی، نوار سفیدی از وسط پیشانی تا روی بینی و پوزه کشیده شده است. در مواردی نیز این خط تا زیر پوزه نیز ادامه دار خواهد بود.

تیپ کلول :

در این تیپ نیز همچون تیپ کلول سنجابی، نوار سفید در نواحی ذکر شده وجود دارد ولی تا روی بینی و پوزه ادامه دار نیست.

زیست بوم 

همانطور که در بالا اشاره شد گوسفند سنجابی در مناطق کوهستانی پرورش داده می‌شود و خصوصیات ظاهری و بدنی آن نیز مناسب برای شرایط کوهستانی می‌باشد. خط اصلی پرورش این نژاد در مناطق شاه کوه و رودخانه قره سو و مناطق و روستا‌های اطراف قصبه و روانسر است. همچنین این نژاد در مناطق شرقی نیز در کوه‌های زنگیلان و کماجار و ویس و خورین است. به صورت کلی می‌توان گفت که زیست بوم گوسفندان سنجابی کرمانشاه و شهر‌های اطراف آن است.

صادرات 

با توجه به میزان سوددهی این نژاد، در بسیاری از مناطق کرمانشاه این نوع پرورش داده می شود. به گونه ای که می توان گفت حدود 50 درصد از کل دام های کرمانشاه از این نژاد می باشد. با توجه به اینکه کرمانشاه یکی از نقاط مرزی ایران می باشد و اکثر صادرات کشور نیز از این مناطق انجام می شود. بنابراین امکان صادرات این نژاد به سایر کشور ها نیز فراهم می باشد. 

گوسفند سنجاب کرمانشاه
گوسفند سنجاب کرمانشاه

البته توجه داشته باشید که به دلیل محبوبیت دام ایرانی در سایر کشور ها به دلیل مصرف گوشت و بره زایی و … در مواردی قاچاق دام از ایران نیز از این مناطق صورت می گیرد. و به صورت رسمی نیز حدود 35 درصد از صادرات دام زنده کشور از این نژاد می باشد. که از این نظر منبع سود آوری و درآمد زایی برای دامداران و اقتصاد کشور محسوب می شود. 

جهت خرید گوسفند سنجابی و یا سایر نژاد‌های گوسفندان ایرانی برای مناسبت‌های مختلف از جمله اعیاد و مراسمات مذهبی و … می‌توانید از طریق شماره‌های داخل سایت با مرکز عرضه دام زنده تهران شیپ 98 در ارتباط باشید تا بهترین گوسفندان با داشتن با کیفیت‌ترین گوشت خدمت شما عزیزان ارائه گردد.

یک نظر

  1. گوسفند سنجابی بهترین نژاد گوسفند ایران است هم گوشتی و هم شیری و دارای پشم مناسبی هستند و علاوه بر اینها خیلی خوش هیکل هم هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.