تشابه گوسفند و بز
تشابه گوسفند و بز

تفاوت و تشابه گوسفند و بز

تفاوت و تشابه گوسفند و بز می تواند موضوع جالبی باشد که مورد بررسی قرار گیرد. از آنجایی که همواره پرورش بز و گوسفند زنده در کنار یکدیگر بوده است و دامداران نسبت به نگهداری از هر دو جنس در یک محیط اقدام نموده اند، بنابراین تصور بر این است که هیچ تفاوتی در این بین وجود ندارد. اما در اصل بز و گوسفند دارای تفاوت هایی هستند که می تواند تشابه های آنها را نیز مورد تاثیر قرار دهد. در همین رابطه در این بخش به بررسی موضوع تفاوت بز و گوسفند و تشابه های آنها نیز می پردازیم.

گوسفند و بز چه فرقی دارند ؟

تفاوت های بز و گوسفند و همچنین شباهت های بز و گوسفند برای دامداران بسیار مشخص است، به صورتی که دامداران به راحتی می توانند موارد تشابه و تفاوت را در این دو جنس بیابند. اما در مواردی عزیزانی که با این دو جاندار آشنا نیستند نمی توانند به تشخیص تفاوت ها و تمایزات ظاهری نیز بپردازند. علاوه بر مشخصات ظاهری و موارد تغذیه ای و …مواردی همچون بازار خرید و قیمت بز زنده و گوسفند نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.

شباهت و تفاوت گوسفند با بز
شباهت و تفاوت گوسفند با بز

گوسفند و بز هر دو حیوانات اهلی بسیار پر بازدهی هستند که برای نگهداری و پرورش در جهت سودآوری و ایجاد کسب و کار بسیار مناسب هستند، چرا که بخش زیادی از مایحتاج مربوط به خوراک انسان از طریق دام تامین می شود. در این میان اگر قصد دارید به پرورش و نگهداری و یا حتی خرید برای مصارف مختلف این دام ها بپردازید، باید درک و شناخت درستی از هر دو داشته باشید که در ادامه به بررسی دقیق تر این موضوع می پردازیم.

شباهت بز و گوسفند

شباهت اولیه در نژاد هر دوی جانداران نام برده این است که هم گوسفند و هم بز در زمینه تولید شیر و سایر موارد همچون گوشت و لبنیات مشتق از شیر نقش بسیار زیادی دارند، تا حدودی می توان محل نگهداری هر دو را یکسان در نظر داشت در حالی که اصولا باید جدا باشد و محیط متفاوتی را داشته باشند اما در صورت یکسان بودن نیز مشکلی بروز نخواهد کرد. هر دو نوع می توانند در مرتعی یکسان به چرا بپردازند و از علوفه یکسان نیز استفاده کنند. هر دو جزو جانداران نشخوار کننده هستند و معده چهار قسمتی دارند.

بیماری های دامی مشترک در بین هر دو نوع همچون انواع انگل در گوسفندان و بز که سبب بروز بیماری در دام می گردد دیده می شود. از نظر کیفیت گوشت و مزه نیز می توان هر دو را در یک حدود دانست. رفتار هایی نظیر پرخاشگری و عصبانیت در بین هر دو جنس دیده می شود. انجام مواردی همچون سم چینی و اصلاح سم و یا واکسیناسیون و دادن دارو ها برای هر دو یکسان است.

تفاوت های بز و گوسفند

به طور کلی می توان گفت که بز ها در هر نژاد و در هر منطقه ای قادر به کوه پیمایی و صخره نوردی هستند و همواره به مراتع مرتفع علاقه دارند اما در بین انواع نژاد گوسفندان تنها نژاد های خاصی نظیر گوسفند افشاری و … که دارای دست و پا های قدرتمند هستند می توانند برای مناطق کوهستانی و صخره ای مناسب باشند. سرعت بالا و صخره نوردی و قابلیت انجام پرش های بلند سبب شده است تا در مواقع خطر، بز ها کمتر از گوسفندان در معرض خطر باشند و بتوانند خود را از خطر دور کنند.

نوع تغذیه بز و گوسفند

میزان علوفه ای که برای گوسفندان مورد استفاده قرار می گیرد نسبت به بز بسیار زیاد می باشد چرا که اصولا وزن گوسفنده زنده از بز بیشتر است و از این رو نیازمند مواد بیشتری نیز می باشد. بز ها تمایل دارند تا قسمت بالایی گیاهان را بخورند در حالیکه گوسفندان نسبت به خورد ساقه گیاهان بیشتر تمایل دارند. نگهداری بز ها به دلیل جنب و جوش زیاد و حرکت زیاد کمی سخت می باشد و از این رو نگهداری گوسفند در حصار و مراتع بسیار راحت تر از بز می باشد.

گوسفند و بز
گوسفند و بز

تفاوت ظاهری بز با گوسفند

اندازه بز در مقایسه با انواع نژاد های گوسفندان کوچکتر می باشد و حتی بز های بزرگ جثه نیز همواره نسبت به گوسفندان کمی کوچکتر هستند. بز ها دارای ریش هستند که گوسفندان فاقد آن هستند. بز دارای شاخ می باشد و گوسفند نیز در مواردی دارای شاخ در جنس نر می باشد. بز ها دارای مو هستند و گوسفندان دارای پشم هستند و بسیاری از گوسفندان نیز در جهت استفاده از پشم مورد پرورش واقع می شوند. در بز ها دم دیده می شود در حالیکه در گوسفندان دنبه و دنبالچه وجود دارد و تنها در برخی نژاد ها دم وجود دارد که رو به پایین است در حالی که دم بز همواره رو به بالا می باشد.

تفاوت و تشابه گوسفند و بز در این بخش به صورت کلی مورد بررسی واقع شد تا عزیزان بتوانند تفاوت های موجود در بین هر دو جنس را درک کنند، از لحاظ نوع شیر و گوشت نیز بسته به نوع استفاده و ذائقه افراد، می تواند گوشت و شیر هر کدام مورد استفاده قرار گیرد. برای خرید دام زنده در تهران می توانید با شماره های موجود در سایت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.