چگونگی فلاشینگ دام

آموزش دو قلو زایی در گوسفندان (فلاشینگ)

آموزش دو قلو زایی در گوسفندان یا همان فلاشینگ گوسفند یکی از مقالات و مطالب بسیار جذاب و خواندنی ما می‌باشد. در حال حاضر مبحث تولد چند بره در هر بار زایمان یکی از اهداف دامداران عزیز می‌باشد، تا از این طریق بتوانند به سود و درآمد قابل توجهی دست پیدا کنند. زیرا با فلاشینگ گوسفندان خود می‌توانند درصد دو قلوزایی را در گله خود افزایش دهند و با فروش بره‌های بیشتر درآمد بیشتری را به دست بیاورند. به این دلیل در این بخش از سایت شیپ 98 به بررسی موضوع آموزش نحوه دو قلوزایی در گوسفنده زنده خواهیم پرداخت، تا اطلاعات جامع و کاملی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

در حال حاضر با افزایش قیمت خوراک انواع دام شما می‌توانید با استفاده از فلاشینگ دام باعث دو قلوزایی در آنها شوید. به این خاطر شما با مطالعه این مطلب قادر خواهید بود تا چگونگی دو قلو زایی را در گوسفند آموزش ببینید، و آن را عملی کنید.

آموزش نحوه دو قلوزایی در گوسفند زنده

امروزه دامداران با شناخت نژادهای مختلف دام زنده اغلب به دنبال خرید و استفاده از گوسفندان چند قلوزا هستند. تا از این طریق بتوانند علاوه بر اینکه به درآمد و سود قابل توجهی دست پیدا کنند و تعداد گوسفند گله خود را نیز افزایش دهند. البته در این بین قیمت گوسفندان نژاد چند قلوزا بسیار زیاد می‌باشد، و اغلب دامداران قدرت خرید یک راس از این دام را ندارند. به این خاطر یک روش دوقلو زایی گوسفند وجود دارد به نام فلاشینگ که شما با استفاده از آن قادر هستید از هر نوع نژادی، در هر بار زایش چندین بره بگیرید.

نحوه فلاشینگ دام
نحوه فلاشینگ دام

البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که فلاشینگ کردن گوسفندان برای دو قلوزایی نیازمند اطلاعات و مهارت‌های بسیار زیادی می‌باشد. تا شما بدون مشکل و بدون آسیب هر نوع نژادی را به یک گوسفند دو قلو زا تبدیل کنید.

آیا دو قلو زا کردن هر نوع نژاد دام ممکن است

سوالی که ممکن است در این بین به وجود بیاید و ذهن دامداران را به خود مشغول کنید، این سوال است که می‌توان هر نوع نژاد دام زنده را دو قلو زا کرد؟. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که طبق تحقیقات انجام شده بر روی گوسفندان مشخص شده است که با مراقبت صحیح و اصولی و انجام قوانین خاصی شما قادر خواهید بود، هر نوع نژاد دامی را دو قلوزا یا چند قلو زا کنید. البته در این بین انجام این کار نیازمند دقت و مراقبت‌های بسیار ویژه و خاصی می‌باشد، که شما باید بر اساس تجربه و نظارت کارشناس این عمل را انجام دهید.

فلاشینگ در گوسفند چیست؟

بدن گوسفندان نیز مانند بدن انسان برای رشد و نموی بهتر نیازمند خوراک و تغذیه باارزش می‌باشد. به این دلیل اگر به گوسفندان علوفه و خوراک بسیار با کیفیت و باارزش بدهید آنها قادر خواهند بود به بهترین شکل ممکن رشد کنند. در این بین فلاشینگ یک نوع جیره غذایی خاصی می‌باشد که با اعمال و استفاده از آن قادر خواهید بود گوسفندان را دو قلوزا کنید. در این روش شما با دادن خوراک و تغذیه مناسب قابلیت دو قلوزایی را به هر نوع نژاد از گوسفندان خود به وجود می‌آورید.

البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که فلاشینگ انواع گوسفندان دارای مراحل بسیار دقیق و حساسی می‌باشد. که دامداران عزیز باید در فلاشینگ و دو قلوزا کردن انواع دام خود به این مراحل توجه کنند، تا به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنند.

مرحله قبل از فلاشینگ گوسفندان

همانطور که که چد قلوزا کردن گوسفندان دارای مراحل خاصی می‌باشد، شما باید قبل از شروع فلاشینگ دام کارهایی را انجام دهید. تا گوسفندان به بهترین شکل ممکن آماده مصرف جیره غذایی خاص برای دو قلوزایی شوند. در دام و گوسفندان بیماری‌های انگلی و آنتروتوکسمی وجود دارد، که باعث می‌شوند بدن جانداران ضعیف شوند و نتوانند آبستن شوند. به همین خاطر شما باید قبل از شروع مرحله آماده کردن حیوانات برای این کار به آنان داروهای خوراکی و تزریقی ضد انگل بدهید.

نحوه فلاشینگ گوسفندان
نحوه فلاشینگ گوسفندان

البته باید قبل از انجام این موارد، دامپزشک با تجربه را به میان گله خود بیاورید، تا از این طریق بتوانید بیماری‌های مختلف را از بین ببرید. شما در این مرحله نیز باید بر اساس تجویز دامپزشک انواع واکسن‌های مختلف را به حیوانات و گله خود تزریق کنید. البته یکی از بیماری‌های شایع که باعث می‌شود تا دام قدرت دو قلوزایی را از دست بدهد، بیماری آنتروتوکسمی می‌باشد. به این خاطر شما باید قبل از انجام مراحل مخصوص این کار، به مدت ده روز گوسفندان را با علوفه کم ارزش تغذیه کنید و به صورت منظم آنها را واکسیناسیون کنید.

بیماری آنتروتوکسمی و تاثیر آن بر آبستنی دام

بیماری آنتروتوکسمی به بیماری پرخوری دام گفته می‌شود، که بر اثر مصرف بیش از حد غلات و شیر به وجود می‌آید. این نوع بیماری که در بین انواع گوسفندان شایع می‌باشد، تاثیر بسیار زیادی بر روی باروری و آبستنی گوسفندان دارد، به این صورت که چنین دام‌هایی به دلیل داشتن چربی بسیار زیاد اغلب بره‌های ضعیف به دنیا می‌آورند. به این خاطر شما باید قبل از فحل و آبستن شدن گوسفندان باید با گذراندن یک دوره غذایی خاص و واکسیناسیون کردن گوسفندان خود، بیماری آنتروتوکسمی را از بین ببرید.

مراحل دو قلوزایی گوسفندان در فلاشینگ

همانطور که گفتیم فلاشینگ یا همان دو قلوزایی انواع نژاد گوسفندان دارای مراحل بسیار خاص و ویژه‌ای می‌باشد. به این دلیل ما برای بالا بردن اطلاعات دامداران در این بخش به معرفی و تحلیل بیشتر این موضوع و مراحل خواهیم پرداخت. تا شما عزیزان بتوانید با آشنایی با این مراحل و کسب تجربه به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهید، و به گسترش گله خود کمک شایانی کنید.

  • در اولین مرحله انجام این کار شما باید به مدت 10 روز و به صورت مداوم گله و دام خود را در مراتع فقیر و کم ارزش به چرا ببرید. همچنین دام‌هایی که در دامداری و پرورشگاه هستند شما باید به مدت 10 روز نیز به آنان علوفه کم ارزش بدهید و تا حد ممکن آنان را واکسیناسیون کنید تا بیماری آنتروتوکسمی به طور کامل از بین برود.
  • در مرحله دوم شما باید به مدت 15 روز کامل از طریق خوراک غنی و باارزش مانند یونجه تازه، جو و تریتیکاله به صورت پلکانی گوسفندان خود را تغذیه کنید. البته در روز 13 مرحله سوم فلاشینگ نیز همراه با مرحله دوم آغاز می‌شود، که شما باید در این میان با شمارش دقیق روزها به بهترین شکل ممکن عمل کنید.
  • در روز سیزدهم دوره دوم این کار مرحله سوم آغاز می‌شود، در این مرحله شما باید به مدت 3 روز قوچ‌های خود را در مجاورت و دید گوسفندان قرار دهید بدون آنکه با هم ارتباط و تماسی داشته باشند، تا از این طریق بتوانید باعث تحریک گوسفندان و ترشح تخمک بیشتر آنها شوید.
  • بعد از پایان مرحله دوم و 15 روز تغذیه غنی به دام شما باید در روز 16 مرحله آماده سازی گوسفند برای دو قلو زایی دادن یونجه و خوراک باارزش را قطع کنید. در این مرحله شما باید قوچ‌ها را به میان گوسفندان رها کنید، همچنین در این مرحله باید به گوسفندان و گله خود خوراک دانه‌ای به مدت 10 روز بدهید و بعد از پایان این ده روز به آنان مانند گذشته جیره نگهداری بدهید.

زمان فحل و تخمک گذاری گوسفندان

در گوسفندان و حیوانات نیز مانند انسان زمان مشخصی برای تخمک گذاری وجود دارد، که اگر در این زمان آمیزش صورت بگیرد درصد آبستن شدن گوسفند بسیار زیاد می‌باشد. اما در این بین تجربیات نشان داده است که گوسفندان چاق که دارای چربی هستند دارای تخمک بسیار ضعیفی هستند و قادر به دنیا آوردن بره سالم و قوی نیستند. به این خاطر شما باید ابتدا با دادن علوفه کم ارزش از پرخوری و چاقی بیش از حد گوسفندان جلوگیری کنید. و با این کار به بهترین شکل ممکن دام زنده را آماده فحل و تخمک گذاری کنید.

دو قلوزایی دام
دو قلوزایی دام

وضعیت بدنی و همچنین نوع نژاد گوسفندان در فلاشینگ

بعضی از دامداران فکر می‌کنند که فلاشینگ کردن گوسفندان هیچ تاثیری بر روی دو قلو زایی آنها ندارد، و نوع نژاد آنها می‌باشد که تعیین کننده تعداد بره‌ زنده در هر بار زایش می‌باشد. اما این گونه نیست بلکه در حال حاضر فلاشینگ به عنوان بهترین و معتبرترین روش دو قلوزا کردن انواع دام به کار می‌رود، و توانسته تاثیر مثبتی و خوبی نیز از خود نشان دهد. در این بین نیز وزن گوسفند زنده برای تخمک گذاری و همچنین وجود بیماری و انگل نیز در آبستن شدن گوسفند زنده بسیار تاثیر گذار می‌باشد. به این دلیل شما باید قبل از انجام این کار از وضعیت بدنی دام و گله خود مطلع شوید تا بتوانید به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

بهترین نژادهای چند قلوزا در جهان

در حال حاضر در جهان و حتی ایران نژادهای مختلفی از گوسفندان وجود دارند، که هرکدام از آنها دارای خصوصیات و ویژگی‌های بسیار خاصی می‌باشند. در این میان نوعی نژاد وجود دارد که به عنوان چند قلوزا شناخته می‌شوند، که در ادامه ما به معرفی چند عدد از این نوع دام خواهیم پرداخت.

در مطلب آموزش نحوه دو قلوزایی گوسفند یا همان فلاشینگ گوسفندان ما به صورت کامل تمامی مباحث مربوط به این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم. تا شما دامداران عزیز که قصد چنین کاری را دارید بتوانید اطلاعات جامعی را به دست بیاورید، و از این اطلاعات در کار خود استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.