خرید دام زنده قربانی برای تاسوعا و عاشورا
دام زنده قربانی برای تاسوعا و عاشورا

خرید گوسفند برای قربانی در تاسوعا و عاشورا

قربانی کردن گوسفند زنده در روز نهم و دهم محرم الحرام که به ترتیب تاسوعا و عاشورا می باشد. خرید دام زنده (گوسفند و بره، گاو گوساله، شتر) یکی از کارهایی که هر ساله در ماه محرم توسط مسلمانان جهان انجام شده، و به ذبح دام می پردازند. در این مقاله قصد داریم تا جزئیاتی در رابطه با واقعه عاشورا و همچنین خرید دام برای قربانی کردم صحبت می کنیم.

در صورتی که قصد دارید امسال شما هم قربانی داشته باشید، شیپ 98 انواع دام زنده شهرداری رو اعم از گوسفند، گاو و شتر در ماه محرم عرضه می کند. سفارش هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی می باشد.

عزاداری روز تاسوعا و عاشورا
عزاداری روز تاسوعا و عاشورا

قربانی کردن دام زنده در تاسوعا و عاشورا

همه ما در رابطه با واقعه عاشورا اطلاعات کافی داریم. در کشورهای اسلامی مسلمانان جهان و بیشتر شیعیان در ماه محرم اقدام به پخش نذری، قربانی کردن، کمک به دیگران و … می کنند. برخی افراد اقدام به پخش غذای پخته شده در بین مردم می کنند. برخی افراد هم شله زرد و یا حلیم درسته کرده و بین مردم تقسیم می کنند. عده ای دیگر نیز هستند که قربانی کردن دام زنده را برای ادای دین خود انتخاب می کند.

لازم است بدانید که تمامی این افراد هر ساله همان کار را انجام می دهند. یعنی کسی که اقدام به خرید گوسفند زنده برای قربانی کردن می کند، در سال های آینده نیز همین کار را تکرار می کند. البته ممکن است دام زنده بزرگتری مثل گاو، گوساله و یا شتر را برای قربانی کردن انتخاب کند. به طور کلی منظور این است هر کسی بر اساس عهدی که با خود بسته هر ساله وظیفه خود را انجام میدهد.

دام زنده بهداشتی برای قربانی عاشورا تحت نظارت دامپزشکی و ارائه از مرکز عرضه و ذبح گوسفند زنده در تهران و کرج
دام زنده بهداشتی برای قربانی عاشورا

معنی تاسوعا و عاشورا

برای معنی کردن این دو واژه به نکات ریزی باید پرداخت. چرا که معانی مختلفی می توان برای آن در نظر گرفت. اما با این وجود این دو کلمه برای دو روز از ماه محرم الحرام انتخاب شده است. بنابراین به صورت کلی در رابطه با این موضوع به شکل زیر می توان آنها را معنی کرد:

تاسوعا از تسع گرفته شده و به معنای نهم است. کلمه عاشورا را نیز از عشر گرفته شده است که به معنای دهم می باشد. به همین دلیل روز نهم محرم را تاسوعا و روز دهم محرم را عاشورا نامیده اند.

قیمت روز دام قربانی برای نهم و دهم محرم

توجه داشته باشید که نرخ تمامی دام ها ممکن است نسبت به روزهای عادی متفاوت باشد. بدین شکل که به دلیل افزایش درخواست خرید و تعداد اندک دام قیمت آنها را افزایش می دهند. البته لازم به ذکر است که افزایش قیمت زیاد هم نخواهد بود و تنها چند هزار تومان قیمت گوسفند، شتر، بز،گاو، گوساله، مرغ و خروس که همگی جزو دام زنده هستند افزایش پیدا می کنند. هر چند لازم است بدانید که در ساعات شروع روز قیمت ها بسیار بالا می باشد. اما در ساعات پایانی روز به مراتب قیمت ها به دلیل فروش تمامی دام ها کاهش پیدا می کند.

قیمت دام زنده روز برای قربانی کردن در تاسوعا و عاشورا در مرکز عرضه شیپ 98 کمترین نرخ اعلام شده و می توانید جهت تهیه گوسفند با این مجموعه در ارتباط باشید.

مرکز خرید و فروش شتر زنده برای قربانی کردن در ماه محرم روز عاشورای حسینی
مرکز خرید و فروش شتر برای قربانی کردن در ماه محرم

کدام دام ها برای قربانی کردن مناسب هستند؟

سوال بسیار مهم و حائز اهمیت که برای شما عزیزانی که قصد قربانی کردن دارید ممکن است پیش بیاید. اینکه ما برای قربانی کردن از چه دام هایی می توانیم استفاده کنید. لازم است در رابطه با این سوال به شما بگوییم که اکثر دام زنده اهلی که از نظر اسلام و شرعی تایید شده امکان قربانی شدن دارند. اما در این میان اکثرا از چند مورد برای ذبح قربانی عاشورا استفاده می کنند. این موارد زیر می باشد:

بی شک شما هم در هر شهری که هستید شاهد این چند دام بوده اید که اکثرا برای قربانی کردن توسط مردم خریداری می شود. تفاوت این دامها در کوچک و بزرگ بودن آنها می باشد. بنابراین شما می توانید بر اساس میزان توانایی خود اقدام به خرید دام کرده و در روز تاسوعا و عاشورای حسینی آن را قربانی کنید.

مرکز خرید و فروش گاو زنده و گوساله زنده برای قربانی کردن در محرم
مرکز خرید و فروش گاو و گوساله برای قربانی کردن در محرم

تحویل گوسفند قربانی به مراکز کشتارگاه

در برخی شهرهای بزرگ و کوچک افراد به جای ذبح قربانی جلوی دسته های عزاداری، بعد از خرید دام زنده قربانی، آنها را به مرکز کشتارگاه که از قبل تعیین می شود تحویل می دهند. این مراکز بعد از جمع آوری همه دام ها اقدام به ذبح آنها می کند. در نهایت گوشت قربانی را در روز تاسوعا و عاشورا بین مردم تقسیم می کنند. همچنین برخی بخش ها نیز هستند که اقدام به پختن غذا کرده و آن را در بین مردم بخصوص افراد سطح پایین جامعه تقسیم میکنند.

در حال حاضر در بسیاری از شهرهای ایران خدمات مربوط به تحویل گوسفند زنده ، گاو، گوساله، شتر و … به مرکز ذبح دام زنده وجود دارد. به همین دلیل اگر تمایل به این کار داشتید می توانید مرکز مورد نظر را پیدا کرده و گوسفند قربانی خود را به آنجا تحویل دهید.

قربانی کردن گوسفند زنده در تاسوعا و عاشورا
قربانی کردن گوسفند زنده در تاسوعا و عاشورا

رعایت اصول بهداشتی قربانی کردن دام

رعایت بهداشت در روز تاسوعا و عاشورا یکی از مهمترین نکات محسوب می شود. همه ما به خوبی میدانیم که بیماری های زیادی بین انسان و حیوان مشترک می باشد. به همین دلیل بازم است در روز نهم محرم (تاسوعا) و روز دهم محرم (عاشورا) تمامی اصول بهداشت را رعایت کنیم. همانطور که میدانید اکثرا دام زنده قربانی را در کوچه ها و خیابان ها قربانی می کنند. به این شکل که هنگام عبور دسته های عزاداری در جلو دسته اقدام به ذبح قربانی می کنند.

ریخته شدن خون در معابر عمومی ممکن است برای شهروندان خطر ساز باشد. به همین دلیل در شهرهای مختلف بعد از انجام عمل ذبح گوسفند قربانی و سایر دام ها ، بعد از عبور دسته عزاداری اقدام به شستن کوچه و خیابان ها می کنند.

از طرفی هم بیماری های مشترک بین انسان و حیوان به گونه ای می باشد که واگیردار هستند. به همین دلیل در صورت ابتلا به این بیماری همه شهروندان در خطر خواهند بود.

دسته سینه زنی و زنجیر زنی عاشورا
دسته سینه زنی و زنجیر زنی عاشورا

شرایط دام برای قربانی

حتما فکر می کنید که گوسفند قربانی باید چه شرایطی برای قربانی شدن در روز نهم محرم الحرام و روز دهم محرم الحرام داشته باشد. این موضوع در رابطه با سایر موارد مثل: شرایط گاو و گوساله قربانی، شرایط گوسفند و بره، شرایط شتر برای قربانی کردم در عاشورا نیز صدق می کند. بنابراین توجه داشته باشید که با رعایت اصول و شرایط لازم ذبح دام قربانی مورد قبول خدای تعالی باشد.

خرید گوسفند زنده برای قربانی کردن در روزهای تاسوعا و عاشورا باید از مراکز معتبری خریداری شود تا از سالم بودن دام اطمینان حاصل کنید. در چنین مناسب هایی اکثرا در شهرهای مختلف مراکز خرید گوسفند زنده معرفی شده و افراد می توانند از طریق این مراکز عرضه و ذبح دام اقدام به خرید کنند. همچنین برخی نکات بهداشتی و پاکیزگی دام از نظر بیماری باید مورد بررسی قرار بگیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.