وزن گوسفندان نژاد ایرانی
وزن گوسفندان نژاد ایرانی

وزن گوسفند زنده و تاثیر آن روی قیمت

وزن گوسفند زنده به عنوان یکی از مهمترین فاکتور ها در هنگام انتخاب و خرید دام می باشد که برای خریداران و فروشندگان بسیار قابل اهمیت می باشد. گوسفند زنده و بره زنده از نظر شکل و اندام بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. به این خاطر وزن گوسفنده زنده و وزن بره زنده با یکدیگر بسیار متفاوت است، در همین رابطه در این بخش به بررسی کلی این موضوع می پردازیم تا اطلاعات کامل و جامعی در این رابطه در اختیار داشته باشید. 

متوسط وزن گوسفند زنده

وزن میانگین گوسفند زنده در حال حاضر بر اساس معیارهای مختلفی مانند نژاد گوسفند ، محل نگهداری ، غذای دام و … سنجیده می‌شود. به این خاطر ما در ادامه سعی می‌کنیم تا اطلاعات بسیار دقیق و کاملی را درباره وزن نژادهای مختلف در اختیار شما قرار دهیم. تا شما عزیزان علاقه‌مند به دامداری، و همچنین کسانی که به دنبال ذبح و قربانی گوسفند و بره هستند بتوانند در این رابطه اطلاعات جامعی را به دست بیاورند.

وزن گوسفند ایرانی

با توجه به اینکه خرید و فروش دام ها بر اساس مقدار وزن آنها صورت می گیرد و این قاعده برای تمامی گوسفندان از جمله ایرانی، خارجی و … وجود دارد. بنابراین می توان آن را جزو مهمترین گزینه هایی در نظر داشت که برای همگان اهمیت دارد. دامداران همواره به دنبال راه هایی برای چاق کردن گوسفندان هستند تا وزن بیشتری داشته باشند و خریداران نیز به دنبال کسب لاشه گوشتی سنگین و بهتر، نسبت به خرید دام با وزن بیشتر تمایل دارند.

1- گوسفند زنده

قبل از اینکه ما در ادامه مطلب وزن دام زنده بر اساس نوع نژاد گوسفند و بره به بررسی وزن انواع گوسفند و بره زنده بپردازیم. تعریفی جامع و اندک از گوسفند در اختیار شما قرار می‌دهیم، تا شما در این باره اطلاعات جامعی را به دست بیاورید. گوسفند به عنوان اولین حیوان اهلی در تاریخ شناخته می‌شود. که انسان‌ها از تمامی محصولات لبنی و گوشتی آن استفاده می‌کنند. اگر شما با دقت نگاه کنید خواهید فهمید که هیچ یک از اعضا گوسفند همچون حیوانات حلال گوشت دیگری نظیر گوساله و گاو زنده دور ریختنی نیست. و دارای کاربری خوراکی ، صنعتی و دارویی می‌باشد.

وزن گوسفند چقدره

به طور مثال از گوشت گوسفند به عنوان خوراک و غذا استفاده می‌شود. که با نام گوشت قرمز نیز شناخته می‌شود. و حامل مقدار پروتئین بسیار بالایی می‌باشد که این نوع گوشت جایگاه خاصی در سبد غذایی انسان‌ها دارد. همچنین پشم گوسفند در صنایع مختلف مانند ریسندگی، نخ بافی و … کاربرد فراوانی دارد. که این امور نشان دهنده گوسفند می‌باشد.

1- در رابطه با وزن دام باید بدانید

هدف یک فرد دامدار برای کسب اطلاعات در رابطه با موضوع وزن کاملا مشخص است. اما سایر افراد می خواهند در این باره اطلاعاتی را بدست آورده تا هنگام خرید در دام افراد سودجو نیفتند. بسیاری از شما احتمالا منظور من را متوجه شده اید. بله درست است ، متاسفانه برخی مراکز نامعتبر از عدم آگاهی مشتریان خود سوء استفاده کرده و وزن غیر واقعی به آن ها اعلام می کنند. هر چند این کار دور از انسانیت است و نباید همچین مواردی رخ دهد. ما قصد داریم شما را با موضوع مهم در رابطه با میانگین و متوسط وزن آشنا کنیم. البته این را هم خدمت شما عرض کنم که این مورد به مواردی زیادی بستگی دارد. برای اینکه خیلی ساده تر بخواهیم توضیح دهیم لازم است بدانید که عواملی همچون:

 • نوع نژاد
 • نوع جنسیت (نر و ماده) یا به اصطلاح قوچ و میش
 • تغذیه
 • محل پرورش و پرواربندی
 • بیماری
 • آلودگی
 • شرایط آب و هوایی
 • زایش

همگی در این رابطه تاثیرگذار هستند. پس فکر نکنید که تنها با یک عدد برای وزن قوچ و وزن میش روبرو هستید. در ادامه به طور مفصل این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم و در نهایت بر اساس نوع نژاد و همچنین نوع نر و ماده بودن اعداد را در اختیار شما قرار می دهیم.

2- وزن متوسط گوسفند زنده چقدر است

در ایران نژادهای مختلف گوسفند و بره زنده وجود دارد که برای آشنایی بیشتر شما بهترین نژاد گوسفندان ایرانی معرفی شده اند. که هر کدام از این نژادها دارای وزن و ویژگی بسیار خاصی می‌باشند. در ادامه این بخش به صورت تخصصی و کامل به بررسی متوسط وزن نژادهای مختلف گوسفند در دنیا می‌پردازیم. تا اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم. همچنین شما می‌توانید از طریق تماس با شماره‌های داخل سایت از وزن متوسط دام زنده اطلاع حاصل نمایید.

متوسط وزن گوسفنده ایرانی

تا این بخش جزئیات مختصری در رابطه با نکاتی که لازم بود در رابطه با این زمینه بدست بیاورید را خدمت شما توضیح دادیم. اکنون شما می دانید که چه عواملی می توانند روی وزن تاثیر داشته باشند. همچنین گفته شد که با وجود عوامل مختلف تاثیرگذار ما قصد دارید در رابطه با میانگین وزن صحبت کنیم. پس از این نظر هم خیالتان راحت باشد که به اطلاعات کامل و جامعی دسترسی  خواهید داشت.

مهمترین موضوعی که لازم است به آن توجه زیادی داشته باشیم را ابتدا برای شما مشخص می کنیم و در نهایت میریم سراغ بررسی اعداد و ارقام مربوط به هر کدام از آنها.

 1. نوع نژاد مهمترین موردی است که در رابطه با وزن باید به آن توجه داشته باشیم.
 2. گزینه دوم مربوط به نوع جنسیت دام است ، یعنی متوسط وزن میش با متوسط وزن قوچ را بررسی می کنیم.
 3. مورد سوم مربوط به سن گوسفند می باشد ، یعنی بررسی می کنیم که بر اساس وزن و سن گوسفند در چه دورانی است. (بالغ و نابالغ بودن)

وزن دام زنده

وزن نژاد های مختلف 

همانطور که گفته شد شرایط و نوع تغذیه در کنار نژاد و … می توانند جزو موارد تاثیر گذار در میزان وزن گیری دام باشند. وجود گوسفندان در شرایط نابرابر و یا وجود و عدم وجود ژن مربوط به کسب وزن و … همگی می توانند جزو عواملی باشند که در تعیین وزن دام موثر باشند. در همین رابطه هر گوسفندی می تواند وزن خاص به خود را داشته باشند، در ادامه به بررسی انواع وزن گوسفندان ایرانی که جزو شناخته شده ترین و معروف ترین نژاد ها هستند، می پردازیم. 

وزن گوسفند بختیاری

گوسفند زنده بختیاری نوعی دیگر از نژاد گوسفندان می‌باشد. در این بین نیز وزن نژاد گوسفند بختیاری نر شش ماهه چیزی حدود 40 الی 42 کیلوگرم می‌باشد. و وزن دام ماده بختیاری ماده چیزی در حدود 35 الی 37 کیلوگرم می‌باشد. وزن متوسط گوسفند بالغ نر بختیار نیز در حدود 75 الی 77 کیلوگرم می‌باشد. همچنین وزن متوسط گوسفند ماده بختیاری بالغ در حدود 55 الی 58 کیلوگرم می‌باشد.

متوسط وزن نژاد کردی

نژاد گوسفند کردی نیز یکی دیگر از نژادهای گوسفند می‌باشد. که ما در این مطلب به بررسی متوسط وزن گوسفند زنده کردی خواهیم پرداخت تا اطلاعات دقیقی را درباره وزن دام کردی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که از نام این گوسفند پیدا است نژاد این گوسفند مربوط به مناطق غربی کشور و استان‌های کورد نشین می‌باشد. که این نژاد بر اساس آب و هوا و شرایط زندگی دارای ویژگی های خاصی هستند.

وزن گوسفند

وزن متوسط گوسفند نر کردی شش ماهه چیزی در حدود 31 الی 33 کیلوگرم می‌باشد. و میانگین وزن ماده کردی شش ماهه چیزی در حدود 29 الی 30 کیلوگرم می‌باشد. میانگین وزن نژاد نر کردی بالغ 50 الی 53 کیلوگرم می‌باشد. همچنین متوسط وزن ماده کردی بالغ در بین 39 الی 41 کیلوگرم می‌باشد.

وزن نژاد گوسفند مهربانی

نژاد گوسفند مهربانی یکی از کمیاب‌ترین نژادهای گوسفند در ایران می‌باشد. که دارای گوشت با کیفیت و خوشمزه‌ای هست. به این خاطر ما در این مطلب متوسط وزن گوسفند زنده به بررسی وزن نژاد مهربانی به عنوان یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی خواهیم پرداخت. میانگین وزن نژاد نر مهربانی شش ماهه 33 الی 36 کیلوگرم می‌باشد. و وزن متوسط گوسفند ماده مهربانی شش ماهه در بین 25 الی 27 کیلوگرم است. همچنین متوسط وزن دام نر مهربانی بالغ چیزی در حدود 65 الی 69 کیلوگرم می‌باشد. و وزن  ماده مهربانی بالغ 53 الی 55 کیلوگرم است.

وزن نژاد مهربانی

متوسط وزن دام فراهانی

وزن نژاد نر فراهانی شش ماهه در بین 26 الی 28 کیلوگرم است. و وزن ماده فراهانی شش ماهه چیزی در حدود 27 کیلوگرم می‌باشد. همچنین وزن نوع نر فراهانی بالغ 52 الی 54 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن دام ماده فراهانی بالغ در حدود 40 الی 42 کیلوگرم است. استعداد بالای جنس نر این گونه سبب شده است تا دامداران نسبت به خرید بره پرواری فراهانی اقدام کنند. تا در مدت زمان کوتاهی با پروار کردن آن، وزن قابل قبولی داشته باشد و در هنگام فروش سود بیشتری کسب کنند. 

وزن گوسفند افشاری

گوسفند زنده امروزه به صورت نابالغ شش ماهه یا همان بره و بالغ بالای شش ماه یعنی 15 ماهه شناخته می‌شوند. که هر کدام از آنها دارای وزن متفاوتی هستند. گوسفند افشاری به عنوان یکی از بهترین نژاد‌های ایرانی شناخته می شود. در این بین گوسفند نر افشاری شش ماهه وزنی حدود 35 کیلو گرم الی 37 کیلو گرم دارد. همچنین وزن دام ماده افشاری شش ماهه بین 32 الی 34 کیلو گرم می‌باشد. همچنین میانگین وزن نژاد افشاری بالغ در نوع نر (قوچ) چیزی در حدود 65 الی 68 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن ماده افشاری بالغ (قوچ) بین 50 الی 52 کیلوگرم می‌باشد.

وزن گوسفد سنجابی

وزن متوسط گوسفند سنجابی نیز در دوره‌های مختلف بالغی و نابالغی آن متفاوت می‌باشد. به این دلیل ما در این مطلب متوسط وزن گوسفند زنده به بررسی وزن نژاد سنجابی خواهیم پرداخت. وزن نر سنجابی شش ماهه در حدود 31 الی 33 کیلوگرم می‌باشد. و  وزن ماده سنجابی شش ماهه 31 الی 32 کیلوگرم است. همچنین وزن دام نر سنجابی بالغ چیزی در بین 55 الی 57 کیلوگرم است. وزن ماده سنجابی بالغ 53 الی 55 کیلوگرم است.

وزن نژاد سنجابی

متوسط وزن گوسفند بهمنی

میانگین وزن نر بهمنی شش ماهه در بین 31 الی 33 کیلوگرم است. وزن نژاد ماده بهمنی شش ماهه نیز 32 کیلوگرم می‌باشد. همچنین وزن دام نر بهمنی بالغ چیزی در حدود 60 الی 63 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن ماده بهمنی بالغ در بین 40 الی 45 کیلوگرم است. این گونه نیز در صورت مهیا بودن شرایط و دور از بیماری ها و داشتن تغذیه مناسب می تواند به وزن مورد قبولی دست پیدا کند. 

متوسط وزن گوسفند سنگسری

نژاد گوسفند سنگسری از نوعی می‌باشد که اندام و اندازه آنها کوچک است و در عوض دارای گوشت با کیفیت و لذیذی می‌باشد. در این بین متوسط وزن دام نر سنگسری شش ماهه 23 الی 25 کیلوگرم می‌باشد. وزن ماده سنگسری در بین 20 الی 22 کیلوگرم است. همچنین وزن قوچ سنگسری بالغ در بین 44 الی 48 کیلو گرم می‌باشد. و وزن میش سنگسری بالغ در بین 42 الی 44 کیلوگرم است.

گوسفنده سنگسری

متوسط وزن دام مغانی

نژاد گوسفند مغانی یکی از پرطرفدارترین نژاد گوسفند می‌باشد. که گوشت نژاد مغانی از نظر کیفیت دارای ارزش بالایی می‌باشد. وزن نر مغانی شش ماهه (قوچ) چیزی در حدود 32 الی 34 کیلوگرم می‌باشد. و متوسط وزن دام ماده مغانی شش ماهه 30 الی 32 کیلوگرم (میش) است. همچنین میانگین وزن گوسفند نر مغانی بالغ در بین 60 الی 62 کیلوگرم است. وزن ماده مغانی بالغ در بین 50 الی 52 کیلوگرم می‌باشد. یکی از گوسفندان گوشتی که می تواند وزن بالایی داشته باشد و برای ذبح و کشتار بسیار مورد توجه می باشد، دام مغانی می باشد که در دشت مغان نگهداری می شوند. 

متوسط وزن گوسفند تالشی

نژاد گوسفند تالشی نیز از نوع نژاد های کوچک اندام در ایران می‌باشد. که بیشتر در مناطق شمالی کشور نگهداری و پرورش داده می‌شود. وزن متوسط گوسفند زنده نر تالشی شش ماهه 20 الی 22 کیلوگرم می‌باشد. وزن  ماده تالشی شش ماهه نیز در بین 18 الی 20 کیلوگرم است. همچنین وزن نر تالشی بالغ 46 الی 48 کیلوگرم است. و وزن ماده تالشی بالغ در بین 40 الی 44 کیلوگرم می‌باشد.

وزن نژاد تالشی

3- وزن بره شش ماهه

متوسط وزن بره شش ماهه نیز بنابر شرایط مختلف و نوع نژاد آن متفاوت است. و ما در بالا به صورت جامع توانستیم وزن بره شش ماهه زنده در انواع نژاد، و همچنین وزن گوسفنده بالغ در انواع نژاد را توضیح دهیم. که شما می‌توانید با مطالعه بخش بالایی از وزن بره شش ماهه مطلع شوید.

شاید برای شما هم سوال باشد که در بین سن و سال چرا 6 ماه بیشتر برای دام مد نظر می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بره در ماه های ابتدایی تولد بسیار نحیف و ضعیف می باشد و با گذشت زمان رشد بدنی خواهد داشت و در نتیجه بالغ می شود. در صورتی که افراد نسبت به ذبح بره در ماه های کم اقدام کنند، بدون شک مقدار گوشت کمی از ذبح آن حاصل می شود و در مواردی نیز به دلیل خام بودن گوشت و عدم تکامل بخش هایی از بدن، افراد از خردن گوشت آن امتناع می کنند.

4- معیار های اثر گذار بر وزن دام زنده

در حال حاضر معیارهای بسیار زیادی بر روی نسبیت وزن به سن گوسفند تاثیر گذار می‌باشد. اما نوع نژاد گوسفند، تاثیر بسیار زیادی بر روی وزن آن دارد. همچنین شرایط نگهداری و شرایط آب و هوایی می‌تواند نقش بسیار تاثیر گذاری بر روی وزن دام داشته باشد. یعنی در شرایط آب و هوایی خوب وزن  افزایش پیدا می‌کند. و در شرایط آب و هوایی بد وزن گوسفند کاهش پیدا می‌کند. نوع غذا نیز می‌تواند بر وزن گوسفند زنده تاثیر گذار باشد. به صورتی که هرچه کیفیت غذای گوسفند زیاد باشد وزن دام زنده نیز افزایش پیدا می‌کند.

میانگین وزن گوسفندان

اینکه دام سالم باشد یا به بیماری های پنهان و آشکاری مبتلا باشد نیز بسیار در تعیین وزن آن موثر می باشد. برای مثال دام بیمار با داشتن بیماری گوارشی که مانع از گوارش آن شود و یا با داشتن مشکل حرکتی که مانع از حرکت و چرای آن شود، نمی تواند مقدار وزن خوبی کسب کند. ارائه انواع دارو های پیشگیری کننده و درمانی می تواند در میزان رشد و یا عدم رشد دام موثر باشد. 

5- چند درصد وزن دام گوشت است؟

سوالی که به ذهن بیشتر افراد در مورد وزن نژاد‌های مختلف گوسفند خطور می‌کند، این سوال است که چند درصد وزن دام گوشت خالص است؟ در واقعیت حدود 50 الی 60 درصد وزن فقط شامل گوشت است. و مابقی وزن او را پوست، کله پاچه ،جگر ، قلوه ، روده ، سیرابی و محتویات داخل روده و سیرابی و … تشکیل می‌دهند. در این بین مقداری نیز چربی در بین اعضای بدن حیوان وجود دارد. از آنجایی که میزان درصد خالص گوشت یک موضوع مهم محسوب می شود، در مقالات بعدی سعی می کنیم به صورت کامل به بررسی اعضای مختلف بدن گوسفند بپردازیم. بررسی می کنیم که هر عضوی از بدن چقدر وزن دارد و چند درصد گوشت خالص به ما میدهد. توجه داشته باشید که همین میزان خالص گوشت خودش به موضوع وزن گوسفند بستگی دارد.

اما به طور میانگین می توان اینگونه در نظر گرفت که چیزی حدود پنجاه الی شصت درصد اعضای بدن آن را گوشت تشکیل می دهد.

در مقاله متوسط وزن گوسفند زنده به صورت دقیق به بررسی متوسط وزن انواع نژاد گوسفند (بیشتر به صورت میانگین بوده) پرداختیم. تا شما با مطالعه این مطلب جامع اطلاعاتی را درباره وزن بره شش ماهه به دست بیاورید. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به مطالب بخش های بره زنده ، گاو و گوساله زنده و مرغ و خروس زنده چگونگی خرید از مرکز کشتار دام زنده را بدانید.

چگونه وزن گوسفند زنده را تشخیص دهیم ؟

از عمده سوالات متداول که برای بسیاری از مشتریان عزیز به وجود می آید مربوط به چگونگی تشخیص وزن می باشد. یک دامدار به خوبی در رابطه با این مسائل اطلاعات کافی بعد از سال ها تجربه را دارد. پس ما بیشتر این مقاله را برای کسانی که درباره این موارد آشنایی ندارند نوشته ایم. البته بیشتر هدف مربوط به مشتریانی می باشد که قصد خرید گوسفند برای قربانی ، نذری ، مصرف گوشت ، عقیقه و … دارند. توضیحاتی که در اختیار شما قرار داده ایم کامل ترین مقاله در سطح وب می باشد که شما را در این زمینه به طور کامل راهنمایی می کند. با آگاهی در مورد وزن گوسفندان که در گوسفند فروشی ها عرضه می شود ، دیگر کسی نمی تواند وزن غیر واقعی به شما اعلام کند.

چه مواردی سبب افزایش وزن گوسفند می شود ؟

این سوال که خیلی از دوستان از ما می پرسند دارای دو برداشت متفاوت است. یکی از برداشت ها برای کسانی هست که قصد خرید برای کشتار را دارند. دلیل اصلی این سوال برای این دسته از افراد برای این است که ، بسیاری از گوسفند فروشی های نامعتبر اقدام به کارهای عجیبی می کنند تا بتوانند وزن گوسفند زنده را بالا ببرند. برای مثال بسیاری از این افراد به گوسفندان آب نمک می دهند که در فاصله زمانی کوتاهی زودتر آب بخورد و مدام تشنه باشد. واقعا این کار دور از انسانیت است. حیوان زبان بسته را اینگونه آزار می دهند و از طرفی قصد دارند از عدم آگاهی مشتری سوء استفاده کنند. این مورد یکی از این کارهای غیر انسانی است. شاید در مقالات دیگری در رابطه با این نکات اطلاعات کامل تری در اختیار شما قرار دهیم.

از کجا بدانیم که وزن اعلام شده واقعی است ؟

سوال بعدی مربوط به این است که واقعا از کجا می توان دانست وزن اعلام شده توسط فروشنده واقعی است یا نه. خب پاسخ این سوال کاملا روشن است. شما بعد از مطالعه اطلاعاتی که در این صفحه برای ما قرار دادیم تا حدود زیادی با متوسط وزن گوسفند و بره آشنا می شوید. بعد از کسب اطلاعات لازم شما ممکن است گاهی مواقع حتی کمی در تشخیص وزن دچار مشکل شوید. اما به شما قول می دهم که اگر همین نکات گفته شده را در نظر بگیرید به راحتی قادر خواهید بود این موارد را تشخیص دهید. اجازه دهید یک نکته جالب به شما بگویم. تصور کنید شما یکبار برای خرید گوسفند به یک گوسفند فروشی مراجعه می کنید. در این خرید برای مثال شما یک دام زنده با وزن 50 کیلوگرم خریداری می کنید. امیدوارم که خرید موفق داشته باشید. حال ممکن است یکبار دیگر از جای دیگری قصد خرید داشته باشید، اینبار باید دقت کنید که اگر قصد دارید یک گوسفند با متوسط وزن 50 کیلوگرم انتخاب کنید، توجه داشته باشید که آیا با مورد قبلی تقریبا یکی است یا نه.

چه نکاتی روی متوسط وزن گوسفند تاثیرگذار است ؟

عوامل بسیاری روی وزن تاثیر دارند. من مهمترین موارد را در محتوای این مقاله برای شما نوشته ام و کامل تمامی آنها را مورد بررسی قرار داده ام. به طور کلی برای اینکه آشنایی کافی داشته باشید اشاره می کنم که از بدو تولد بره ، زمان رشد ، محل و موقعیت زندگی تا بزرگ شدن و افزایش سن تمامی نکات ریز و درشت روی میانگین وزن گوسفند تاثیر دارند. بنابراین باید توجه داشته باشید که با در نظر گرفتن این موارد قصد داریم به راحتی تشخیص دهیم که وزن دام چقدر است.

یک نظر

 1. محمد هدایتی

  ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار کاربرانتان میزارید
  همیشه شما را برای گ خرید انتخاب می کنم و خدمات خوبتون را به هر کسی که نیاز به خرید داشته باشه مید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.