مراقبت های بعد از بره زایی
مراقبت های بعد از بره زایی

تولید مثل گوسفند از مرحله آبستن شدن تا زایش بره

تولید مثل گوسفند یکی دیگر از مقالات و مطالبی می‌باشد، که ما در زمینه ارائه اطلاعاتی درباره دام زنده به بررسی و تحلیل آن خواهیم پرداخت. داشتن اطلاعات کافی در مورد زمان فحل میش‌ها، زمان جفتگیری و زمان آبستن بودن دام از اهمیت بسیار بالایی برای دامدار برخوردار است. زیرا دامدار با داشتن این اطلاعات می‌تواند در زمان مناسب به جدا کردن میش‌های آبستن و نگهداری از آنها بپردازد. در همین رابطه در این بخش از سایت شیپ98 به بررسی بهتر تولید مثل در گوسفند زنده خواهیم پرداخت، تا اطلاعات جامع و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم.

داشتن اطلاعات کافی درباره چگونگی نگهداری از دام و طیور می‌تواند شما را در زمینه دامداری بسیار کمک کند. در این بین قبل و بعد از زایش گوسفندان باید شما کارهایی را انجام دهید تا میش و بره داخل شکم آن در بهترین حالت ممکن آماده زایمان شوند.

تولید مثل گوسفندان زنده

دامداران و افراد مختلفی که به پرورش و نگهداری از انواع گوسفند و دام می‌پردازند، هر کدام دارای هدف مشخصی هستند. به طور مثال بسیاری از افراد برای گوشت و استفاده از آن به پرورش دام می‌پردازند، یا افراد دیگری برای استفاده از پشم و محصولات لبنی مانند شیر به نگهداری دام زنده می‌پردازند. اما در این بین باید توجه داشت که شما با تولید مثل گوسفند زنده نیز می‌توانید به کسب سود و درآمد بسیار خوبی دست پیدا کنید. زیرا با این کار می‌توانید در طول یک سال گله خود را دو برابر کنید و هرساله تعدادی مشخص از گله خود را به فروش برسانید، و درآمد عالی را از این طریق به دست بیاورید.

تولید مثل گوسفندان ایرانی
تولید مثل گوسفندان ایرانی

اما شما قبل از انجام این فعالیت باید اطلاعات کافی درباره مراحل تولید مثل دام و بیماری‌های مرتبط با تولید مثل همچون التهاب رحم در دام و … داشته باشید. تا به صورت علمی فعالیت خود را شروع کنید و بهترین بازدهی ممکن را به دست بیاورید. به این دلیل ما در این مطلب به صورت کاملا تخصصی و جامع تولید مثل انواع گوسفند و دام را مورد تحلیل قرار می‌دهیم.

جفت گیری انواع دام

جفت گیری در حیوانات مختلف همیشه در زمان خاصی انجام می‌شود، و دلیل این امر نیز آمادگی بالا حیوانات برای تولید مثل می‌باشد. در گوسفندان نیز این مسئله وجود دارد و گوسفندان هر ساله یک دفعه به جفت گیری و تولید مثل می‌پردازند. در گوسفندان بره‌ها اغلب بعد از 6 و 8 ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسند و آماده جفتگیری خواهند شد. البته شما در این بین باید بتوانید بر اساس جثه و اندازه دام، زمان مناسب را برای جفتگیری آنان مشخص کنید. زیرا اگر قبل از موعد و قوی شدن دام آنها به جفتگیری بپردازند بدن آنها قوت خود را از دست می‌دهد و دیگر نمی‌توانند رشد خوبی داشته باشند.

زمان مناسب برای جفت گیری دام

گوسفندان نیز برای تولید مثل زمان خاصی را دارند، به این صورت که در این زمان میزان ترشح هورمون‌های جنسی و آمادگی بدنی بسیار افزایش پیدا می‌کند. به این خاطر بهترین زمان برای جفتگیری گوسفند اواخر تابستان و اوایل زمستان می‌باشد، به این صورت که میش به مدت 5 ماه آبستن خواهد بود و در اواخر زمستان و یا اوایل بهار به زایمان بره زنده خواهد پرداخت. البته در این بین قبل از جفتگیری میش‌ها با ترشح هورمون‌هایی مختلفی که در عامیانه به فحل شناخته می‌شوند، باعث ترغیب قوچ به جفتگیری می‌شوند.

در زمان فحل میش چه باید کرد؟

فحل به زمانی گفته می‌شود که هورمون‌ها جنسی از میش ترشح می‌شود، و قوچ‌ها با بوییدن فحل و اطلاع از آمادگی میش به جفت گیری این عمل را انجام می‌دهند. در این بین قبل از جفتگیری یک قوچ مولد با قابلیت جفتگیری بالا را در گله قرار می‌دهند تا بتوانند با این عمل به شناسایی میش‌های آماده جفتگیری بپردازند.

تولید مثل گوسفند ایرانی
تولید مثل گوسفند ایرانی

بعد از شناسایی میش‌هایی که قابلیت جفتگیری را دارند، شما می‌توانید به جدا کردن آنها از گله و انتقال به محلی دیگر بپردازید. بعد از این کار شما قوچ‌هایی که از نظر ژنتیک و ظاهر دارای خصوصیات بالایی هستند را در کنار میش‌ها قرار می‌دهید، تا عمل جفتگیری را انجام دهند. البته در این بین جدا از عمل جفتگیری سنتی که قوچ بر بالای میش سوار می‌شود، لقاح مصنوعی نیز وجود دارد که از این طریق به آبستن کردن میش می‌پردازند.

مراقبت‌های لازم برای نگهداری از میش آبستن

شما باید در موقع آبستنی گوسفندان به صورت کاملا حرفه‌ای رفتار کنید. تا بتوانید با تشخیص زمان فحل گوسفند و زمان دقیق آبستنی میش، زمان زایش گوسفند را تخمین بزنید. شما با این کار به صورت کامل علاوه بر اینکه مقدمات نگهداری از میش را به بهترین شکل فراهمی می‌کنید می‌توانید گوسفند را نیز برای عمل زایش مهیا کنید. البته شما باید قبل و بعد از آبستن شدن دام زنده کارهایی را انجام دهید که ما در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

  • شما باید 10 روز قبل از جفتگیری و 10 روز بعد جفتگیری تغذیه لازم و خوراک لازم را در اختیار دام قرار دهند، تا با این کار وزن گوسفند زنده کمی افزایش پیدا کند و موارد مورد نیاز بدن خود را نیز دریافت کند.
  • شما برای اینکه بتوانید درصد بره زایی را در گوسفندان زیاد کنید، هنگام آبستنی باید غذاهایی که حاوی منگنز، روی، مس و سلنیم را در اختیار دام قرار دهند.
  • همچنین هنگام آبستنی گوسفند از دادن خوراک و علوفه‌ای که حاوی استروژن می‌باشد خودداری کنید، زیرا این عمل باعث سقط جنین بره خواهد شد.
  • هفته‌های اول و آخری آبستنی باعث افزایش چشمگیر وزن بره خواهد شد، به این دلیل شما باید به خوبی از میش‌های آبستن مراقبت کنید.
  • همچنین شما برای اطلاع از آبستن بودن گوسفندان می‌توانید از اولتراسونوگرافی استفاده کنید.

هنگام زایمان گوسفند آبستن چه باید کرد؟

شما قبل از زایمان میش آبستن و حتی در زمان افزایش میل به تولید مثل گوسفند باید امکانات و فضای کاملا بهداشتی را فراهم کنید، تا گوسفند و بره بعد از زایمان با بیماری و مشکلات مختلفی روبرو نشوند. علائم موعد زایمان در گوسفندان دارای خصوصیات خاصی است، به این صورت که این نوع گوسفندان هنگام زایمان از خود رفتارهای بسیار خاصی را بروز می‌دهند. علائم زایمان میش جدایی و گوشه گیری از گله، لگد زدن و همچنین دراز کشیدن ناگهانی می‌باشد که شما با دیدن این رفتارها باید میش را به محیطی جدا و بهداشتی برای عمل زایمان انتقال دهید. و لوازم و امکانات لازم برای زایمان بره را فراهم کنید.

امکانات لازم برای زایمان میش

  • مواد ضد عفونی کننده مختلف
  • قیچی
  • مقداری ید برای ضد عفونی کردن اطراف محل زایمان
  • طناب نازک و بهداشتی برای کمک کردن به میش هنگام زایمان

در این بین هنگام زایمان میش ممکن است با افزایش وزن روبرو شود، و همین امر باعث سختی زایمان شود. در این حالت شما باید با کمک به میش بتوانید یک زایمان راحت را برای گوسفند فراهم کنید.

هنگام به دنیا آمدن بره‌ها باید چه کاری انجام داد؟

شما دامداران باید بعد از به دنیا آمدن بره‌ها کارهای خاصی را انجام دهید، تا بره با مشکلات مختلفی مواجه نشود. شما باید بلافاصله بعد از به دنیا آمدن بره از میش به آنها شیر آغوز بدهید، زیرا این شیر بسیار مقوی بوده و حاوی پروتئین و سایر املاح معدنی می‌باشد. و این شیر به راحتی می‌تواند بدن بره را بسیار زیاد در برابر بیماری ایمن سازد. عفونت بند ناف یکی از اصلی‌ترین عوامل بیماری بره‌های تازه متولد شده می‌باشد، که شما با قیچی کردن بند ناف و ریختن مواد ضدعفونی کننده می‌توانید از بروز این بیماری جلوگیری کنید.

چند قلوزایی دام
چند قلوزایی دام

سم چینی به موقع در میش و همچنین چیدن پشم و موی اطراف واژن و دم گوسفند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، زیرا با این کار شما از بروز بیماری مختلف در میش جلوگیری خواهید کرد. همچنین شما با شناسایی گوسفندان بیمار، و معالجه آنها قبل از جفتگیری می‌توانید از بروز سقط جنین جلوگیری کنید و بره زیبا و سالم داشته باشید.

اهمیت تغذیه میش‌ها بعد از زایمان

تغذیه بعد از زایمان میش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، زیرا بعد از زایمان بدن گوسفندان بسیار ضعیف خواهد شد. به خصوص در میش‌هایی که اولین زایمان خود را تجربه می‌کنند بسیار زیاد شما شاهد افت شدید وزن خواهید بود. به این دلیل شما باید با علوفه و خوراک مقوی که بتوانید گوسفندان را تامین کند استفاده کنید. همچنین بعد از زایمان گوسفندان به بره‌ها شیر خواهند داد و از این نظر نیز باید خوراک مقوی در اختیار داشته باشند تا شیر مورد نظر بره خود را تامین کنند. این خوراک برای گوسفندان چند قلوزا باید کمی بیشتر از سایر گوسفندان باشد.

برای افزایش تولید مثل گوسفند چه باید کرد؟

بیشتر دامداران برای فروش و کسب سود بیشتر دست به نگهداری و پرورش گوسفندان می‌زنند. به همین خاطر در این بین مواردی مانند کاشت رگولین و همچنین جیره فلاشینگ می‌تواند بر افزایش تولید مثل انواع نژاد گوسفندان تاثیر مثبت و موثری داشته باشد. البته در این بین باید توجه داشته باشید که از دادن جیره فلاشینگ به گوسفندان چاق خودداری کنید.

چه نوع دامی برای جفتگیری مناسب می‌باشد

شما باید بتوانید هنگام جفتگیری میش‌های جوان و قوی را که آماده آبستن شدن هستند را انتخاب کنید. و میش‌های پیر و مریض را از گله خود خارج کنید، زیرا این گوسفندان پیر و کم توان قدرت لازم را برای زایمان و تولید مثل را ندارند. همچنین در این بین دام‌هایی که بسیار چاق هستند و یا پستان‌های بدی دارند اصلا مناسب جفتگیری نیستند.

تولید مثل در گوسفند در مقاله پیش روی شما به صورت کامل به بررسی مراحل مختلف تولید مثل دام پرداختیم. تا شما دامداران بتوانید با مطالعه این مقاله بسیار تخصصی و جامع به اطلاعات دقیقی درباره این موضوع دست پیدا کنید. و بتوانید بره‌های قوی و مناسبی را در گله خود داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.