گاو نر سمینتال
گاو نر سمینتال

گاو نژاد سمینتال

گاو نژاد سمینتال یکی از معروف‌ترین نژاد‌های گاو می‌باشد که در سطح جهان شهرت دارد. گاو نژاد سیمنتال علاوه بر اینکه در کشور‌های خارجی برای پرورش و نگهداری مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ایران نیز برای استفاده از شیر و گوشت و مزایای نگهداری، توسط بسیاری از دامداران پرورش داده می‌شود. بدون شک یکی از بهترین گاو‌هایی که برای تولید گوساله زنده و بهره وری از مزایای آن مورد نگهداری واقع می‌شود، گاو سمینتال است که در ادامه به معرفی بیشتر این نژاد خواهیم پرداخت.

گاو سمینتال simmental

با تصور اینکه این نژاد یکی از گاو‌های کشور آلمان می‌باشد، سال‌های زیادی این گاو را جزو نژاد‌های موجود در آلمان می‌دانستند اما بعد‌ها مشخص شد که خاستگاه و زیست بوم اصلی آن در کشور سوئیس می‌باشد. علاوه بر کشور‌های نامبرده، این نژاد در کشور‌های دیگری نیز وجود دارد که دلیل اصلی آن را می‌توان به صرفه بودن پرورش و نگهداری نسبت به میزان مصرف علوفه و کنسانتره دانست. این گاو با استفاده از مصرف مقدار مناسبی علوفه مقوی و کنسانتره بهترین گوشت و شیر را تولید خواهد نمود.

گوساله سمینتال
گوساله سمینتال

این نژاد در کشور‌های مختلف با نام‌های مختلفی شناخته شده می‌باشد، برای مثال در کشور آلمان با نام فلک فیه Fleckvieh و در کشور فرانسه با نام گاو مونت بیلیارد شناخته می‌شود. با توجه به اینکه این گاو، بهترین نوع برای اصلاح نژادی است بنابراین اولین دسته از این گاو‌ها در سال 1330 در دو نوع فلک فیه و مونت بیلیارد برای دو رگ گیری و تلقیح مصنوعی با گاو‌های گوشتی و شیری وارد ایران شده‌اند و هم اکنون نیز با عنوان یکی از بهترین نژاد‌های گاو در ایران شناخته می‌شود.

خصوصیات

گاو سمین تال به رنگ‌های مختلفی همچون سفید و صورتی با داشتن لکه‌های قرمز دیده می‌شود. با توجه به اینکه این نژاد در دسته گاو‌های گوشتی قرار می‌گیرد بنابراین دارای جثه قوی و تنومندی می‌باشد. دست و پا‌های قوی و داشتن لگن پهن در کنار داشتن پستان‌های استاندارد برای شیر دوشی و شیر دادن به گوساله از جمله خصوصیات بارز این نژاد می‌باشد.

داشتن خصوصیات مختلفی نظیر بالا بودن درصد پروتئین و چربی شیر، درصد باروری بالا و قدرت زیاد در باروری اسپرم‌ها، استعداد وزن گیری و تولید گوشت با کیفیت، مقاوم بودن در برابر انواع بیماری‌ها، بافت مقاوم سم و … سبب شده است تا این گاو به عنوان گونه‌ای در جهت اصلاح نژاد به کار گرفته شود.

وزن

همانطور که گفته شد این نژاد همچون گاو آنگوس از دسته گاو‌های گوشتی می باشد که استعداد بالایی در وزن گیری دارند، می‌توانند در مدت زمان کمی وزن بالایی به خود بگیرند. جثه بزرگ این نژاد در هر دو نوع نر و ماده سبب شده است تا وزن بالایی داشته باشند. به طوری که وزن گاو نر سمینتال را می‌توان به طور متوسط بین 1054 تا 1180 کیلوگرم دانست و برای نوع ماده نیز حدود 700 تا 850 کیلوگرم است.

گاو نژاد سمینتال با داشتن خصوصیات متعدد و مزایای بسیار از نظر گوساله زایی و تولید شیر و گوشت و … یکی از برترین نژاد‌های گاو در جهان شناخته می‌شود که در کشور ایران نیز توسط افراد زیادی پرورش داده می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.