قیمت دام تالشی
قیمت دام تالشی

گوسفندان نژاد طالشی و اتابای

گوسفند نژاد طالشی و اتابای یکی دیگر از مقالات و مطالبی می‌باشد، که در رابطه با موضوع نژاد انواع گوسفند زنده به بررسی و تحلیل آن می‌پردازیم. در حال حاضر شناخت انواع نژادهای دام برای دامداران و عزیزانی که قصد خرید دام زنده و وارد شدن به عرصه دامداری را دارند، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. زیرا هر نژاد دام و گوسفند دارای خصوصیات و ویژگی‌های ظاهری و بدنی بسیار خاص و متفاوتی می‌باشد. به این خاطر در این بخش از سایت شیپ 98 به بررسی گوسفند تالشی و اتابای خواهیم پرداخت. تا دامدارانی که قصد خرید و پرورش این نوع حیوان را دارند، بیشتر با خصوصیات این نوع دام آشنا شوند و با داشتن اطلاعات کامل دست به پرورش آنها بزنند.

گوسفند طالشی و اتابای

در کل ایران نژادهای مختلفی از گوسفند زنده وجود دارد، که هر کدام از این نژادها دارای خصوصیات و ویژگی‌های بسیار خاص و متفاوتی هستند. به این صورت که بعضی از آنها از نظر شکل و ظاهر و برخی دیگر از نظر اندازه و خصوصیات رفتاری از یکدیگر متفاوت هستند. به این دلیل گوسفندان طالشی و اتابای یکی از نژادهای بسیار اصیل ایرانی به شمار می‌رود که در بعضی از مناطق ایران مشاهده می‌شود. و بیشتر دامداران به دلیل بازدهی بالای این نوع دام اغلب به صورت انبوه و زیاد به پرورش و نگهداری از آنها می‌پردازند.

خرید گوسفند تالشی
خرید گوسفند تالشی

البته در این بین گوسفندان طالشی از نظر ظاهری و همچنین از نظر اندازه و جثه نسبت به سایر نژادهای دیگر بسیار متمایز هستند. به این دلیل شناخت این نوع گوسفندان برای دامداران نیازمند اطلاعات بسیار دقیق و خاصی می‌باشد. به این دلیل در ادامه ما تمامی خصوصیات و ویژگی‌های این نوع نژاد گوسفند را مورد بررسی قرار خواهیم داد، تا دامداران و کسانی که قصد شروع فعالیت دامداری را دارند بیشتر با خصوصیات این نوع دام آشنا شوند.

شناخت نژادهای مختلف دام

همانطور که در مطالب قبلی مانند بهترین نژاد گوسفندان ایران نیز گفتیم، در ایران و جهان نژادهای مختلفی از گوسفندان و دام زنده وجود دارد. که هر کدام از آنها در شرایط خاص آب و هوایی نگهداری و پرورش داده می‌شوند. به این صورت که گوسفندان نژاد افشاری اغلب در نواحی و مناطق غربی مانند زنجان و همدان نگهداری می‌شوند. و این نوع گونه از دام با این نوع اقلیم سازگار شده است و در صورت انتقال آن به شرق کشور دامداران نمی‌توانند از نگهداری این نوع دام به بازدهی بسیار خوبی دست پیدا کنند. به این دلیل شما قبل از خرید هر نوع دامی به شرایط مختلف آب و هوایی که با آن سازگار می‌باشد توجه کنید.

همچنین این گوسفندان و نژادهای مختلف گوسفند از نظر کارایی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. به این صورت که نژاد گوشتی به دامی گفته می‌شود که میزان تولید گوشت با کیفیت آن بسیار زیاد است، و از وزن بسیار مناسبی نیز برخوردار است. نژاد شیری نیز به نوعی از گوسفندان گفته می‌شود که میزان تولید شیر آنها نسبت به سایر نژادها بیشتر است. در این بین نژادهای پشمی وجود دارند که دامداران برای تولید پشم و فروش پشم آنها دست به پرورش این نوع نوع دام می‌پردازند.

خرید گوسفند اتابای
خرید گوسفند اتابای

در این بین نیز یک نوع نژاد بسیار خاص به نام گوسفندان چند قلوزا وجود دارند، که دامداران علاقه بسیار خاصی نسبت به پرورش و نگهداری آنان دارند. این نوع دام اصیل اغلب قادر هستند در یک دوره زایمان چند بره سالم به دنیا بیاورند، و این امر باعث گسترش گله دامداران و کسب درامد بیشتر می‌شود. البته ما در مطلب بهترین نژاد گوسفندان چند قلو زا به معرفی بیشتر این چند نژاد معروف خواهیم پرداخت، تا شما اطلاعات جامعی را در این باره به دست بیاورید.

گوسفند طالشی

گوسفند تالشی به عنوان یکی از انواع گوسفندان اصیل ایرانی شناخته می‌شود، که اغلب دامداران شمال کشور به دلیل بازدهی بهتر این نژاد به نگهداری و پرورش آنها می‌پردازند. این نوع دام از نظر ظاهری و از نظر جثه و شکل بدن و اندازه نسبت به سایر نژادها بسیار متفاوت هستند، که برای آشنایی بیشتر شما در ادامه به صورت کامل و جامع به معرفی بهتر این نوع دام زنده خواهیم پرداخت. در حال حاضر شناخت انواع گوسفندان برای دامداران از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا از این طریق می‌توانند اطلاعاتی را درباره چگونگی نگهداری و بالا بردن بازدهی خود به دست بیاورند.

ویژگی ظاهری و رنگ پشم دام تالشی

این نوع نژاد گوسفند از نظر ظاهری و رنگ بدن با سایر حیوانات دیگر بسیار متمایز می‌باشد. اغلب رنگ پشم این نوع نژاد دارای رنگ نخودی تا متمایل به سفید رنگ می‌باشد. در این دست و پا و همچنین قسمت‌هایی از سر این نوع نژاد دارای لکه‌های رنگ قهوه‌ای روشن و تاریک می‌باشد. شما با داشتن این اطلاعات در نواحی شمالی به راحتی می‌توانید این نوع نژاد را شناسایی کنید. همچنین پشم این گوسفند دارای کیفیت بسیار بالایی نیز نمی‌باشد و بیشتر دامداران اغلب برای استفاده از گوشت آنها دست به پرورش این نوع دام می‌زنند.

زیست بوم اصلی گوسفند طالشی

زیست بوم اصلی این نوع از دام منطقه طالش گیلان می‌باشد، که از این منطقه به سایر مناطق شمالی کشور منتقل و گسترش پیدا کرده‌اند. در حال حاضر می‌توان گسترش گله این نوع نژاد را از جنوب تالش تا نواحی مختلفی چون آستارا و منطقه حیران اردبیل نیز مشاهده کرد. البته با این شرایط ،این نوع دام خصوصیت این را دارد که با هر نوع شرایط آب و هوایی سازگار شود و بتواند به مناطق بیشتری از ایران نیز دسترسی داشته باشد. به این دلیل شما عزیزانی که در مناطق شمالی و مایل به غرب کشور هستید می‌توانید برای دامداری این نوع گوسفندان را نیز در انتخاب کنید.

گوسفندان شمال کشور
گوسفندان شمال کشور

خصوصیات بدنی این نژاد

اندازه و جثه بدنی این نوع دام از متوسط به بالا می‌باشد، و همین امر نیز باعث شده تا از این حیوان به عنوان نژادی درشت هیکل یاد شود. البته در این بین کیفیت گوشت و همچنین میزان گوشت بدن آن بسیار زیاد می‌باشد، و به عنوان یک نوع نژاد گوشتی در بین دامداران شناخته می‌شود. و اغلب دامداران برای فروش و استفاده از گوشت با کیفیت و خوشمزه این دام دست به نگهداری و پرورش آنها می‌پردازند.

در این بین یک نوع گوسفند زل وجود دارند که گوسفندان طالشی از نظر ظاهر بسیار شبیه آنها هستند و تنها دلیل تفاوت آنها جثه بزرگ نژاد تالشی می‌باشد. طی تحقیقاتی که این مورد صورت گرفته معلوم شده است که دام طالشی حاصل جفت گیری گوسفند مغانی و گوسفند زل می‌باشند. که این امر باعث مقاومت این نوع حیوان در برابر انواع بیماری ‌های مختلف شده است.

گوسفند اتابای

یکی دیگر از گوسفندان اصیل ایرانی نژاد اتابای هستند، که به عنوان یک نوع نژاد گوشتی در ایران شناخته می‌شوند. این نوع دام نیز از نظر ظاهری بسیار شبیه به گوسفندان زل هستند با این تفاوت که اندازه جثه این نوع دام اتابای نسبت به دام زل بسیار بزرگتر می‌باشد. این نوع دام نیز از گوشت بسیار بالایی برخوردار است و قادر است در مناطق خشک و گرمسیر بدون از دست دادن وزن به زندگی بپردازد. البته این نوع گوسفند نیز از جفتگیری گوسفند زل و گوسفند ترکمن به وجود آمده است. در این بین نام دیگر این نوع نژاد در بین دامداران گوسفند نیم دنبه نیز می‌باشد.

قیمت دام اتابای
قیمت دام اتابای

خرید دام نژاد اصیل طالشی و اتابای

در شهر تهران و کرج مراکز مختلفی در زمینه فروش و خرید گوسفند زنده وجود دارند. که در این بین مراکز معدودی دست به عرضه گوسفندان اصیل نژادی می‌پردازد. که مرکز کشتار شیپ 98 به عنوان معتبرترین مرکز عرضه دام در ایران شناخته می‌شود، که دامداران می‌توانند با مراجعه به آن به خرید انواع نژاد گوسفندان بپردازند. البته شما می‌توانید برای گرفتن مشاوره در این زمینه با شماره‌های مندرج بر روی سایت تماس بگیرید.

در مقاله و مطلب گوسفند نژاد تالشی و گوسفند نزاد اتابای ما به صورت جامع و تخصصی به بررسی تمام خصوصیات این نوع دام بسیار با کیفیت و زیبا پرداختیم. تا دامدارانی که قصد نگهداری و پرورش این نوع گوسفندان را دارند بتوانند اطلاعات تکمیلی جامعی را به دست بیاورند، و بیشتر با این نوع گوسفندان آشنا شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.