گوسفندان نژاد زندی
گوسفندان نژاد زندی

گوسفند نژاد زندی گوشتی-پوستی

گوسفند نژاد زندی یکی از انواع نژاد های موجود در بین گوسفندان ایرانی می باشد که با داشتن خصوصیات و ویژگی های متعدد در مناطق مختلف و در بین دامداران با سلایق مختلف بسیار محبوب می باشد. توجه داشته باشید که این گوسفند با قرار گرفتن در دسته گوسفندان گوشتی و همچنین استفاده از پوست آن نیز در تولید البسه و تولید پشم بالایی که دارد در دسته بهترین نژاد گوسفندان ایران قرار دارد. که می تواند بخش زیادی از نیاز های انسان را برطرف نماید و سود زیادی را برای دامدار به ارمغان بیاورد.

گوسفند زندی

اگر مطالب سایت را دنبال کرده باشید، اطلاع دارید که به معرفی انواع نژاد گوسفندان ایرانی و حتی گوسفندان معروف در سطح جهان پرداخته ایم تا شما عزیزان با انواع نژاد و خصوصیات آنها آشنا باشید. اکثر گوسفندان معرفی شده در دسته گوسفندان شمی یا گوشتی یا شیری بوده اند. در این میان دام نژاد زندی علاوه بر اینکه با توجه به تولیدات مناسب و با کیفیت در زمینه تولید گوشت و پشم برای پرورش مناسب است، دارای پوست با کیفیت و مناسبی نیز می باشد به گونه ای که می توان گفت این نوع دام در دسته گوسفندان پوستی نیز قرار می گیرد.

گوسفندان زندی
گوسفندان زندی

پوست و پشم این نژاد بسیار مرغوب و با کیفیت می باشد، به گونه ای که در صنایع مختلف تولید البسه و قالیبافی و نساجی و … کاربرد زیادی دارد. علاوه بر این، متوسط وزن گوسفند زندی نیز نسبت به سایر نژاد ها بالا می باشد بنابراین بازدهی میزان تولید گوشت در این نژاد در صورت ذبح بالا است. خریدارانی که قصد ذبح این گوسفند را دارند با گوشت با کیفیت و با چربی کم و در مقیاس زیاد روبرو خواهند بود.

خصوصیات ظاهری

رنگ کبود تا سیاه در بین نژاد زندی زنگی است که در اکثر گوسفندان زندی دیده می شود. ظاهر این نوع گوسفندان در بدو تولد به رنگ کاملا سیاه می باشد که در ادامه با رشد بره و بعد از 6 ماهگی به رنگ قهوه ای بور دیده می شود. همچنین ممکن است در اثر تابش آفتاب، رنگ پوست آنها به نقره ای متمایل گردد. دنبه گرد و کوچک و دنبالچه به شکل S در این نژاد دیده می شود. چربی در زیر پوست در این نژاد نسبت به سایر نژاد ها کمتر می باشد. این گوسفندان در مقابل انواع بیماری بسیار مقاوم هستند، همچنین در برابر شرایط بد آب و هوایی و غذای کم در مرتع و … نیز مقاوم و مناسب هستند.

گوش در هر دو نوع قوچ و میش دیده می شود و به ندرت پیش می آید در این نژاد، گوسفندی دارای نیم گوش یا گوش کوچک باشد. این نژاد توانایی این را دارد که در مناطق سردسیر و مناطق گرمسیر نیز به رشد و زیست بپردازد. بنابراین دامداران در مناطق مختلف می توانند از این نوع دام زنده استفاده کنند.

زیست بوم و سایر مشخصات

شهر هایی همچون قم، ورامین، شمیرانات، شهریار، دماوند، ساوه، ری، آشتیان و … از جمله مناطقی می باشند که گوسفندان زندی در آنها نگهداری می شوند و بازدهی خوبی نیز در این مناطق دارند. عموم روستاییان و عشایر در این نواحی از این نژاد در کنار سایر نژاد ها نگهداری می کنند به طوری که جمعیت این نژاد را می توان حدود دو میلیون راس دانست. گوسفند نژاد زندی در زمینه تولید گوشت با کیفیت و با چربی کم و پوست و پشم مناسب برای مصرف در صنایع مختلف بسیار شهرت دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفارش گوسفند زنده

جهت خرید گوسفند زنده با شماره های زیر می توانید در ارتباط باشید.