ضرورت مصرف آب برای گوسفندان
ضرورت مصرف آب برای گوسفندان

تاثیر مصرف آب سالم در تغذیه گوسفند

تاثیر مصرف آب سالم در تغذیه گوسفند بسیار زیاد است به طوری که زمان خوردن آن توسط گوسفندان و حتی میزان مصرف آب و نوع آب از این لحاظ که عاری از میکروب و بیماری باشد یا خیر، همگی جزو موارد حائز اهمیت می باشد. آب برای هر جانداری لازم و ضروری است و در وهله بعدی رشد و زنده ماندن بدون آب برای هیچ جانداری امکان پذیر نیست. علی رغم این موارد، آبی که توسط جانداران مورد استفاده قرار می گیرد، باید آبی سالم و مناسب برای تغذیه باشد تا جاندار دچار هیچ گونه مشکلی نشود. در همین رابطه در ادامه به بررسی موضوع نقش آب در سلامت گوسفند می پردازیم.

اهمیت مصرف آب سالم برای گوسفندان

قبل از هر چیزی که در رابطه با نوع مصرف آب در گوسفند بیان کنیم، بهتر است بگوییم اگر می خواهید در مناطق کم آب و علف به دامداری مشغول شوید، بهتر است به جای خرید گوسفند، با خرید بز زنده، درآمد بیشتری را نصیب خود کنید. چرا که بز ها نسبت به گوسفندان به آب و علوفه کمتری احتیاج دارند و می توانند مقاومت بیشتری نیز از خود در برابر علوفه کم و کم آبی نشان دهند. البته این بدین معنی نیست که بز ها به آب احتیاجی ندارند، بلکه این موضوع در مقایسه با گوسفند می باشد.

آب سالم برای گوسفند
آب سالم برای گوسفند

آب می تواند هم زمینه بروز بیماری در دام و هر زمینه جلوگیری از بروز بیماری در دام باشد. به این معنی که در صورتی که شما به دام خود آب آلوده و حاوی انواع میکروب و باکتری بدهید مسلما زمینه بروز انواع بیماری در دام را به وجود آورده اید. و در صورتی که آب مناسب و سالم به دام بدهید از بروز بیماری ها و علائمی که در اثر مصرف آب کم به وجود می آید نیز جلوگیری می نمایید.

توصیه هایی در رابطه با آب دادن به دام

میزان آب مصرفی برای هر دامی می تواند به عواملی همچون سن دام، میزان فعالیت دام، نوع علوفه مصرفی و … بستگی داشته باشد. همواره برای آب دادم به گوسفند زنده سعی شود تا آب زلال و زیادی برای دام در نظر گرفته شود تا به میزان نیاز از آن مصرف کند. آب مورد استفاده می تواند آبی مناسب و پاک در حال جریان باشد و یا آبی باشد که در داخل مخزنی ذخیره شده باشد.

بهتر است آبی که گوسفند از آن می نوشد عاری از مواد اضافی حتی گیاه و کاه و علف و … باشد. از بردن دام بر سر جوی هایی که می دانید فاضلاب شهری در آن جریان دارد خودداری کنید. گوسفندان بیشتر تمایل دارند که در آب های جاری در جریان مخالف آب قرار بگیرند و به نوشیدن آب مشغول شوند بنابراین در چنین مکانی همواره مراقب باشید تا گوسفندان غرق نشوند.

تاثیر کم آبی بر گوسفندان

یکی از تاثیرات نخوردن آب کافی که در گوسفند و گاو بروز می کند و سبب به وجود آمدن مشکلاتی در آنها می شود را می توان کم ادراری و سفت شدن مدفوع دانست. علاوه بر این مورد، کم شدن شیر در جنس ماده گاو و گوسفند و همچنین توقف روند وزن گیری و در ادامه کاهش وزن دام از جمله مواردی می باشد که می تواند از عوارض خوردن آب کم توسط دام تلقی شود. در ضمن بهتر است بگوییم که مصرف بیش از اندازه آب نیز سبب بروز مشکلاتی همچون اسهال و ادرار زیاد و در نتیجه بروز مشکلات دیگر خواهد شد.

نقش آب در زندگی گوسفندان
نقش آب در زندگی گوسفندان

بررسی کیفیت آب

همانطور که می دانید نوع آبی که در اکثر دامداری ها اعم از سنتی و صنعتی که مورد استفاده قرار می گیرد، از آب چاه می باشد. بیشتر آب های چاه نیز که از سفره های زیر زمینی تغذیه می شود همواره ممکن است دارای موادی همچون نیتریت بالا، انواع میکروب و بیماری و … باشد و حتی در مواردی نیز ممکن است آب فاضلاب در آن نفوذ کرده باشد. بنابراین اکثرا پیشنها افراد عدم استفاده از آب چاه و یا انجام آزمایش برای بررسی کیفیت آب مورد نظر می باشد.

نقش آب در تغذیه گوسفندان

آب در وهله اول برای هر موجودی اعم از گوسفند و هر جاندار دیگری نیاز است و لازمه زنده ماندن برای هر موجودی، مصرف آب می باشد. بنابراین شما نیز باید این عامل حیات و زنده ماندن را دائما در اختیار دامی که نگهداری می کنید بگذارید. فراهم آوردن آب لازم برای بره و گوسفند بسیار ضروری است و بعد از برطرف کردن این نیاز می توان از فواید مصرف آب سالم سخن گفت. در ادامه به بررسی تاثیرات و نقش آب در سلامت بره و گوسفندان می پردازیم.

  • کمک به فرآیند هضم و گوارش
  • انتقال مواد مغذی و مورد نیاز به بخش های مختلف از طریق خون و رگ
  • کمک به دفع مواد زائد از طریق ادرار و مدفوع
  • فراهم آوردن محیط مناسب برای جنین در طی دوره آبستنی
  • کمک به حفظ سلامت دام برای جلوگیری از بروز بیماری
  • متعادل نمودن دمای بدن
  • نقش موثر در انجام عمل تعریق و دفع مواد زائد
  • و …

تاثیر مصرف آب سالم در تغذیه گوسفند و موارد دیگری پیرامون این موضوع خدمت شما عزیزان ارائه گردید، برای اطلاع از قیمت روز گوسفند زنده و مواردی که در هنگام خرید نیاز دارید می توانید با شماره های موجود در روی سایت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.