کتاب پرورش گوسفند

دانلود کتاب پرورش گوسفند برای دامدارن و شغل دامداری

دانلود رایگان کتاب پرورش گوسفند یکی از بهترین و کاملترین آثار در رابطه با مباحث علمی و جدید روز پرواربندی و پرورش گوسفندان می باشد. این کتاب توسط حسین کریم زاده نوشته شده و تمامی مباحث لازم را در برگرفته است. ابتدا اشاره ای با موضوع تاریخ و قدمت پرورش گوسفند در ایران اشاره می کند و در نهایت بر اساس فصل های مختلف توضیحات کامل و جامعی در رابطه با این موضوع را برای شما ارائه می دهد. در ادامه معرفی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

کتاب پرورش گوسفند ایرانی و خارجی

حسین کریم زاده نویسنده کتاب پرورش گوسفندان به روش اصولی و علمی همراه با جدیدترین راهکارهای روز دنیا سعی کرده است که هر نوع موضوعی که لازم است یک دامدار درباره آنها اطلاعات داشته باشد را به طور کامل در این کتاب آورده است. بی شک شما هم می دانید که اطلاعات بسیاری از دامداران با تجربه و حتی افرادی که به تازگی قصد دارند وارد زمینه دامداری شوند، بسیار پایین می باشد. حتی بیشتر افراد در رابطه با یک سری نکات با اهمیت که می تواند در پرورش گوسفندان تاثیر زیادی داشته باشد را اطلاعات کاملی ندارند.

یادگیری پرورش گوسفند زنده در ایران
یادگیری پرورش گوسفند زنده در ایران

چرا باید کتاب پرورش گوسفند را بخوانیم؟

همانطور که بالاتر به صورت مختصر به موضوع نکات مهم در در پرورش دام زنده اشاره کردیم، یکی از دلایلی که لازم است شما در زمینه فعالیت خود اطلاعات کاملی به دست بیاورید مطالعه کتاب می باشد. کتاب های پرورش گوسفند زنده و انواع دام زنده و حتی طیور همچون مرغ و خروس زنده در سطح اینترنت و حتی در کتابخانه های شهرهای مختلف بسیار زیاد می باشند. اما ممکن است هر کدام از این کتاب ها دارای کم و کاستی هایی باشند. حتما اگر کسانی که این نوع کتابها را مطالعه کرده باشند، منظور من را به خوبی متوجه می شوند.

توجه داشته باشید که برای دانلود رایگان کتاب حسین کریم زاده نسخه دمو می توانید از طریق سایت دانلود کتابراه اقدام کنید.

فصل های کتاب

کتاب پرورش گوسفند به قلم حسین کریم زاده طبق بررسی های انجام شده سعی کرده است که هر مبحث مهمی که در زمینه دامداری و پرورش دام وجود دارد را داخل کتاب جای دهد. البته لازم است بدانید که نویسنده کتاب پرواربندی خود شخصی با تجربه و خلاق می باشد که به تمامی مباحث شغل دامداری و نگهداری گوسفند تسلط دارد. در لیست زیر می توانید تمامی سرفصل های مربوط به این کتاب را مشاهده کنید.

 • فصل 1: اهمیت پرورش گوسفند
 • فصل 2: قضاوت و ارزیابی گوسفند
 • فصل 3: اهمیت مراتع در پرورش گوسفند
 • فصل 4: طبقه ‌بندی و شناسایی نژاد های گوسفند
 • فصل 5: تولیدات عمده‌ گوسفند
 • فصل 6: ساختمان‌ ها، تأسیسات و تجهیزات لازم جهت پرورش گوسفند
 • فصل 7: تغذیه در گوسفند
 • فصل 8: تولید مثل در گوسفند
 • فصل 9: پرواربندی
 • فصل 10: اصول بهداشت در پرورش گوسفند
 • فصل 11: بیماری‌ ها
دانلود کتاب پرورش گوسفند حسین کریم زاده
دانلود رایگان کتاب پرورش گوسفند حسین کریم زاده

همانطور که در لیست فهرست بالا مشاهده می کنید، این کتاب شامل 11 فصل می باشد که هرکدام از فصل های آن موضوع مهمی را به خود اختصاص می دهد. البته قبل از اینکه شما اقدام به دانلود کتاب پرورش گوسفند کنید، در اینجا در رابطه با سرفصل های آن توضیحات مختصری برای شما قرار میدهیم که دقیقا در رابطه با موضاعات و مباحث مختلف کتاب آشنا شوید.

اهمیت پرورش گوسفند

در فصل اول کتاب شاهد مباحثی اعم از موضوع گوسفندان اهلی ، رفتار شناسی گوسفندان و همچنین مزایا و معایب آنها را به طور کامل می توانید مطالعه کنید. در این بخش همچنین اطلاعات جامعی در رابطه با معایب و محاسن پرورش گوسفند نیز در اختیار شما قرار گرفته است.

قصاوت و ارزیابی گوسفند

در فصل دو در رابطه با نکات مهمی اعم از لمس قسمت های مختلف بدن، و همچنین بررسی روش های مهار کردن آشنا خواهید شد. این بخش شامل دو زیر مجموعه بسیار با اهمیت و مهم می باشد که اطلاعات شما را در این زمینه بسیار افزایش می دهد.

اهمیت مراتع در پرورش گوسفند

بخش سوم کتاب پروش گوسفند اشاره ای به مراتع و چراگاه ها دارد که در آن در رابطه با مراتع طبیعی و مناسب جهت تغذیه و نگهداری گوسفندان توضیح داده شده است. البته علاوه بر این موضوع اطلاعاتی هم در رابطه با کیفیت علوفه و حتی زمان های مناسب برای چرا در مراتع مختلف نیز مورد بررسی قرار داده است.

طبقه بندی و شناسایی نژادهای گوسفندان

موضوع بعدی که شما در زمینه دامداری باید در رابطه با آن اطالعات جامعی داشته باشید مربوط به نژادهای مختلف می باشد. ممکن است شما در این رابطه اطلاعات مختصری داشته باشید که تمامی موجودات همگی داری طبقه بندی های مختلفی هستند. در این میان گوسفندان نیز شامل طبقه بندی های مختلفی شده و دارای انواع نژاد می باشد. ما قبلا در سایت در رابطه با انواع نژاد گوسفندان ایرانی و خارجی صحبت کرده بودیم که برای شناخت نژاد گوسفندان ایرانی و خارجی می توانید از آن استفاده کنید.

کتاب آموزش پرورش گوسفند زنده ایرانی و خارجی
کتاب آموزش پرورش گوسفند زنده ایرانی و خارجی

تولیدات عمده گوسفندان

در فصل بعدی کتاب (تولیدات عمده مربوط به شیر، آغوز، پشم، پوست و …) اطلاعاتی در رابطه با موضوعات آغوز که بعد از زایش وجود دارد، موضوع شیردهی گوسفندان، بررسی مباحث مربوط به طبقه ‌بندی پشم آنها، بررسی و توضیحات در رابطه با انواع پشم گوسفند، زایش، پوست و استفاده هایی که از پوست گوسفند وجود دارد می باشد.

ساختمان و تجهیزات لازم برای پرورش گوسفند

نکته بسیار مهمی در باید دامداران عزیز در رابطه با آن اطلاعات داشته باشند مربوط به محل نگهداری گوسفندان می باشد. به همین دلیل نویسنده کتاب پرورش گوسفند یعنی حسین کریم زاده به صورت مجزا فصلی را به این موضوع اختصاص داده است. در رابطه با مکان و محل نگهداری که مربوط به آغل می شود توضیحاتی وجود دارد. همچنین از آنجایی که موضوع تمیز بودن محل از نظر انواع انگل های خارجی گوسفند، شپش و انواع کنه در آغل که همگی باید به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد. به همین دلیل شما در فصل شش کتاب اطلاعات جامعی در مورد محل و ساختمان و همچنین تجهیزات لازم برای این را یاد خواهید گرفت.

تغذیه در گوسفند

از دیگر موضوعات مهمی که در زمینه پرورش باید به آن دقت داشت مربوط به تغذیه گوسفندان می باشد. دلیل اهمیت بالای این موضوع سبب شده است حسین کریم زاده نویسنده کتاب آموزش پرورش دام زنده فصل کاملی را درباره این موضوع صحبت کرده است. بخش هایی که در این فصل وجود دارد مربوط به انواع تغذیه، انواع خوراک های دامی ، جیره بندی، انواع جیره بندی متعادل، تغذیه مناسب برای زایش و بسیار نکات مهم دیگر را می توانید در این قسمت به یادگیری آن بپردازید.

تولید مثل در گوسفند

تمامی دامداران که در زمینه شغل دامداری فعالیت می کنند با هدف افزایش تعداد گله و بازخورد مثبت می باشد. بدین شکل که افراد با رسیدگی های خود سعی دارند سبب زایش گوسفندان شده و بره های آنها را بزرگ کنند. در این میان برای سود عالی در این زمینه باید در رابطه با تولید مثل گوسفند اطلاعات زیادی داشته باشید. نکاتی که در فصل هشتم به یادگیری آنها خواهید پرداخت مربوط به نحوه تشخیص آبستن بودن گوسفند (حامله بودن)، جبره فلاشینگ، فلاشینگ، بررسی موضوع طول مدت زمان فحلی در گوسفندان و … که همگی جزو نکات مهم در این شغل محسوب می شود و لازم است در رابطه با همه این موضوع کتاب را کامل مطالعه کنید تا مشکلی از این نظر نداشته باشید.

پرواربندی

ممکن است برای شما بین دو کلمه پرورش و پرواربندی سوالی پیش بیاید که تفاوت این دو کلمه چیست؟ باید به شما بگوییم به صورت ساده و قابل فهم، به مراحل صفر تا صد نگهداری گوسفند به نوعی پرورش دادن گفته می شود. اما پرواربندی کمی با آن متفاوت است. به این صورت که در پرواربندی نکاتی همچون زمان خرید بره زنده و گوسفند، بررسی نحوه تغذیه برای رشد بهتر گوسفند و …. که همگی شامل پروار بندی می باشند. این موضوع همچین سایر فصل های دیگر کتاب پرورش گوسفند زنده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و باید این بخش را نیز با دقت کامل مطالعه کنید.

کتاب حسین کریم زاده پرورش گوسفند
کتاب حسین کریم زاده پرورش گوسفند

اصول بهداشتی در پرورش گوسفند

بی شک همه ما به خوبی می دانیم که موضوع رعایت اصول بهداشتی نکته بسیار مهمی می باشد. بخصوص در زمینه دامداری که اهمیت آن چند برابر خواهد شد. رعایت نکات بهداشتی در پرورش دام سبب خواهد شد شما گوسفندان سالم و سرحالی داشته باشید. به طوری که برای آنها هیچ مشکلی پیش نیاید. برخی از مباحث در این بخش شامل بررسی انواع عفونت های ناف، آموزش و نحوه ضد عفونی کردن، بررسی نکات بهداشتی در زمان سقط جنین، بررسی موضوعات مربوط به سم چینی پای گوسفند و همچنین مباحثی از این قبیل را در این فصل مطالعه خواهید کرد.

بیماری های گوسفندان

آخرین فصل کتاب مربوط به انواع بیماری در گوسفند می باشد. شما لازم است بدانید که در صورت عدم آشنایی با موضوع بیماری ممکن است خسارات جبران ناپذیری به گله شما وارد شود. با وجود اینکه تمامی مباحث و فصل های کتاب همگی اهمیت زیادی دارند، موضوع انواع بیماری ها نیز اهمیت زیادی دارد. گوسفندان و انواع دام زنده در فواصل و زمان های مختلفی ممکن است به یک سری دلایل دچار بیماری های مختلفی شوند. پس لازم است یک دامدار با تجربه با مهارت و دانش خود اقدام به پیشگری و رفع مشکل آنها کند.

در فصل یازده کتاب مباحث مهمی درباره انواع بیماری در گوسفند همچون:

 • اسیدوز
 • بیماری آبسه پای گوسفند
 • تب برفکی
 • آنتروتوکسمی
 • آنفولانزا
 • مالت
 • و …

صبحت شده است. ممکن است شما به عنوان یک دامدار تازه وارد اطلاعاتی در رابطه با بیماری ها در پرورش گوسفند نداشته باشید. در این صورت با مطالعه این کتاب یادگیری این موضوعات برای شما راحت خواهد بود.

حسین کریم زاده مدرس در زمینه دامداری

حسین کریم زاده نویسنده کتاب پرورش گوسفند یکی از افراد با تجربه ای می باشد که در زمینه تدریس موضوعات زمینه تخصصی خود نیز فعالیت دارد. اون سعی می کند مشکلات و مباحثی که ممکن است برای یک گوسفند و حتی دامدار پیش بیاید را کامل مورد بررسی قرار دهد. به همین دلیل کتاب جامعی را برای شما دامداران عزیز جهت آموزش پرورش گوسفند آماده کرده است. امیدواریم که با مطالعه این کتاب به تمامی اطلاعات لازم خود در این زمینه دسترسی داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.