گاو چندقلوزا

دوقلوزایی و چند قلوزایی در گاو شیری و گوشتی

چند قلوزایی در گاو بر خلاف سایر دام زنده اهلی که در همه جا در حال پرورش می باشد زیاد هم خوب نیست. برخی بر این تصور هستند با زایش دو گوساله در هر دوره آبستن صرفه اقتصادی دارد و می تواند تاثیر زیادی در افزایش گله داشته باشد. اما این موضوع کاملا برعکس بوده و علاوه بر نداشتن صرفه اقتصادی بلکه آن را کاهش می دهد. البته لازم است بدانید که برخی تمایل دارند گاو چندقلوزا پرورش دهند و برخی دیگر از این نوع زایش جلوگیری می کنند. در مقاله این بخش از گوسفند زنده شیپ98 با هم در رابطه با این موضوع صحبت میکنیم.

گاوهای چند قلوزا

با زایش دو یا چند گوساله در هر دوره آبستن می تواند آن گاو ماده و نر آن را گاو چندقلوزا می نامند. بسیاری بر این باور هستند که جلوگیری از دو قلو آبستن شدن اشتباه است و تا جای ممکن سعی میکنند از این اتفاق جلوگیری کنند. در حالی که برخی دیگر با قبولی شرایطی که رخ میدهد تمایل دارند با جفت گیری برخی نژاد گاوهای دوقلوزا اقدام به زایش دو گوساله زنده می کنند.

چندقلوزایی در گاو
چندقلوزایی در گاو

چند قلوزایی در گاو به این صورت است هنگام لقاح دو تخمک از فولیکول آزاد شده که این دو سبب ایجاد دو جنین در رحم گاو می شود. این مکانیسم سبب می شود گاو دوقلوزا شود. همچنین در صورتی که یک تخمک از فولیکول رسیده آزاد شود، سبب به وجود آمدن جنین یک جنین شده و گاو تک قلوزا می شود.

قبلا در بخش دیگری از سایت در رابطه با بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا اطلاعات مفیدی ارائه کردیم. در صورتی که علاوه بر گاو قصد دارید با این ویژگی در گوسفندان هم آشنا شوید می توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

معایب چندقلوزا شدن گاو

همانطور که بالاتر اشاره کردیم ، دو قلوزا بودن گاو صرفه اقتصادی خوبی ندارد. علاوه بر این دلایل بسیار زیاد دیگری هستند که دامداران از دوقلوزا کردن گاو جلوگیری می کنند. اگر قبلا این تجربه را داشته باشید، حتما با شرایط و وضعیت زایش گاو آشنا هستید. زمانی که دو گوساله در دوران آبستن داخل رحم باشد چندین مشکل و بیماری جان گاو و گوساله ها را تهدید می کند. برخی از معایب مهم عبارتند از:

  • بیمار شدن گاو
  • مردن جنین (مرده زایی)
  • سقط شدن جنین
  • زایش سخت (سخت زایی)
  • تاثیر روی تعداد دوره آبستن شدن گاو
  • و …
معایب و مزایای دوقلوزا شدن گاو
معایب و مزایای دوقلوزا شدن گاو

تاثیر نوع تغذیه روی چند قلوزایی گاو

یکی از مواردی که در دوران آبستن و حتی قبل از انجام لقاح هم باید انجام شود مربوط به تغذیه مناسب گاو می باشد. با در نظر گرفتن یک برنامه غذایی عالی می توانید تاثیر خوبی روی گاو چندقلوزا بگذارید. حتما می دانید که تغذیه مناسب بهتر است شامل پروتئین هایی باشد که انرژی زیادی دارند. در این صورت با رعایت این اصول برنامه غذایی گاو زنده شما تا جای ممکن می توانید از دلایل و معایب دوقلوزایی جلوگیری کنید. مواردی که مربوط به سخت زایی، مرده زایی، سقط جنین ، بیمار شدن گاو و … که همگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

نژاد گاو های چند قلوزا

یکی از مهمترین موضوعات در رابطه با نژاد گاو می باشد. هر نوع دام زنده دارای نژادهای مختلفی می باشد که این موضوع درباره گاو و گوساله صدق می کند. برخی از این دام ها با عنوان نژاد چندقلوزا شناخته می شوند. در صورتی که این نوع نژاد گاو در دنیا را داشته باشید، درصد دوقلوزا شدن گاو بسیار بالا می باشد.

فصل هایی که در دوقلوزایی تاثیر دارند

لازم است در رابطه با فصل جفتگیری و لقاح برای دو یا چندقلوزایی اطلاعات لازم را داشته باشید. در فصل تابستان امکان چندقلوزایی بالا می باشد. به این صورت که اگر قصد دارید گاو شما دو گوساله هنگام زایش متولد کند، این عمل بهتر از در تابستان رخ دهد. فصل تابستان درصد دوقلوزا بودن را بسیار افزایش می دهد.

فصل زمستان بر خلاف تابستان جزو فصولی می باشد که سبب کاهش درصد چندقلوزایی می شود. به همین دلیل اکثر دامداران در مکان هایی که در حال پرورش و پرواربندی گاو و گوساله هستند، سعی می کند این اتفاق بیشتر در تابستان رخ دهد.

قیمت گاو چند قلوزا
قیمت گاو چند قلوزا

قیمت خرید گاو و گوساله چند قلوزا

چندقلوزایی در گاو را تا این بخش به طور کلی مورد بررسی قرار دادیم. در صورتی که قصد دارید اقدام به خرید و فروش گاو دوقلوزا یا حتی خرید گوساله دوقلوزا کنید، لازم است در رابطه با قیمت دام زنده با ویژگی دو و چندقلوزایی اطلاع داشته باشید. قیمت این نوع گاوها بر اساس نژاد می تواند متفاوت باشد. همچنین قیمت ها در برخی شهرها ممکن است کمی بالا و پایین داشته باشید.

علاوه بر گاو، بسیاری از دامداران اقدام به خرید گوساله کرده و با پرواربندی آن تا زمان آماده بودن برای آبستن شدن و زایش به آنها رسیدگی می کنند که بتوانند شرایط بدنی و موارد لازم را در گوساله ایجاد کنند.

برای خرید گاو دوقلوزا می توانید به مراکز فروش دام در شهر خود مراجعه کرده و از افرادی که این نوع گاو و گوساله را میفروشند، قیمت را پرسیده و گاو را خریداری کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.